ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron kupił farmy wiatrowe. Grupa podwoiła moc w wietrze
03.09.2019r. 18:00 03.09.2019r. 17:06

Tauron za 137 milionów euro nabył pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Dzięki inwestycji, Grupa niemal podwoi moce zainstalowane w technologii wiatrowej. Umowa dotycząca przejęcia farm została podpisana dziś w Hamburgu.

Zakup farm wiatrowych przez Tauron wpisuje się w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Jest to realizacja przyjętego przez Tauron nowego kierunku zielonej polityki - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tauron zakupił pięć farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce:
- Śniatowo, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
- Mogilno, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
- Inowrocław, 16 turbin o łącznej mocy 32 MW
- Dobrzyń, 17 turbin o łącznej mocy 34 MW
- Gołdap, 16 turbin o łącznej mocy to 48 MW

Dzięki przejęciu farm wiatrowych Tauron znalazł się na drugim miejscu wśród polskich grup energetycznych, pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej z lądowych wiatrowych elektrowni zawodowych. Wszystkie farmy są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia.

- Nasz "Zielony Zwrot" nabiera tempa. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50 procent w perspektywie 2030 roku - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Zakup farm wiatrowych należących do in.ventus to okazja nabycia aktywów w obszarze, w którym możliwości akwizycyjne są ograniczone - dodaje prezes Taurona.

Wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi około 137 milionów euro. Kwota ta będzie podlegać korektom wynikającym z modelu współpracy obu stron. Nabycie farm ma nastąpić za pośrednictwem specjalnie powołanych do tego celu spółek celowych poprzez podwyższenie ich kapitału.

Farmy są zlokalizowane na korzystnych terenach pod względem wietrzności, a ich stan techniczny i udokumentowana produktywność pozwalają na osiąganie przewidywalnych przychodów w przyszłości.
W związku z transakcją Hamburg Commercial Bank wycofa powództwa wobec spółki Tauron Sprzedaż. Możliwe będzie również zakończenie postępowań toczących się z powództwa spółek należących do grupy in.ventus przeciwko spółkom Grupy Tauron.

Po przejęciu łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Grupy Tauron wyniesie 380,75 MW. Całkowita moc zainstalowana z OZE zwiększy się natomiast do poziomu 619 MW.

Ogłoszone w maju zaktualizowane kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 roku.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r.

Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 roku oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Marek 03.09.2019r. 20:17
To jest chore. Zamiast za ta kasę postawić kolejne, nowe moce co poprawiałaby bilans mocy z OZE w Polsce, to kupili... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 04-09-2019r. 11:07 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 04.09.2019r. 10:57
Z kasą podobno taka bida, że trzeba stracić rynek ciepła...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE