ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OMV: decyzja sądu UE o ograniczeniu dostępu Gazpromu do gazociągu Opal nie jest ostateczna
16.09.2019r. 05:17

Prezes austriackiego koncernu OMV Rainer Seele uważa, że wyrok Sądu Unii Europejskiej, uchylający decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku o zwiększeniu przepustowości dla Gazpromu na gazociągu OPAL, nie oznacza, że sądowa batalia jest ostateczna, a wygrana Polski rzeczywiście miała miejsce - czytamy w BiznesAlert.pl.

Szef austriackiego koncernu OMV Rainer Seele podkreślił, że jego zdaniem decyzja sądu UE o ograniczeniu dostępu Gazpromu do gazociągu Opal nie jest ostateczna. - Zakładam, że jest to postanowienie niejednoznaczne, co zmniejszy o połowę wykorzystanie gazociągu OPAL. To nie może być, tak, że Polska osiągnęłaby taki rezultat w wyniku postanowienia. Ponadto, gdyby się tak stało, inwestowanie w infrastrukturę w Niemczech może stracić rentowność - powiedział Seele w wywiadzie dla austriackiej gazety Die Presse.

- O ile wiem, to użytkowników mocy Opal (poza rosyjskim Gazpromem - red.) szukano latami i nikogo nie znaleziono, w tym nikogo z Polski. Jednak decyzja sądu nie ma wpływu na decyzję OMV o finansowaniu gazociągu Nord Stream-2 - dodał Seele.
W czwartek rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak powiedział, że nadal można odwołać się od decyzji sądu UE o ograniczeniu dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL. Minister energii Federacji Rosyjskiej Alexander Novak przyznał, że prawnicy Ministerstwa Energii pracują nad decyzją sądu w sprawie gazociągu, szczegółowe komentarze zostaną przedstawione po ich zakończeniu. Komisja Europejska ogłosiła, że analizuje wyrok Sądu i nie przesądza czy zostanie złożone odwołanie. We wtorek po unieważnieniu przez Sąd UE decyzji Komisji Europejskiej z 2016 roku ws. gazociągu OPAL zastosowanie ma decyzja z 2009 roku - powiedziała rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen. Ozancza to, że Gazprom ma rezerwację na 50 procent przepustowości OPAL-u, choć zabiegał o zgodę na większe wykorzystanie.

We wtorek Sąd Unii uznał argumenty Polski i postanowił ograniczyć dostęp do gazociągu Opal Gazpromowi o połowę. Zgodnie z tym wyrokiem, decyzja Komisji z 2016 roku straciła moc prawną, a więc tą drogą Rosjanie mogą obecnie przesyłać jedynie 18 mld m sześc. gazu rocznie.
Die Presse/Prime/PAP , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE