ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ikea kupuje kolejne farmy wiatrowe
16.09.2019r. 10:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Ikea przejęła kolejne farmy wiatrowe. Tym razem chodzi o należące do tej pory do duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas projekty, które znajdują się w Rumunii.

Szwedzka grupa Ingka, do której należy Ikea, poinformowała o przejęciu od Vestasa 80 proc. udziałów w siedmiu farmach wiatrowych, które znajdują się w Rumunii i na które składają się 64 turbiny o łącznej mocy 171 MW.

Kwota transakcji, na którą muszą zgodzić się jeszcze władze antymonopolowe, sięga 136 mln euro. Finalizacja przejęcia spodziewana jest na przyszły miesiąc.

Obecnie Ikea posiada instalacje fotowoltaiczne złożone z około 900 tys. modułów oraz 534 elektrownie wiatrowe - w tym przejęte w tym roku pierwsze morskie wiatraki w ramach farmy wiatrowej Veja Mate o mocy 402 MW w niemieckiej części Morza Północnego. Na zakup 1/4 udziałów w tej farmie wiatrowej grupa Ingka miała wydać około 200 mln euro.

Odnawialne źródła energii należące do szwedzkiej grup znajdują się w 14 krajach. Cel Ikei to całkowite zaspokojenie zapotrzebowania energią pochodzącą z OZE do roku 2020. Taki cel osiągnął już polski odział Ikei.

Ikea posiada w naszym kraju sześć farm wiatrowych, które w czasie przejmowania przez szwedzki koncern były już na etapie operacyjnym. Wszystkie uruchomiono jeszcze w systemie zielonych certyfikatów, a część z nich jest wyposażona w turbiny Vestasa.

Elektrownie wiatrowe Vestasa wchodzą w skład należącej do Ikei farmy wiatrowej Lubartów, przejętej w 2016 roku od Geo Renewables, na którą składa się 16 turbin o łącznej mocy ok. 51,5 MW.

W tym samym czasie Ikea przejęła od portugalskiego dewelopera Martifer farmę wiatrową Gizałki, dla której wiatraki dostarczył inny producent - niemiecki Senvion.
Wcześniej, w 2015 r. Ikea informowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie.

Swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce Ikea kupiła w 2013 r. Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

Wszystkie sześć farm wiatrowych Ikei, zlokalizowanych w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim, ma produkować w skali roku przeciętnie około 473 GWh energii elektrycznej.

Na początku tego roku Vestas pochwalił się zdobyciem kontraktu na modernizację turbin wiatrowych o łącznej mocy 316 MW, które należą do Ikei.

Modernizacja obejmie turbiny V80-2.0 MW, V90-2.0 MW, V90-3.0 MW, V100-2.0 MW, V112-3.0 MW oraz V112-3.3 MW, które pracują na farmach wiatrowych znajdujących się w USA, Szwecji, Francji i Polsce.

Vestas wdroży dla tych wiatraków nowe oprogramowanie PowerPlus, które poprawi produktywność dzięki zoptymalizowaniu kluczowych parametrów i algorytmów.

Zakładany efekt modernizacji to zwiększenie produktywności wiatraków o 1,5 proc., czyli w sumie o około 13,5 GWh energii elektrycznej rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE