ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego
10.09.2019r. 14:59

Z udziałem 350 wystawców z 12 krajów w Katowicach rozpoczęły się we wtorek Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego - jedna z trzech największych imprez tej branży na świecie. Jej organizatorzy wskazują, że targi to swoista "śląska marka" i jedna z wizytówek regionu.

"Bardzo ważne, te targi łączą dwa bardzo ważne obszary działania. Z jednej strony nowoczesne górnictwo, z drugiej - nowe technologie, które pozwalają spalać węgiel w sposób czysty, który chroni środowisko" - mówił uczestniczący w otwarciu 18. edycji targów wiceminister energii Adam Gawęda. Podkreślił znaczenie innowacji i nowych technologii dla rozwoju efektywnego, bezpiecznego, dostosowanego do potrzeb rynku, zapewniającego stabilne miejsca pracy i dbającego o środowisko naturalne górnictwa.

Wiceminister przekonywał, że na "czarne bogactwo", jakim jest węgiel, należy patrzeć z perspektywy nowych możliwości technologicznych, w kontekście np. zgazowania, poligeneracji oraz wykorzystania węgla w produkcji chemicznej, a w przyszłości także do produkcji wodoru. Wskazał na potrzebę pogodzenia dbałości o środowisko i klimat z tworzeniem i utrzymywaniem warunków dynamicznego rozwoju gospodarki.

Pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, główny geolog kraju Piotr Dziadzio, zapewnił przedstawicieli branży górniczej o wsparciu ze strony Ministerstwa Środowiska. "Będziemy wspierać szczególnie te obszary, które pozwalają rozwijać nowoczesne technologie - ekologiczne, bezpieczne dla naszego górnictwa podziemnego i górnictwa odkrywkowego" - powiedział.

Wiceminister Gawęda wskazał natomiast na konieczność takich zmian w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji górniczych, które ograniczą możliwości blokowania zezwoleń na eksploatację surowców. Chodzi o to, by złoże surowca miało pierwszeństwo np. przed lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego.

Tegoroczna edycja organizowanych co dwa lata targów, podobnie jak poprzednie, przyciągnęła najważniejszych producentów węgla, maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz jednostki naukowo-badawcze. Organizatorzy spodziewają się co najmniej kilkunastu tysięcy obserwatorów z kraju i zagranicy - to m.in. misje gospodarcze z krajów, gdzie rozwinięty jest przemysł wydobywczy. Trwającym cztery dni targom towarzyszą seminaria, panele tematyczne i konkursy.

Prezentowana na targach oferta obejmuje kompleksowe usługi dla górnictwa. Można zobaczyć m.in. potężne górnicze kombajny, lokomotywy i kolejki do podziemnego transportu, obudowy wyrobisk, przenośniki i wiertnice czy zaawansowane systemy automatyki i sterowania oraz rozmaite innowacje. Tegoroczne targi zajmują 26 tys. m kw., z czego ponad 11 tys. m kw. to powierzchnia stoisk. Polscy wystawcy wskazują, że ich maszyny i rozwiązania to często innowacje na skalę światową, cieszące się rosnącym zainteresowaniem za granicą.
Równolegle odbywają Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie Katowice 2019, prezentujące m.in. ofertę producentów ekologicznych rozwiązań z zakresu spalania, a także działania instytucji, banków i urzędów miast, uczestniczących w programie "Czyste powietrze". W części dotyczącej EkoTechnologii prezentowane są natomiast rozwiązania służące zmniejszaniu emisji szkodliwych gazów. Wśród wystawców będą również firmy wspomagające przemysł w zakresie druku 3D, obrabiarek, ekooświetlenia oraz monitoringu z powietrza.

Nowością 18. edycji targów jest zmiana formuły konkursu dla wystawców, a także organizacja konkursu dla studentów, służącego promocji młodych i zdolnych inżynierów oraz ich pomysłów.

Wśród partnerów targów jest Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Jej prezes Janusz Olszowski ocenił, że mimo - jak to określił - "antywęglowej histerii" - węgiel w kolejnych latach pozostanie podstawą polskiej energetyki. "Gazu za wiele nie mamy, mamy za to bardzo bogate pokłady węgla. Myślę, że węgiel jeszcze przez następne dekady będzie podstawowym nośnikiem gwarantującym nam bezpieczeństwo energetyczne i zapewniające komfort, ze nikomu prądu w gniazdku nie zabraknie" - mówił prezes Olszowski.

Dodał, że aby krajowy węgiel mógł spełniać taką rolę, konieczne jest inwestowanie w kopalnie - także nowe. "Polska musi mieć nowoczesne, dobrze wyposażone, wysokowydajne kopalnie, oraz zrównoważone, bezpieczne, ekonomiczne, funkcjonujące w zgodzie ze środowiskiem górnictwo" - przekonywał prezes górniczej Izby, chwaląc realizowane w ostatnim czasie w górnictwie inwestycje, których wartość została podwojona w stosunku do poprzednich lat. "Sądzę, że urządzenia prezentowane na targach znajdą się w naszych kopalniach, aby nie zabrakło nam naszego węgla, i żebyśmy nie musieli tego surowca sprowadzać" - podsumował Olszowski.

Według danych Izby, wielkość produkcji węgla na świecie w ostatnich czterech latach sięga 7 mld ton rocznie i systematycznie rośnie - od 2000 r. nastąpił wzrost z 3,6 mld ton do 7,04 mld ton w minionym roku, a ilość wyprodukowanej z węgla energii podwoiła się. Wzrosła także liczba państw, wykorzystujących węgiel do produkcji prądu - z 66 w 2000 r. do 78 w roku 2018, zaś kolejnych 16 państw planuje rozwój energetyki opartej na węglu - wyliczał szef górniczej Izby.

Podczas otwarcia targów podkreślano, że mimo transformacji, jaką w ostatnich latach przeszedł Śląsk, górnictwo nadal pełni w regionie ważną rolę. "Jesteśmy przekonani, że Śląsk jako serce, czyli jeden z najważniejszych elementów krwioobiegu gospodarczego, ma bardzo ważną rolę do spełnienia" - mówił Tomasz Zjawiony, szef Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, również będącej partnerem wydarzenia. Współgospodarzem targów jest też samorząd Katowic. "Katowice to miasto wielkich wydarzeń. Cieszymy się, że w ramach tych wielkich wydarzeń jest kontynuowana tradycja targów górniczych" - podkreślił wiceprezydent miasta Mariusz Skiba.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE