ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PO: sytuacja górnictwa gwałtownie się pogorszyła; ME: górnictwo umacnia się i inwestuje
10.09.2019r. 13:27

Sytuacja w polskim górnictwie przez ostatnie trzy lata rządów PiS bardzo gwałtownie się pogorszyła - ocenił we wtorek wiceprzewodniczący PO Borys Budka. Pozycja polskiego górnictwa umacnia się, branża inwestuje w nowe złoża i sprzęt, a import węgla spada - mówił wiceminister energii Adam Gawęda (PiS).

Wiceszef resortu energii wziął udział w otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2019 - jednego z największych na świecie spotkań przedstawicieli branży górniczej, o prawie 35-letniej tradycji. Przed terenem targów kandydaci Koalicji Obywatelskiej na posłów - wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka i posłanka Nowoczesnej Monika Rosa - zorganizowali konferencję prasową, by przedstawić swoją ocenę sytuacji w górnictwie węgla kamiennego.

"Niestety, sytuacja w polskim górnictwie przez ostatnie trzy lata rządów PiS bardzo gwałtownie się pogorszyła. Wbrew tej propagandzie, z którą mamy do czynienia, twarde dane, które prezentuje nawet samo Ministerstwo Energii, pokazują, że ten ostatni okres od 2015 roku to była naprawdę zła zmiana dla górnictwa" - mówił pos. Budka, wskazując, iż od 2015 r. wydobycie węgla spadło o ponad 12 proc., eksport tego surowca zmniejszył się o ponad 100 proc., natomiast gwałtownie wzrósł import, sięgając w ub. roku niespełna 20 mln ton.

"Ten import węgla do Polski oznacza, że polscy podatnicy, polscy przedsiębiorcy, polscy konsumenci, finansują miejsca pracy za granicą. Podczas gdy spada wydobycie w Polsce, import wzrasta. W związku z tym to, co dzieje się na polskim rynku, to finansowanie miejsc pracy w innych krajach" - mówił Budka, oceniając, iż spada także konkurencyjność polskich kopalń. Jak przekonywał, aby sektor węglowy był opłacalny, wydajność pracy powinna wzrosnąć blisko dwukrotnie, a na pewno powyżej tysiąca ton węgla średnio na jednego zatrudnionego (dziś - według posła PO - to ponad 700 ton).

Wiceszef PO zwrócił też uwagę na spadek udziału przemysłu i przetwórstwa w strukturze polskiego PKB. "Wbrew zapowiedziom o reindustrializacji, widzimy zapaść w tym sektorze (...). Nie da się rozwijać kraju, rozwijać gospodarki, bazując jedynie na popycie wewnętrznym i konsumpcji wewnętrznej" - mówił pos. Budka, zarzucając przedstawicielom rządu "zaklinanie rzeczywistości".

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zwróciła uwagę, że międzynarodowe ceny węgla spadają, co w perspektywie przełoży się również na sytuację polskich kopalń i kooperujących z nimi firm, a to - w połączeniu z rosnącymi cenami energii, większymi kosztami utrzymania pracowników oraz obciążeniami podatkowymi - może zmusić wiele przedsiębiorstw do redukcji zatrudnienia i pogorszyć ich wyniki.

Pos. Rosa oceniła, że transformacja energetyczna jest koniecznością, a zaangażowane w nią podmioty potrzebują przede wszystkim jasnego planu, "w jaki sposób polska energetyka będzie kształtowała się przez kolejne lata", a także czytelnej strategii i informacji dotyczącej zarówno ścieżki odchodzenia od węgla, jak i wsparcia, na jakie mogą liczyć ze strony państwa dotknięte transformacją podmioty.
Uczestniczący we wtorkowym otwarciu katowickich targów górniczych wiceminister energii Adam Gawęda przedstawił inną ocenę sytuacji polskiego sektora węglowego, podkreślając, iż jego pozycja umacnia się, poprzez inwestycje, unowocześnienie i wdrażanie nowoczesnych technologii.

"Bardzo głęboko wierzę, że poziom inwestycji, który jest rok po roku podnoszony przez nasze spółki, będzie właściwym poziomem, wykorzystującym nowe technologie i nowe możliwości. Jeszcze w roku 2012-13 nakłady inwestycyjne w ówczesnej największej spółce górniczej sięgały 1-1,1 mld zł rocznie; w tej chwili nakłady w największej spółce (Polskiej Grupie Górniczej - PAP) to prawie 3 mld zł. Podnosimy poziom inwestowania - nie tylko w maszyny i urządzenia, również we wszystkie wyrobiska udostępniające nowe rejony, tak aby górnictwo mogło dalej dobrze się rozwijać i funkcjonować" - powiedział Gawęda.

"Dzisiaj Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Bogdanka i inne spółki realizują swoje plany techniczno-ekonomiczne i inwestycyjne. Gdyby popatrzeć na ostatnie transformacje i proces restrukturyzacyjny, to oczywiście mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale pozycja naszego górnictwa (...) umacnia się, i w tym roku już zauważamy tendencję spadkową importu węgla" - dodał wiceminister. W ub. roku import osiągnął rekordowy poziom 19,7 mln ton; prognozy wskazują, że w tym roku będzie mniejszy.

"Oczywiście jeszcze dla mnie jest to niezadowalający poziom spadku importu. Chciałbym, żeby głównie polskie spółki surowcowe dostarczały paliwo do energetyki zawodowej, ciepłownictwa i do szeroko rozumianego rynku - tak niestety jeszcze nie jest, dlatego że prywatni importerzy, prawdopodobnie poprzez przeszacowanie swoich możliwości, sprowadzili tego węgla trochę za dużo (...). Żeby temu przeciwdziałać trzeba umocnić pozycję naszego górnictwa - to się teraz dzieje na naszych oczach; umacniamy pozycję spółek górniczych, realizujemy odważne inwestycje, ale żeby dostosować nasz wolumen produkcyjny do potrzeb energetyki, to jeszcze wymaga kilku lat bardzo ciężkiej pracy" - wyjaśnił wiceminister.

"Mówimy o odpowiedzialnej transformacji energetycznej i szukamy dobrych rozwiązań. Kopalnie przechodzą bardzo poważny proces restrukturyzacji i zmian systemowych (...), następuje podnoszenie bezpieczeństwa i efektywności pracy, przy jednoczesnym rozwoju technologii ekologicznego spalania węgla" - uważa wiceminister energii.

Pytany, czy polskie górnictwo jest obecnie przygotowane do spodziewanego (wobec spadku międzynarodowych cen węgla oraz rosnących zapasów tego surowca) okresu dekoniunktury, Gawęda przypomniał, że realizowana jest strategia powiązania spółek energetycznych ze spółkami surowcowymi. "Wtedy sprzedajemy produkt finalny, czyli energię i ciepło" - tłumaczył wiceminister, przypominając także o planowanych przedsięwzięciach w zakresie zgazowania węgla na potrzeby energetyki i chemii oraz w zakresie produkcji wodoru; zakładany jest też wzrost energetycznego wykorzystania towarzyszącego złożom węgla metanu. To wszystko - mówił wiceminister - stwarza szansę rozwoju krajowego zaplecza energetyczno-surowcowego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE