ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE GiEK nagrodzona na sympozjum naukowo-technicznym Energetyka Bełchatów 2019
13.09.2019r. 15:18

W Bełchatowie zakończyło się XXI Sympozjum Energetyka Bełchatów, które zgromadziło ponad 800 uczestników: wybitnych specjalistów i naukowców z prestiżowych uczelni, firm i organizacji branży elektroenergetycznej. Honorowym gospodarzem spotkania była spółka PGE GiEK, która w tym roku została nagrodzona Kluczem Sukcesu za budowę dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole. Organizatorem konferencji jest BMP, wydawca magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa i portalu kierunekenergetyka.pl. Honorowy patronat nad sympozjum objęło Ministerstwo Energii.


Sympozjum jest największym w Polsce wydarzeniem w całości poświęconym branży elektroenergetycznej. Pierwszy dzień sympozjum, 9 września, upłynął pod hasłem Forum energetycznego - rozmowach zdominowanych przez temat strategii energetycznej 2040. W dyskusji uczestniczyli m.in. Adam Gawęda, wiceminister energii, i Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE GiEK. Rozmowy toczyły się także wokół m.in. neutralności węglowej, zeroemisyjnych źródeł energii, unii energetycznej, rozwoju OZE i energetycznej doktrynie Polski.

Podczas otwarcia sympozjum, Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podkreślał, że bogactwo tematyki, jaka jest przedmiotem sesji referatowych i dyskusji, doskonale nawiązuje do aktualnej rzeczywistości branży energetycznej. - My jesteśmy praktykami. Mamy swoją wiedzę i doświadczenia, natomiast praca nad nowymi rozwiązaniami, które pozwolą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, poprawić efektywność, obniżyć koszty wytwarzania energii, z uwzględnieniem tych wszystkich ograniczeń, o których będziemy też rozmawiać i dyskutować, wymaga współpracy świata nauki i świata przemysłu. To jest to miejsce i ten czas, kiedy mamy okazję przedstawić swoją wiedzę, doświadczenia, wypracować propozycje, które mamy później prezentować jako kierunkowe i modelowe rozwiązania do adaptacji w naszych strategiach - powiedział Robert Ostrowski.

Pierwszego dnia konferencji, referat "Kierunki rozwoju PGE GiEK w dbałości o bezpieczeństwo energetyczne Polski" wygłosił Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem.

- PGE GiEK jest świadoma stojących przed nią wyzwań związanych z zagrożeniami płynącymi z otoczenia rynkowego oraz z potrzebą unowocześnienia energetyki w Polsce. Zamierzamy konsekwentnie podejmować wszelkie niezbędne działania, aby w pełni wykorzystać potencjał branżowego lidera i dalej umacniać się na tej pozycji - podkreślał Norbert Grudzień. Wiceprezes Grudzień wziął także udział w debacie energetycznej "Strategia dla energetyki".

Z kolei Mirosław Niewiadomski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w sesji wprowadzającej kongresu zaprezentował referat "Budujemy wartość i bezpieczną przyszłość dla następnych pokoleń", w której wymienione zostały wszystkie osiągnięcia i plany spółki PGE GiEK w kontekście ochrony środowiska.

W debacie ciepłowniczej: Strategia dla ciepłownictwa wziął udział Marek Ciapała, wiceprezes zarządu ds. wytwarzania.

Moc z Opola - Klucz Sukcesu

Podczas wieczornej gali rozdane zostały nagrody wydawnictwa BMP - Klucze Sukcesu. PGE GiEK otrzymało to wyróżnienie za budowę bloków energetycznych 5 i 6 w Elektrowni Opole. Adam Gawęda, wiceminister energii, wygłosił laudację i wręczył statuetkę Robertowi Ostrowskiemu, prezesowi spółki. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tej inwestycji dla polskiej gospodarki, ponieważ elektrownia Opole znajdzie się w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie i trzecią co do wielkości elektrownią w kraju. Wiceminister zwrócił także uwagę na zastosowane przy budowie nowoczesne technologie, które pozwalają spełnić obowiązujące krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska.
Spośród ponad 70 referatów kilka wygłosili przedstawiciele PGE GiEK, przekazując informacje m.in. o modernizacjach naszych bloków, które dostosowujemy do coraz bardziej wyśrubowanych norm związanych z polityką klimatyczną UE:

• Jerzy Kondratowicz, dyrektor Departamentu Inwestycji PGE GiEK: Nowoczesna energetyka konwencjonalna - nowe bloki energetyczne w PGE GiEK
• Mirosław Niewiadomski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska PGE GiEK: Wyzwania jakościowe oraz ilościowe dla środowiska w kontekście dynamicznych zmian w regulacjach unijnych
• Jacek Śniegowski, dyrektor ds. technicznych Zespołu Elektrowni Dolna Odra: Projekt budowy dwóch bloków gazowo - parowych w Elektrowni Dolna Odra w perspektywie zmian w polskim systemie elektroenergetycznym.
• Mirosław Waroch, dyrektor Departamentu Zarządzania Majątkiem PGE GiEK: Zarządzanie majątkiem wytwórczym w PGE GiEK
• Wioletta Starczewska, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji PGE GiEK: Rozwój innowacyjności w PGE GiEK - potencjał i wyzywania.
• Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów: Zmniejszenie energochłonności urządzeń potrzeb własnych na skutek realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej w Elektrowni.Sympozjum towarzyszyła wystawa, na której swoje wyroby prezentowały firmy współpracujące z branżą elektroenergetyczną. Podczas konferencji zorganizowano dwie wycieczki techniczne do Elektrowni Bełchatów i KWB Bełchatów.

Okazją do odwiedzenia elektrowni były obchody Dnia Energetyka, w ramach którego Elektrownia Bełchatów otworzyła przed zwiedzającymi zarówno teren bloków 3-12, jak również umożliwiła wejście na teren bloku 858 MW. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie, pierwsze grupy, pod opieką wykwalifikowanych przewodników - na co dzień pracowników elektrowni, rozpoczęły zwiedzanie już o godz. 9.00. Ostatnie grupy weszły na teren zakładu o godz. 13.00. Była to jedyna w roku okazja do zobaczenia z bliska pracy bełchatowskich energetyków i poznania tajników procesu technologicznego wytwarzania energii.
PGE GiEK

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE