ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki regulator grozi karami za niedostosowanie się do wyroku ws. gazociągu OPAL
13.09.2019r. 14:32

Niemiecki regulator chce ograniczenia przesyłu gazu gazociągiem OPAL i odwołania aukcji. Grozi karami za niedostosowanie się do wyroku. - Przesył gazociągiem OPAL powinien być ograniczony zgodnie z wyrokiem Sądu UE. Jeżeli firmy będą nadal lub w przyszłości naruszać przepisy obowiązujące na mocy wyroku, Federalna Agencja Sieci nałoży kary pieniężne - czytamy w komunikacie regulatora cytowanym przez BiznesAlert.pl.

Federalna Agencja Sieci, Bundesnetagetur, przyjęła środki nadzorcze wobec OPAL Gastransport i Gazpromu. Celem jest niezwłoczne wdrożenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zmienionych w 2016 roku warunków użytkowania gazociągu OPAL.

- Moce, których dotyczy wyrok, nie mogą zostać wprowadzane do obrotu ani wykorzystywane. Według Bundesnetzagentur, OPAL Gastransport nie może udostępniać tych przepustowości od czasu orzeczenia Trybunału w sprawie przeprowadzenia dalszych aukcji dla wskazanych zdolności przesyłowych połączeń przesyłowych. Dotyczy to w szczególności aukcji miesięcznej za październik, która odbędzie się 16 września - podkreśla regulator.

Ponadto zabroniono przesyłu na podstawie danych zdolności przyłączeniowych. - Odpowiednie, częściowo regulowane odłączone moce przyłączeniowe obejmują objętość 15,86 miliona kWh/h. - podkreśla niemiecki regulator.
Transport gazu ma odbywać się na podstawie zarezerwowanych zdolności przyłączeniowych. Według Federalnej Agencji Sieci, Gazprom posiada alternatywne trasy transportu i lokalizacje dostaw, aby móc nadal wypełniać swoje zobowiązania. - Jeżeli firmy będą nadal lub w przyszłości naruszać przepisy obowiązujące na mocy wyroku, Federalna Agencja Sieci będzie nakładać kary pieniężne - czytamy w komunikacie niemieckiego regulatora.

W 2009 roku Federalna Agencja Sieci zwolniła OPAL Gastransport na czas określony pod pewnymi warunkami z obowiązujących przepisów dostępu stron trzecich zgodnie z prawem UE. Zdolności te obejmują zasilanie w Niemczech i odbiór w Czechach.

Komisja Europejska przyznała to zwolnienie pod pewnymi warunkami. Zarówno Gazprom, jak i osoby trzecie, mógł rezerwować moce produkcyjne poza ograniczeniami w ramach zwykłych procedur przetargowych. W dniu 10 września 2019 roku Europejski Sąd pierwszej instancji stwierdził nieważność porozumienia ugodowego. Zgodnie z regulaminem Trybunału, decyzja staje się skuteczna z dniem ogłoszenia, a ponadto odwołanie nie ma skutku zawieszającego. W związku z tym przepisy porozumienia ugodowego z 2016 roku nie mają już mocy prawnej i zastosowanie mają postanowienia decyzji dotyczących mocy przesyłowych na gazociągu OPAL z 2009 roku.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE