ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: w tym roku ceny energii spadły o 6 proc., o przyszłym "za wcześnie rozmawiać"
03.09.2019r. 19:36

W tym roku ceny energii elektrycznej spadły o 6 proc. - mówił we wtorek w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski. "Za wcześnie o tym rozmawiać" - odpowiedział, pytany, czy również w przyszłym roku możliwa będzie interwencja legislacyjna, zamrażająca ceny prądu dla gospodarstw domowych.

"W tej chwili właśnie ciężko pracuję nad tym, żeby w tym roku wszystko wyszło dobrze (w zakresie utrzymania ubiegłorocznych cen energii - PAP). Bo niechcący przedobrzyłem - ceny prądu aż o 6 proc. spadły w tym roku; to jest konkretna informacja podana przez Główny Urząd Statystyczny" - powiedział dziennikarzom minister w kuluarach 29. Forum Ekonomicznego.

Pytany, czy również w przyszłym roku możliwe będzie wprowadzenie przepisów zapobiegających podwyżkom cen energii dla gospodarstw domowych, Tchórzewski ocenił, że będzie to uzależnione m.in. od polityki gospodarczej w Polsce; obecnie rozmowę na ten temat uznał za przedwczesną.

"To wszystko będzie zależało od globalnej polityki gospodarczej w naszym państwie; to będzie zależało od tego, jak będziemy wychodzili w stosunku do obywateli, jak będziemy nadal podążali z wyrównaniem poziomów życia - wiele aspektów jest tu branych pod uwagę" - powiedział Tchórzewski, pytany o czynniki, jakie będą decydować o tym, czy możliwa będzie kolejna interwencja legislacyjna blokująca wzrost cen prądu.

"Za wcześnie o tym rozmawiać; właśnie dopiero podpisałem rozporządzenie w sprawie tego roku" - mówił szef resortu energii. Jak ocenił, sam rynek jest tylko jednym z elementów, kształtujących politykę gospodarczą.
"Jeśli chodzi o PiS - my stoimy na stanowisku, że jesteśmy Chadekami, czyli mówimy: tak, gospodarka rynkowa mocno ma się rozwijać, ale w tle jest obywatel, nasz pracownik, nasz sąsiad i inni - musimy patrzeć, żeby im też źle nie było" - podkreślił minister.

Przypomniał, że wielu komentatorów oceniało, iż podjęte przez polski rząd działania zamrażające ceny energii dla określonych grup odbiorców są niezgodne z unijnym prawem, czego nie potwierdziła Komisja Europejska.

"Ile było prognoz, że ja działam w poprzek Komisji Europejskiej. A widać wyraźnie, że w KE są tacy sami ludzie jak i u nas, że jak się rozmawia i się przekonuje, to można przekonać" - podsumował minister, zastrzegając, że "to wszystko trwa i wymaga cierpliwości". "Najważniejsze, że Komisja Europejska nie mówi +nie+" - podkreślił.

Ustawa z grudnia 2018 roku ustaliła na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 04.09.2019r. 12:25
Niech się Tchórzewski nie chwali że przez zamrożenie cen obniżył ceny energii tylko powie o ile zrosną ceny energii i ciepła po wyborach bo będzie to bardzo duża podwyżka rzędu 50-100%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE