ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kommiersant: Litwa kupi w Rosji LNG
13.09.2019r. 11:44

"Kommiersant", powołując się na własne źródła, informuje, że Litwini po raz pierwszy kupią LNG z Rosji. Litwa nie potwierdza jednak doniesień rosyjskiej gazety - czytamy w BiznesAlert.pl.

Według "Kommiersanta", LNG pochodzący z należącego do Novateku terminalu Yamal, został przeładowany we francuskim porcie Montoir na gazowiec Stena Clean Sky. Statek obecnie zmierza do Kłajpedy, gdzie Litwini eksploatują pływający terminal LNG. Zdaniem rozmówców gazety, LNG zostało sprzedane przez francuski Total, a odbiorcą paliwa jest Ignitis (dawne Lietuvos energijos tiekimas - przyp. red.). W styczniu litewska spółka informowała o podpisaniu z Totalem umowy na dostawy LNG, które miały rozpocząć się w trzecim kwartale tego roku. Według źródeł zbliżonych do Ignitis, na które powołuje się Kommiersant, ładunek rosyjskiego LNG ma trafić do litewskiego producenta nawozów spółki Achema. Zarówno Total, Ignitis, jak i Achema odmówiły komentarza w tej sprawie. Rozmówcy Kommiersanta twierdzą, że cena zakupu prawdopodobnie miała niewielką premię w stosunku do notowań na brytyjskiej giełdzie NBP (obecnie ok. 142 dolarów za 1000 m sześc.). Względem niej indeksowana jest cena kontraktu, na mocy którego Litwa kupuje gaz od norweskiego Equinora.
Na początku lipca operator terminalu w Kłajpedzie poinformował, że ze względu na korzystną sytuację na międzynarodowych rynkach gazu, instalacja odnotowuje rekordowe zainteresowanie. W kwietniu w terminalu zregazyfikowano około 1,48 TWh gazu, co było wynikiem lepszym, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (o 28,3 procent). W maju terminal przerobił 1,75 TWh gazu, o 21 procent więcej, niż w maju ubiegłego roku. Z kolei w czerwcu terminal przyjął dwa duże ładunki o łącznej pojemności 278 tys. m sześc. LNG i trzy małe metanowce z 28,5 tys. m sześc. skroplonego gazu.
Kommiersant/RIA Novosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 14.09.2019r. 11:41
Kommiersant kłamie bo gdyby Litwini chcieli kupić rosyjski gaz to by go wzięli od gazpromu a nie od Totala. Ponieważ... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE