ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w górę 20 proc. po ataku na instalację przetwarzania ropy w Arabii Saudyjskiej
16.09.2019r. 04:58

Cena ropy naftowej na światowych rynkach w nocy z niedzieli na poniedziałek wzrosła 20 proc., do 71,95 USD za baryłkę. To pierwsza rynkowa reakcja na atak dronów na instalacje w należącej do Aramco rafinerii w Arabii Saudyjskiej po wznowieniu handlu po zakończeniu weekendu.

W pierwszych chwilach po wznowieniu handlu ceny ropy naftowej wzrosły 20 proc., do 71,95 USD za baryłkę. Potem cena lekko spadła, do 68 USD. Jeszcze w piątek za baryłkę ropy trzeba było płacić 12 dolarów mniej.

W sobotę doszło do ataku dronów na dwie instalacje oczyszczania i stabilizacji ropy Abqaiq, należącej do saudyjskiego koncernu Aramco w miejscowości Bukajk na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Aramco określa rafinerię Abqaiq jako największą instalację do przeroby ropy na świecie.

Ataki dronów na dwie instalacje spowodowały "tymczasowe" wstrzymanie działalności tych dwóch zakładów. Saudyjskie ministerstwo energii oszacowało, że wstrzymana została produkcja 5,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 50 proc. całkowitej produkcji Aramco, co stanowi 5 proc. globalnej podaży na ten surowiec.

Atak na rafinerię potępili m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Rosji Władimir Putin, a także Unia Europejska. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył Iran o przeprowadzenie tego ataku.

"Iran rozpoczął bezprecedensowy atak na globalne dostawy energii. Wzywamy wszystkie kraje do publicznego i jednoznacznego potępienia ataków Iranu. Stany Zjednoczone będą współpracować z naszymi partnerami i sojusznikami w celu zaopatrzenia rynków energii i pociągnięcia Iranu do odpowiedzialności za jego agresję" - napisał Pompeo na Twitterze.

"Teheran stoi za prawie stu atakami na Arabię Saudyjską, podczas gdy Rowhani i Zarif udają, że angażują się w dyplomację" - dodał szef amerykańskiej dyplomacji, odnosząc się do prezydenta Iranu i ministra spraw zagranicznych tego kraju.
Wcześniej odpowiedzialność za atak wziął na siebie szyicki rebeliancki ruch Huti w Jemenie.

Do uderzenia dronów w zakłady największego światowego eksportera ropy doszło w czasie, gdy Aramco przyspieszyło plany pierwszej oferty publicznej koncernu, aby mógł trafić na giełdę w Rijadzie może jeszcze w tym roku.

Wcześniej Biały Dom oświadczył, że USA zobowiązały się do utrzymywania odpowiedniego zaopatrzenia rynków w ropę naftową.

Analitycy spodziewali się, że ceny ropy naftowej na światowych rynkach po ataku w Arabii Saudyjskiej wzrosną na początku tygodnia o kilka dolarów na baryłce.

"Ceny ropy w wyniku ataku pójdą w górę, a jeśli ograniczenie dostaw z Arabii Saudyjskiej potrwa dłużej, to może zmusić USA i inne kraje do sięgnięcia po swoje strategiczne zapasy" - uważa Jason Bordoff, dyrektor założycielski Centrum Globalnej Polityki Energetycznej z Uniwersytetu Columbia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE