ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szacunkowe wyniki PGE za II kw. solidne; pozytywnie zaskoczył segment ciepła
16.09.2019r. 09:02

Grupa PGE zanotowała w drugim kwartale 2,5 mld zł EBITDA, a EBITDA skorygowana o zdarzenia jednorazowe wyniosła 1,41 mld zł. Analitycy oceniają, że oczyszczony o one-offy wynik jest solidny, wyższy od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczył segment ciepła.

ROBERT MAJ, ANALITYK IPOPEMA SECURITIES:

"Wyniki PGE są dobre. Po skorygowaniu o duży pozytywny one-off związany z darmowymi pozwoleniami na emisję CO2, wynik EBITDA jest powyżej oczekiwań rynkowych i 17 proc. powyżej naszych oczekiwań.

W dużej mierze to efekt segmentu ciepła, który zaskoczył pozytywnie. Spółka podała w prezentacji, że kwiecień i maj były chodniesze niż zazwyczaj i ciepła sprzedano więcej, co widać w wynikach.

Pozytywnie zaskoczył też w porównaniu do moich prognoz segment sprzedaży. Segment energetyki odnawialnej wypadł troszkę lepiej od moich oczekiwań, dystrybucja właściwie zgodnie z oczekiwaniami.

Podsumowując, pomimo one-offów wyniki są solidne, to pozytywne zaskoczenie".
DM BDM (raport poranny):

"Powtarzalna EBITDA (1.411 mln zł) jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i lepsza od konsensusu, choć nie wiemy, czy zawierał on jakiekolwiek zdarzenia jednorazowe. A tych jest sporo. Spółka uwzględniła dodatkowe 10,9 mln ton CO2 w PPO a nie w PPF jak szacowaliśmy w prognozach (+1.393 mln zł), co wpłynęło pozytywnie na raportowaną EBITDA. Z drugiej strony wynik ten obniżył wzrost rezerwy na rekultywację wyrobisk (-246 mln zł - szacowaliśmy -700 mln zł) czy rezerw aktuarialnych (-36 mln zł), co ma związek ze spadkiem rynkowych stóp procentowych (dyskonta). Ujemnie na wynik wpłynęła też korekta KDT (-16 mln zł). W efekcie poziom one-offs to 1.095 mln zł.

Spółka nic nie informuje o podejściu do ustawy o +cenach energii+ z 28.12.2019. Domyślamy się więc, że było podobne do tego co kwartał wcześniej, czyli rozwiązanie części rezerwy na sprzedaż w taryfie G, którą spółka zawiązała w 4Q'18 (261 mln zł, 140 mln zł rozwiązane w 1Q'19) i odwrócenie tego na konsolidacji (bez wpływu na skonsolidowany wynik). Na razie tylko Energa zdecydowała się na wstępne pokazanie wpływu ustawy na wyniki.

Dług netto w 2Q'19 spada o ok. 1 mld zł do 10.948 mln zł i stanowi 1,55x EBITDA".
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE