ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

System ciepłowniczy Inowrocławia wesprze fotowoltaika
27.08.2019r. 10:36

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu rozpoczyna inwestycję w elektrownię fotowoltaiczną. Produkowana przez nią energia elektryczna zostanie wykorzystana do produkcji ciepła dostarczanego mieszkańcom miasta. Spółka zapewnia, że to jeden z najbardziej innowacyjnych projektów w polskim ciepłownictwie.

Inowrocławski ZEC w ramach pilotażowego projektu postawi na powierzchni pół hektara elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 kW.

Drugi element tej inwestycji to montaż kontenera z magazynem ciepła o pojemności 24m3 z dwoma pompami ciepła o mocy 450 kW.

W ten sposób ograniczone zostanie zużycie węgla wykorzystywanego dotąd do podgrzewania wody dla Inowrocławia.

Obecnie na miejsce inwestycji dostarczono już panele fotowoltaiczne, a ciepła woda podgrzewana bez węgla ma popłynąć do mieszkańców jesienią.
W pierwszym etapie z ciepła wytwarzanego w innowacyjny sposób przez ZEC w Inowrocławiu skorzystają mieszkańcy dzielnicy Mątwy, a w przyszłości dostawy "czystego" ciepła mają zostać rozszerzone o pozostałe osiedla w Inowrocławiu, co jednak będzie zależeć od pozyskania na ten cel dofinansowania.

Zwolennikiem wprowadzania do komunalnego zakładu ciepłowniczego innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii jest prezes ZEC w Innowrocławiu Piotr Pawlak.

- Taka jest tendencja światowa, nie ma od niej ucieczki. Prędzej czy później każdy dostawca ciepła stanie przed tym problemem, czym zastąpi węgiel. Ci, którzy już reagują, są do przodu o kilka lat i po prostu oszczędzają środowisko oraz pieniądze. Stąd moje zaangażowanie w dywersyfikację źródeł ciepła. Zyskujemy na takiej strategii jako spółka, ale przede wszystkim jako miasto Inowrocław, uzdrowiskowe i dbające o mieszkańców - przekonuje prezes Pawlak.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 27.08.2019r. 11:36
A po co przerabiać prąd na ciepło ? Prąd to produkt najbardziej szlachetny, najtrudniej go pozyskać, po co ta... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-08-2019r. 12:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 27.08.2019r. 16:21
Lusterkami skierowanymi w jeden pkt. można zrobić nawet parę 540 'C. Dodatkowo takie elektrownie solarne, jako... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 28-08-2019r. 13:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE