ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

"Iskra Pamięci" - ponad 20 000 zniczy zapłonęło w Warszawie i Zamościu
15.09.2019r. 09:08

Ponad 20 tys. zniczy zapłonęło na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu w hołdzie ofiarom radzieckich represji. W wydarzeniu "Iskra Pamięci", zorganizowanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, wzięli udział przedstawiciele: rządu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządu spółki PGNiG oraz jej Fundacji, a także mieszkańcy stolicy i Zamościa. Uroczystość odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które jest jedną z największych polskich firm, ma obowiązek wspierać pamięć o historii narodu. 80. rocznica sowieckiej napaści na Polskę jest właściwym momentem, aby przypomnieć o bohaterskiej postawie i poświęceniu naszych rodaków - powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. - Musimy dbać o pamięć narodową, by nigdy nie została ona zatarta. Takie wydarzenia jak "Iskra Pamięci" pomagają także w budowaniu jedności narodowej i wspólnoty doświadczeń.

Wrzesień jest miesiącem pamięci o tym, co zawsze było i jest dla Polaków najważniejsze - o wolności i tych, którzy o nią walczyli. Uczestnicy "Iskry Pamięci" w Warszawie i w Zamościu wspólnie zapalili ponad 20 tys. zniczy w hołdzie oficerom i szeregowym Wojska Polskiego, a także innym służbom mundurowym oraz cywilom uznanym za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku. Świece zostały ułożone w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

- Przebieg tego patriotycznego wydarzenia wskazuje na to, że pomimo upływu lat, nie zapominamy poświęcenia naszych przodków. Wraz ze wszystkimi zgromadzonymi uczestniczyliśmy dziś w wyjątkowej chwili - ponad 20 tysięcy zniczy zapłonęło symbolicznie w Warszawie i w Zamościu, oddając hołd wszystkim wymordowanym przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego - dodał prezes Piotr Woźniak.Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

- Obowiązkiem Fundacji jest dbałość o dziedzictwo narodowe i wspieranie inicjatyw przypominających o naszej historii. Pamięć o obrońcach Ojczyzny chcemy konsekwentnie przywracać. To szczególnie ważny element w kształtowaniu postaw młodego pokolenia - powiedział Zbigniew Chmiel, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Uroczystości odbyły się na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Do godz.19:00 wszyscy, którzy chcieli oddać hołd bohaterom, mogli zapalać znicze. Później nastąpiła część oficjalna z udziałem gości honorowych. W trakcie wydarzenia odbyły się także koncerty patriotyczne, wystawy oraz panele dyskusyjne o tematyce historycznej z udziałem ekspertów.

Druga część obchodów "Iskry Pamięci" odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie uczestnicy zapalili wspólnie ponad 2 tys. zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

PGNiG, za pośrednictwem Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza, od lat tworzy oraz promuje inicjatywy, których celem jest dotarcie m.in. do młodych ludzi, pogłębianie świadomości historycznej i kultywowanie narodowego dziedzictwa. Spółka aktywnie angażuje się w wydarzenia promujące takie wartości jak poświęcenie, honor, ojczyzna i odpowiedzialność, ale także prowadzi program wspierający polskich bohaterów - "Rachunek wdzięczności PGNiG". To realna pomoc dla Powstańców Warszawskich oraz górników strajkujących w Kopalni "Wujek" w postaci dofinansowania do rachunków za gaz. Programem objęte są także rodziny zamordowanych w trakcie tego tragicznego wydarzenia w 1981 roku.

Dodatkowe informacje nt. Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz wydarzenia "Iskra Pamięci" są dostępne na stronie www.fundacja.pgnig.pl oraz na Facebooku - https://www.facebook.com/IskraPamieci/.
PGNiG

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE