ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika we Francji zwolniła
12.09.2019r. 07:58

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w tym roku francuski rynek fotowoltaiczny notuje mniejszą dynamikę inwestycji - mimo regularnie prowadzonych aukcji. Stawia to pod znakiem zapytania ambitne założenia francuskiej strategii energetycznej, w której do końca przyszłej dekady przewidziano budowę ogromnego potencjału PV.

Mimo regularnie prowadzonych aukcji dla fotowoltaiki francuski rynek notuje w tym roku relatywnie niską dynamikę jeśli chodzi o uruchamiany potencjał elektrowni PV.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku we Francji uruchomiono nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 397 MW - o 93 MW mniejszej niż uruchomiona w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy dodano 490 MW.

W łącznej mocy instalacji PV uruchomionych we Francji w pierwszej połowie br. ponad połowę stanowiła moc elektrownii PV o jednostkowej mocy ponad 250 kW, a 1/10 to moc najmniejszych instalacji do 9 kW.

Natomiast jeśli wziąć pod uwagę ilość uruchomionych instalacji - 87 proc. stanowiły najmniejsze systemy do 9 kW, 12 proc. to systemy o mocy 9-250 kW, a tylko 1 proc. - systemy o mocy większej niż 250 kW.

Na koniec czerwca zainstalowany potencjał fotowoltaiki we Francji wzrósł do 9,3 GW, w tym 0,4 GW działało we francuskich terytoriach zamorskich.
W pierwszej połowie 2019 r. francuskie elektrownie PV wytworzyły w sumie około 6 TWh energii elektrycznej wobec produkcji 4,8 TWh w pierwszej połowie 2018 r. - stanowiąc 2,4 proc. krajowego miksu wytwórczego, co oznaczało wzrost o 0,5 pkt proc. rok do roku.

Francuski rynek PV jest wspierany przez Paryż głównie poprzez prowadzone regularnie aukcje dedykowane tej technologii - w koszykach podzielonych ze względu na nominalną moc i rodzaj systemu.

Jak wynika z założeń strategii energetycznej przedstawionej pod koniec ubiegłego roku przez rząd Emmanuela Macrona, moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji ma wzrosnąć do roku 2030 do poziomu 45 GW, czyli pięciokrotnie w stosunku do aktualnej zainstalowanej mocy.

W ten sposób fotowoltaika, a także energetyka wiatrowa, której zainstalowany potencjał do 2030 r. ma wzrosnąć trzykrotnie (obecnie 14,28 GW), wypełnią część miejsca, które we francuskim miksie energetycznym zwolni do tego czasu energetyka jądrowa - przewidziano zamknięcie 14 reaktorów do 2035 r., a także energetyka węglowa, która ma całkowicie zniknąć już w roku 2022.

Cel Francji na 2020 r., do którego realizacji zobowiązała się na forum Unii Europejskiej, to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE