ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Referendum w sprawie budowy spalarni śmieci w Starachowicach - nieważne
09.09.2019r. 11:04

Niespełna 12,5 proc. mieszkańców Starachowic (Świętokrzyskie) z ponad 40 tys. uprawnionych wzięło udział w referendum lokalnym, dotyczącym planu budowy instalacji odzysku energii w tym mieście. Ze względu na zbyt niską frekwencję, referendum jest nieważne.

Jak wynika z protokołu głosowania w referendum zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miasta w Starachowicach, w niedzielę do urn poszły 4993 osoby z 40 057 uprawnionych. Oddano 4975 ważnych głosów - 1889 osób opowiedziało się "za" budową spalarni, a 3086 było przeciw inwestycji.

Referendum jest nieważne, bo wzięło w nim udział ok. 12,5 proc. uprawnionych - aby było ważne, musiałoby w nim uczestniczyć 30 proc. uprawnionych mieszkańców.

W lipcu podczas nadzwyczajnej sesji starachowicka rada miasta zdecydowała o przeprowadzeniu referendum lokalnego. Inicjatorem organizacji referendum było lokalne Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy przez miejską spółkę - Zakład Energetyki Cieplnej (ZEC) - spalarni odpadów, zebrano ponad 4 tys. ważnych podpisów.

Przedstawiciele stowarzyszenia podkreślali, że wystąpili z inicjatywą referendalną, bo brak było kampanii informacyjnej na temat ewentualnej inwestycji ze strony samorządu.

Według przedstawicieli samorządu, plany budowy instalacji odzysku energii, w której byłyby spalane odpady komunalne, są odległe - nie zapewniono jeszcze funduszy na finansowanie inwestycji i nie wiadomo czy do jej realizacji w ogóle dojdzie.
Inicjatywa referendalna wymusiła jednak dyskusję na temat zasadności budowy spalarni odpadów oraz kampanię informacyjną na temat tego przedsięwzięcia.

ZEC w kampanii informacyjnej podkreślał, że produkowane z odpadów ciepło zastąpi około 50 proc. dotychczasowej produkcji ciepła z kotłów opalanych miałem węglowym. "Ograniczy to negatywny wpływ na zdrowie ludzi i ryzyko zanieczyszczenia środowiska poprzez zmniejszenie zużycia węgla oraz zmniejszy koszty emisji gazów cieplarnianych CO2. Budowa instalacji daje gwarancję, że będziemy mieć czyste lasy, czyste powietrze i oszczędności w naszych portfelach" - zapewniał ZEC.

Spółka opracowała informator, który szczegółowo przedstawia m.in. zasady działania instalacji.

Według prezydenta Starachowic Marka Materka, budowa instalacji jest kluczową sprawą dla miejskiej spółki, ponieważ w ostatnich latach drastycznie wzrosły koszty związane z emisją dwutlenku węgla - pakiety, gdzie trzeba płacić za jego emisję do atmosfery. "Certyfikaty, za które płaci ZEC kosztują dużo więcej niż wcześniej i to ma przełożenie na wzrost cen ciepła. Koszty ponoszą odbiorcy końcowi, czyli mieszkańcy Starachowic. Rośnie też cena miału węglowego i węgla" - przekonywał Materek podczas jednej z konferencji prasowych.

Paliwo alternatywne, które by powstawało w tej instalacji, mogłoby być wykorzystywane przez ZEC. Budowa instalacji ma także pomóc w rozwiązaniu problemu zagospodarowania części odpadów komunalnych w mieście. Jak zapewniał prezydent Starachowic instalacja odzysku energii wywołuje dużo mniejsze zanieczyszczenie atmosfery, niż powszechne instalacje węglowe i miałowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: aaa 09.09.2019r. 14:54
płacąc za własne góry śmieci będziemy sąsiadom płacić za ekologiczny prąd......
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cyfral 09.09.2019r. 22:09
Bez sensu organizować teraz referendum. Za miesiąc wybory. Można byłoby to połączyć. Przynajmniej byłaby frekwencja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE