ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister energii o antywęglowych protestach: to fałszowanie rzeczywistości
10.09.2019r. 12:35

Postrzeganie węgla jedynie jako źródło zanieczyszczeń i przekonywanie o możliwości bardzo szybkiego odejścia od tego surowca w energetyce to fałszowanie rzeczywistości - ocenił wiceminister energii Adam Gawęda, odnosząc się do protestów ekologów przeciwko stosowaniu węgla.

W poniedziałek wieczorem grupa aktywistów Greenpeace blokowała w gdańskim porcie statek z transportem węgla z Mozambiku, chcąc zwrócić uwagę na "pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.". Natomiast na wtorkowe popołudnie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zapowiedział w Katowicach "Wielkie Wymieranie przy Targach Górnictwa" - młodzi ludzie zamierzają położyć się na katowickim rondzie i udawać umarłych, by wyrazić sprzeciw wobec polskiej polityki energetycznej i wydobywczej.

"Od pewnego czasu wydarzeniom takim jak targi górnicze (rozpoczęte we wtorek w Katowicach - PAP) towarzyszą takie +eventy+. Do wszystkich, którzy z takimi inicjatywami wychodzą, skierowałbym tylko jedną uwagę: wyłączmy elektrownie systemowe - może nie na tydzień, wystarczy na jeden-dwa dni - i zobaczymy, jak będziemy funkcjonować w szpitalach, w instytucjach publicznych, zakładach pracy (...). Tak się w tej chwili nie da" - skomentował wiceminister, uczestniczący w otwarciu jednych z największych na świecie branżowych targów górnictwa, energetyki i hutnictwa.

"To jest fałszowanie rzeczywistości, bo jeżeli popatrzymy na fakty związane z tym, w jaki sposób jest dzisiaj spalany węgiel w nowych elektrowniach - tych oddanych niedawno i tych, które w tej chwili oddajemy do użytku - to widzimy, że tam praktycznie nie ma żadnej emisji zanieczyszczeń, nie ma pyłu, emisje tlenków azotu i siarki spadają do minimalnego poziomu (...), a sprawność sięga 46 proc., co oznacza także mniejszą emisję dwutlenku węgla" - mówił wiceszef resortu energii, podkreślając, że nie można nie dostrzegać postępu w tym zakresie.

Jako przykład nowoczesnej, wysokosprawnej i ekologicznej energetyki węglowej podał nowe bloki energetyczne w Elektrowni Opole, która - jak mówił Gawęda - staje się trzecią pod względem wielkości elektrownią w Polsce, posiadając 8 proc. krajowej mocy energetycznej i wytwarzając 12,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

"Czarny węgiel pozostanie czarnym węglem, ale wykorzystywanym w czystych technologiach - również tych, które pozwalają w przyszłości na zgazowanie, na poligenerację, czyli na produkcję gazu syntezowego i wszystkich tych materiałów, które są nie tylko nośnikiem energii i ciepła, ale również są materiałami chemicznymi lub służą do produkcji paliwa przyszłości - wodoru" - powiedział wiceminister.
Odnosząc się do wielkości importu węgla do Polski (w ub. roku osiągnął on rekordowy poziom 19,7 mln ton - PAP), na który również zwracali uwagę ekolodzy z Greenpeace, Gawęda ocenił, że w tym roku zauważamy tendencję spadkową importu węgla, a pozycja polskiego górnictwa umacnia się.

"Oczywiście jeszcze dla mnie jest to niezadowalający poziom spadku importu. Chciałbym, żeby głównie polskie spółki surowcowe dostarczały paliwo do energetyki zawodowej, ciepłownictwa i do szeroko rozumianego rynku - tak niestety jeszcze nie jest, dlatego że prywatni importerzy, prawdopodobnie poprzez przeszacowanie swoich możliwości, sprowadzili tego węgla trochę za dużo (...). Żeby temu przeciwdziałać trzeba umocnić pozycję naszego górnictwa - to się teraz dzieje na naszych oczach; umacniamy pozycję spółek górniczych, realizujemy odważne inwestycje, ale żeby dostosować nasz wolumen produkcyjny do potrzeb energetyki, to jeszcze wymaga kilku lat bardzo ciężkiej pracy" - wyjaśnił wiceminister.

"Mówimy o odpowiedzialnej transformacji energetycznej i szukamy dobrych rozwiązań. Kopalnie przechodzą bardzo poważny proces restrukturyzacji i zmian systemowych (...), następuje podnoszenie bezpieczeństwa i efektywności pracy, przy jednoczesnym rozwoju technologii ekologicznego spalania węgla. To wszystko wpisuje się w nasz kierunek, z pewnością czasami bardzo mocno zafałszowany takimi właśnie +eventami+ (jak akcje ekologów - PAP). Te zakłócenia nam nie przeszkodzą; są pewnego rodzaju utrudnieniem, ale tak naprawdę fałszują rzeczywistość" - uważa wiceminister energii.

Komentując antywęglowe protesty ekologów prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski przytoczył dane, według których działalność człowieka odpowiada jedynie za kilka procent emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej. "W tych kilku procentach ok. 15 proc. to są emisje z Unii Europejskiej w wyniku działalności człowieka. To oznacza, że histeria klimatyczna i te wszystkie działania, na które trafiają już biliony euro, są skierowane na ograniczenie emisji poniżej 1 proc. w skali globalnej" - mówił prezes Izby, oceniając, iż "mając na uwadze skalę, jaką dla efektu cieplarnianego powoduje działalność człowieka, te działania są w ogóle bez sensu".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE