ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przetarg na budowę litewskiego odcinka gazociągu Polska - Litwa został czasowo zawieszony
10.09.2019r. 21:07

Litewska Służba Zamówień Publicznych nakazała spółce Amber Grid czasowo zawiesić konkurs na wykonawcę litewskiego odcinka połączenia gazowego z Polską. To oznacza, że w tym tygodniu nie dojdzie do podpisania umowy z firmą Alvora, która zwyciężyła w przetargu.

- Wszczęliśmy dochodzenie, przyszedł do nas wykonawca z prawnikami i wyjaśnił niuanse, oni nie otrzymali pełnej informacji o zwycięzcy przetargu, mówiąc, że jest to protekcjonizm. Nie możemy ślepo wierzyć, ale też nie możemy ignorować. Przedstawione zostały odpowiednie fakty, dlatego sprawdzimy czy wszystko jest dobrze, ale może się okazać, że nie - stwierdziła Diana Vilyte, szefowa Służby Zamówień Publicznych.

Przetarg zostanie wstrzymany do momentu sprawdzenia dokumentacji konkursowej oraz decyzji Amber Grid. Dochodzenie może trwać do 20 dni roboczych, ale zdaniem Vilyte może zakończyć się znacznie szybciej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek litewskiej spółki MT Group, która razem z polskim Rafako brała udział w wartym 100 mln euro przetargu na ułożenie litewskiego odcinka gazociągu Polska-Litwa. Pod koniec sierpnia Litwini zaskarżyli rozstrzygnięcie przetargu. Swoją decyzję MT Group tłumaczyło tym, że Amber Grid, organizator przetargu, odrzucił zgłaszane przez spółkę zastrzeżenia co do działalności Alvora w Rosji i na Białorusi. Nie zważając na wątpliwości, akcjonariusze Amber Grid zatwierdzili umowę z Alvor i Siauliu dujotiekio statyba na ułożenie litewskiego odcinka gazociągu Polska-Litwa.
Według agencji BNS MT Group i Rafako miały zwróciły się również do Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci Komisji Europejskiej (INEA) oraz Litewskiej Agencji Energii, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za finansowanie wspomnianej inwestycji ze środków unijnych. Firmy przedstawiły dowody na rażące naruszenie warunków przetargu i poprosiły o uwzględnienie ich przy przyznawaniu unijnego wsparcia.
Gazociąg Polska-Litwa

Według zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, budowa gazociągu Polska-Litwa ma rozpocząć się w 2019 roku i zakończyć w 2021 roku. Jego łączna długość ma wynosić ok. 515 km - po stronie polskiej ok. 338 km, a po stronie litewskiej ok. 177 km. Szacowany koszt projektu wynosi 558 mln euro.
BNS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE