ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Kontynuacja wzrostów cen ropy naftowej
09.09.2019r. 10:21

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Druga połowa minionego tygodnia na rynku ropy naftowej upłynęła pod znakiem zwyżek - a dzisiaj rano ten trend jest kontynuowany. Notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI dotarły dziś rano do okolic 57 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent porusza się tuż poniżej 62 USD za baryłkę.

W ostatnim czasie uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej przyciągały zmiany personalne na kluczowych stanowiskach dotyczących sektora naftowego w Arabii Saudyjskiej. Zmiany dotyczyły nie tylko zarządu spółki Saudi Aramco, przygotowującej się do IPO, lecz także saudyjskiego rządu. W minioną niedzielę nowym ministrem energii został książę Abdulaziz bin Salman, syn króla Salmana. Tym samym, po raz pierwszy to stanowisko trafiło do członka rodziny królewskiej.

Dotychczasowy minister energii, Khalid al-Falih, był główną twarzą porozumienia naftowego OPEC i niektórych państw spoza kartelu. Zastąpienie go przez księcia Abdulaziza bin Salmana rozbudziło więc pytania o kontynuowanie polityki współpracy Arabii Saudyjskiej i innych członków kartelu OPEC. Niemniej, już w niedzielę tę wątpliwości zostały rozwiane. Saudyjski rząd zapowiedział kontynuację swojej polityki naftowej. Warto zresztą pamiętać, że nowy minister energii brał udział we wcześniejszych negocjacjach w sprawie porozumienia naftowego.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Dodatkowo, minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich w miniony weekend potwierdził zaangażowanie swojego kraju w dążenia do stabilizacji notowań ropy naftowej. Na konferencji w Abu Dhabi, Suhail al-Mazrouei podkreślił, że członkowie OPEC będą współpracować w ramach porozumienia naftowego przez dłuższy czas. Wyraził on zaniepokojenie coraz wyższym poziomem globalnych zapasów ropy naftowej i ocenił, że jest to na razie większy problem niż ewentualne spowolnienie popytu.

Zresztą, na początku tego tygodnia stronę popytową na rynku ropy naftowej wspierają też dane dotyczące importu ropy naftowej do Chin, które okazały się lepsze od oczekiwań. Import ropy do Państwa Środka wzrósł w sierpniu o 3% w stosunku do lipca br.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE