ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzieñ od CIRE
W³a¶cicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Je¶li nie chcesz, aby nasz serwer zapisywa³ na Twoim urz±dzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przegl±darce. Szczegó³y.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spó³ka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





CENTRUM PRASOWE

Orlen wdra¿a program zdrowotny dla P³occzan
13.09.2019r. 15:42

Orlen przeznaczy 10 mln z³otych na program zdrowotny skierowany do mieszkañców P³ocka i powiatu p³ockiego. W ci±gu 6 lat ¶rodki zostan± przeznaczone na m.in. monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykê i leczenie chorób. Program bêdzie realizowany na podstawie podpisanej przez PKN Orlen umowy z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Sk³odowskiej-Curie przy wspó³pracy z Instytutem Gru¼licy i Chorób P³uc w obecno¶ci prof. £ukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia. Pierwsza transza w wysoko¶ci 1 mln z³otych zostanie wyp³acona jeszcze w tym roku, w momencie startu programu.


Poprawa opieki onkologicznej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia, który realizujemy m.in. poprzez wdra¿anie nowoczesnych terapii, szybszy dostêp do diagnostyki oraz utworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej, dziêki której wszyscy pacjenci chorzy na raka - bez wzglêdu na miejsce ich zamieszkania - bêd± mieli zapewniony ten sam standard opieki.

Program, który bêdzie realizowany na mocy podpisanej dzi¶ umowy jest znakomitym uzupe³nieniem tych dzia³añ. Ta inicjatywa nie tylko przewiduje szereg bardzo wa¿nych badañ profilaktycznych, ale tak¿e zapewni wspó³pracê i dostêp lekarzy z P³ocka i powiatu p³ockiego do najlepszych specjalistów z zakresu onkologii i chorób p³uc tu na miejscu, w P³ocku. Co zapewni pacjentom tego regionu najwy¿szy standard opieki medycznej - powiedzia³ prof. £ukasz Szumowski, Minister Zdrowia. - Mam te¿ nadziejê, ¿e bêdzie to pocz±tek sta³ej obecno¶ci Centrum Onkologii w P³ocku. Pan prof. Jan Walewski wyst±pi³ z inicjatyw± wspó³pracy pomiêdzy Centrum Onkologii Instytutem a Szpitalem Wojewódzkim w zakresie kompleksowego leczenia nowotworów, m.in. utworzenia radioterapii. My¶lê, ¿e jest to inicjatywa, któr± warto rozwa¿yæ wspólnie z w³adzami samorz±dowymi. - doda³.

PKN Orlen jako odpowiedzialny i dobry s±siad zdecydowa³ siê na wdro¿enie pionierskiego w skali kraju programu zdrowotnego dla P³ocka i powiatu p³ockiego. Uzyska³ on honorowy patronat Ministra Zdrowia.

- Prowadz±c dzia³alno¶æ produkcyjn± na du¿± skalê nie mo¿emy udawaæ, ¿e dzia³amy w pró¿ni. Jeste¶my odpowiedzialni za spo³eczno¶ci lokalne i ws³uchujemy siê w ich potrzeby.

Wdra¿amy konkretne rozwi±zania. Nie chcemy pozostawaæ w fazie deklaracji, dlatego dzi¶ podpisali¶my umowê na realizacjê programu, który u³atwi mieszkañcom P³ocka i powiatu p³ockiego profilaktykê i leczenie. Zaczynamy ju¿ w tym roku. Mówimy o 10 milionach z³otych w perspektywie 6 lat - to oznacza ponad 20 tysiêcy specjalistycznych konsultacji i porad dla pacjentów, dodatkowe placówki do badañ p³uc czy szkolenia dla lekarzy i pielêgniarek - powiedzia³ Daniel Obajtek, Prezes Zarz±du PKN Orlen. - Do projektu podchodzimy kompleksowo i d³ugofalowo. Dlatego obok u³atwienia dostêpu do leczenia, w programie s± dzia³ania edukacyjne w zakresie profilaktyki. Wspólnie z partnerami chcemy ustaliæ g³ówne przyczyny chorób p³uc i nowotworów w¶ród mieszkañców P³ocka oraz powiatu p³ockiego. Wtedy bêdziemy mogli wdro¿yæ konkretne programy edukacyjne motywuj±ce mieszkañców do wprowadzenia zmian w stylu ¿ycia. W ten sposób w d³ugiej perspektywie znacz±co zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwory - doda³.



Za przekazane przez PKN Orlen ¶rodki finansowe powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii oraz telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie. Uruchomiona zostanie sieæ konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i do¶wiadczenia ekspertów.

Zorganizowane zostan± równie¿ dodatkowe szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowañ na nowotwory. Powstan± te¿ programy edukacyjne skierowane do dzieci i m³odzie¿y, zak³adów pracy oraz personelu medycznego. Dla ka¿dej z grup program bêdzie opracowywany indywidualnie z wykorzystaniem nowoczesnych ¶rodków przekazu.

- Obecnie system opieki nad chorymi na nowotwory przechodzi g³êbokie zmiany. Centrum Onkologii - Instytut im. M. Sk³odowskiej-Curie w za³o¿eniach tworzonej Krajowej Sieci Onkologicznej ma byæ o¶rodkiem koordynuj±cym proces diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w skali kraju, ale tak¿e dla województwa mazowieckiego. Przygotowujemy siê do tego zadania, a dziêki inicjatywie PKN Orlen ju¿ dzi¶ mieszkañcy powiatu p³ockiego otrzymaj± ³atwiejszy dostêp do profilaktyki i wytyczone ¶cie¿ki dotarcia do odpowiednich specjalistów - powiedzia³ prof. dr hab. n. med. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu. - Wdra¿any model rozwoju onkologii zak³ada centralizacjê diagnostyki i chirurgii onkologicznej. Chodzi o to, by pacjent mia³ wdro¿one w³a¶ciwe leczenie skonsultowane w o¶rodku, który ma do¶wiadczenie i odpowiednich specjalistów. Ustalony plan leczenia kompleksowego powinien byæ ju¿ realizowany jak najbli¿ej jego miejsca zamieszkania by to by³o jak najmniej uci±¿liwe dla samego pacjenta. I taki cel przy¶wieca temu programowi - doda³.

Zgodnie z podpisan± umow±, program zdrowotny ma spojrzeæ na system dostêpu do profilaktyki i diagnostyki z perspektywy pacjenta, zwiêkszyæ dostêpno¶æ do ¶wiadczeñ profilaktycznych i diagnostyki.

- Istotnym celem projektu jest wypracowanie takich ¶cie¿ek postêpowania na terenie powiatu p³ockiego, by pacjent z najmniejszym podejrzeniem choroby nowotworowej mia³ szansê byæ zdiagnozowany na jak najwcze¶niejszym jej etapie, co diametralnie poprawia rokowania i daje szansê nie tylko na przed³u¿enie ¿ycia, ale ca³kowite wyleczenie - powiedzia³a dr Beata Jagielska, Zastêpca Dyrektora COI ds. Lecznictwa Otwartego i Rozliczeñ ¦wiadczeñ Zdrowotnych. - Nie mo¿na tez zapominaæ o tak wa¿nym aspekcie profilaktyki jakim s± dzia³ania edukacyjne na rzecz promocji zdrowego trybu ¿ycia nie tylko doros³ych ale te¿ tych najm³odszych - przedszkolaków. Dzi¶, my onkolodzy mówimy, ¿e rak to coraz czê¶ciej choroba przewlek³a, ale ¿eby¶my my dostali szansê na wyleczenie pacjenta, a pacjent ¿eby mia³ szansê na dalsze zdrowie ¿ycie musi byæ odpowiednio wcze¶nie wykryty - doda³a.

Zainicjowany program to nie jedyne dzia³anie realizowane przez PKN Orlen w zakresie profilaktyki skierowane do mieszkañców P³ocka. Ju¿ 5 i 6 pa¼dziernika br. w Orlen Arenie po raz kolejny przygotowane zostanie Miasteczko Zdrowia, w którym mieszkañcy P³ocka bêd± mogli przeprowadziæ badania i zasiêgn±æ porad lekarskich. Ostatnie takie wydarzenie zorganizowane przez PKN Orlen i Fundacjê Orlen podczas Dni Chemika w czerwcu cieszy³o siê ogromnym zainteresowaniem - w ci±gu 2 dni skorzysta³o z niej blisko 4 tys. osób.

PKN Orlen aktywnie anga¿uje siê tak¿e we wsparcie spo³ecznych inicjatyw, skierowanych do mieszkañców P³ocka. Spó³ka uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, czy sportowych realizuje szereg dzia³añ dobroczynnych, a tak¿e propaguje aktywny tryb ¿ycia. £±cznie od 2016 r. na dzia³ania sponsoringowe i spo³eczne w P³ocku PKN Orlen przeznaczy³ ponad 21,5 mln z³otych.
Orlen

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, ¿e publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.

Przes³anie komentarza oznacza akceptacjê Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materia³ów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opó¼nienie w pojawianiu siê wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowañ funkcjonowania portalu. szczegó³y...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE