ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kandydat PiS na posła chce, by Opole było ogrzewane przez elektrownię
11.09.2019r. 13:27

Miasto Opole powinno być ogrzewane przez należącą do PGE elektrownię - powiedział w środę na konferencji prasowej w Opolu Sławomir Kłosowski, kandydat PiS do Sejmu. Dzięki przyłączeniu elektrowni do sieci miejskiej czynsze w Opolu mogą spaść o 30 proc. - uważa Kłosowski.

Na konferencji prasowej w Opolu startujący z list PiS do Sejmu były europoseł Sławomir Kłosowski przypomniał, że obecnie elektrownia Opole, gdzie dobiega końca proces budowy nowych bloków o łącznej wartości przekraczającej 11 mld złotych, praktycznie nie wykorzystuje swoich możliwości w produkcji w kogeneracji energii elektrycznej i ciepła.

"Miasto Opole w szczytowym momencie ma zapotrzebowanie na około 300 MW ciepła. Tymczasem elektrownia Opole, która wzbogaciła się o dwa nowoczesne bloki, oprócz energii elektrycznej może dostarczyć blisko 600 MW ciepła, z czego w tej chwili wykorzystuje zaledwie 12 MW. Dzięki przyłączeniu elektrowni do sieci miejskiej nie tylko by zaspokojono potrzeby stolicy regionu, obniżając przez dostawy tańszej energii koszty życia mieszkańców, ale można by także pomyśleć o dostawach ciepła do pobliskich miasteczek, ograniczając w ten sposób niską emisję odpowiedzialną za powstawanie smogu" - powiedział Kłosowski.

Kłosowski przypomniał, że zgodnie z zapisami prawa firmy produkujące z paliw kopalnych tylko prąd lub ciepło będą karane za brak produkcji energii w kogeneracji.
"Wiem, że od razu pojawia się pytanie, kto zapłaci za ciepłociąg do Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, która obecnie produkuje i rozprowadza ciepło. Odpowiedź jest prosta - (może to być sfinansowane) z pieniędzy, które trzeba będzie płacić, jeżeli nie wykorzystamy możliwości tkwiących w elektrowni. Myślę, że inwestycja w ciepłociąg zwróci się w ciągu kilku lat. Za to mieszkańcy Opola na pół wieku uzyskają nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne źródło taniej energii. Energii, na której marnowanie nas po prostu nie stać" - powiedział Kłosowski.

Na pytanie, czy rozpoczęcie dostaw ciepła nie zaszkodzi interesom ECO, którego głównymi akcjonariuszami jest miasto Opole i niemiecki EON, Kłosowski zapewnił, że rezygnacja z miejskiej ciepłowni opłaci się wszystkim stronom.

"Po pierwsze, elektrownia będzie mogła wykorzystać cały swój potencjał i produkować w najnowocześniejszych w Polsce blokach energię w kogeneracji, co pozwoli na obniżenie jej ceny. Po drugie, spółka miejska będzie mogła skupić się na rozbudowie sieci i pozyskiwaniu nowych odbiorców. Skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy Opola, bo zmniejszy się ilość spalanego w jego granicach węgla, realnie mogą spaść ceny opłat za ciepło. Wiem, że dla wielu ten temat, poruszany o dziesięcioleci, wydaje się niemożliwy do realizacji, ale przypomnę, że w 2013 roku rząd Platformy Obywatelskiej też mówił o niecelowości rozbudowy elektrowni Opole. Dzięki naszym naciskom udało się elektrownię rozbudować i wierzę, że teraz istnieje dobry moment, by temat dostaw ciepła dla Opola, właśnie dzięki nam sfinalizować" - podkreślił Kłosowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE