ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

IPO Saudi Aramco a ceny ropy naftowej
05.09.2019r. 11:04

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po słabym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj poszybowały w górę. Cena amerykańskiej ropy WTI zwyżkowała do rejonu 56 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent dotarły do okolic 60,60-60,70 USD za baryłkę.

Fundamenty na rynku ropy naftowej raczej nie wspierały kupujących. Wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw podał, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 401 tysięcy baryłek, podczas gdy oczekiwano ich spadku. Z kolei CFO spółki BP wyraził zaniepokojenie spadającą dynamiką wzrostu globalnego popytu na ropę - kwestia, które już wcześniej była podnoszona przez inne firmy i instytucje, w tym OPEC. Niemniej, przebłysk optymizmu wywołały niezłe wczorajsze dane makro z kluczowych gospodarek świata, a także zapowiedzi kolejnej rundy negocjacji na linii Stany Zjednoczone - Chiny.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Obecnie uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej w coraz większym stopniu przyciąga planowane IPO Saudi Aramco. Wejście saudyjskiego giganta do publicznego obrotu z pewnością będzie dużym wydarzeniem w branży, a tempo przygotowań w ostatnim czasie zaczęło przyspieszać. W tym tygodniu z zarządu Saudi Aramco został usunięty minister energii Arabii Saudyjskiej, Khalid al-Falih. Jego miejsce zajął Yasir al-Rumayyan, prezes Public Investment Fund, państwowego funduszu Arabii Saudyjskiej.

Al-Falih był dotychczas twarzą porozumienia naftowego OPEC+, dlatego informacje o jego odejściu ze stanowiska rozbudziły pytania o dalszą współpracę państw kartelu oraz niektórych krajów spoza OPEC, w tym Rosji. Jednak szybko pojawiły się zapewnienia, że zmiana personalna nie zmieni praktycznie niczego - w tym tonie wypowiedział się m.in. minister energii Rosji, Aleksander Nowak.

Przyspieszenie tempa prac nad IPO Saudi Aramco oznacza, że Arabii Saudyjskiej będzie szczególnie zależało na wspieraniu notowań ropy naftowej. Im wyższe ceny surowca na globalnym rynku, tym wyższa może być wycena spółki.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE