ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sałek: emisja CO2 w Polsce w najbliższym czasie może rosnąć
03.09.2019r. 16:40

Mimo, iż emisyjność w Polsce, jeśli chodzi o gazy cieplarniane spada, to w niedługim czasie może ona wzrastać ze względu na bogacenie się państwa - ocenił podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju doradca prezydenta RP Paweł Sałek.

Sałek podczas jednego z paneli towarzyszącego Forum podkreślił, że Polska ma ogromne osiągnięcia w dziedzinie ochrony klimatu i polityki klimatycznej. Wymienił m.in., że Polska była jako jedyny kraj na świecie trzykrotnie gospodarzem szczytów klimatycznych ONZ. Polska zrealizowała także zobowiązania Protokołu z Kioto - dodał.

"Emisyjność w Polsce - jeśli chodzi o gazy cieplarniane spada, może w niedługim czasie wzrastać ze względu na bogacenie się państwa. W związku z tym emisja CO2 może wzrastać (...) Transformujemy się w kierunku zielonej gospodarki, niskoemisyjnej, ale na to potrzeba czasu" - powiedział doradca prezydenta.

Sałek ocenił, że dla Polski niebezpieczne są stwierdzenia mówiące o tym, że "pod hasłem neutralności klimatycznej mówi się, że w zasadzie do 2050 roku mamy dokonać dekarbonizacji i to dla naszej gospodarki jest bardzo trudne".
"Polska nie może zgodzić się na to, że hasło +just transition+ (Deklaracja Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji - PAP) będzie się sprowadzało do tego, że dostaniemy pieniądze na zamykanie kopalni na siłę. Chodzi o to, by dokonywać transformacji emisyjnej w sposób zrównoważony, rozsądny. Nie zgadzamy się na to, by pieniądze szły na to, by na siłę zamykać kopalnie. W Polsce węgiel kamienny i brunatny to podstawa bytu i bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział doradca.

W połowie czerwca br. podczas szczytu UE zapisy wniosków końcowych, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. Strategia klimatyczna, nad którą od jakiegoś czasu pracuje UE, ma wyznaczać nowe cele dotyczące redukcji gazów cieplarnianych i zdecyduje o tym, jaki będzie kształt unijnej polityki w tym zakresie na najbliższe dekady. Scenariusz, który zakłada, że do 2050 roku unijna gospodarka będzie neutralna pod względem emisji CO2, oznacza, że będzie ona tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych.

Warszawa sprzeciwiła się zapisom ze szczytu m.in. przez brak wyliczeń, jakie będą koszty nowego celu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: AS 03.09.2019r. 22:29
Mentalność Kalego. Jak Chińczycy emitują to źle ale jak emitujemy w kraju to OK. Spalajmy więcej węgla, zrzucajmy ścieki do rzek, podpalajmy wysypiska śmieci i wycinajmy lasy.
Gdzie to nas doprowadzi ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE