ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gawęda: w przyszłym tygodniu wyniki przeglądu złóż poszczególnych kopalń
16.09.2019r. 14:00

W przyszłym tygodniu mają być znane wyniki przeglądu złóż w poszczególnych kopalniach węgla kamiennego - wynika z informacji wiceministra energii Adama Gawędy. Przegląd zalecił resort energii m.in. pod kątem wyboru tych złóż, które mogą być najbardziej efektywnie i bezpiecznie eksploatowane.

"Poprosiłem wszystkie zarządy spółek górniczych, żeby dokonały weryfikacji, oceny posiadanych zasobów złóż. Ta ocena jest na etapie finalnym - w przyszłym tygodniu będę planował objazdy po kopalniach, żeby zapoznać się z wynikami tego przeglądu. Wtedy dokonamy oceny, czy dane złoże byłoby tym, które mieści się w katalogu złóż strategicznych" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wiceminister w Katowicach.

Uznanie danego złoża za strategiczne może w przyszłości - po przyjęciu procedowanej obecnie w parlamencie nowelizacji prawa geologicznego i górniczego - ułatwić eksploatację górniczą takich zasobów. Poselski projekt nowelizacji zakłada, że tereny, gdzie znajdują się strategiczne złoża węgla kamiennego i brunatnego, będą mogły zostać uznane przez ministra środowiska za obszar specjalnego przeznaczenia na potrzeby wydobycia tych surowców.

Jak powiedział wiceminister Gawęda, zlecony zarządom spółek węglowych przegląd złóż ma dać odpowiedź na pytanie, "w które złoża możemy szybciej i sprawniej wejść". Kryteriami mają być m.in. - oprócz spodziewanej efektywności wydobycia węgla z danego złoża, jakości węgla czy kosztów i tempa inwestycji - także sprawy związane z bezpieczeństwem prowadzenia eksploatacji.
"Chodzi o to, żeby już nie schodzić coraz to głębiej, tylko żeby wchodzić w nowe pola eksploatacyjne, które pozwolą na bezpieczne prowadzenie ruchu zakładu górniczego" - tłumaczył wiceszef resortu energii.

Gawęda przypomniał, że prowadzenie eksploatacji coraz głębiej potęguje podziemne zagrożenia. Podkreślił też, że dostosowanie wielkości wydobycia węgla do potrzeb krajowej energetyki, a tym samym ograniczenie importu tego surowca, wymaga udostępniania nowych pól wydobywczych, gdzie węgiel ma odpowiednią jakość, a wydobycie jest efektywne. "Dlatego staramy się szukać rozwiązań, żeby rozszerzać bazę zasobową" - podkreślił wiceminister, tłumacząc zasadność obecnego przeglądu złóż w kopalniach.

Wiceszef resortu energii przypomniał, że obecnie nową kopalnię węgla koksowego Bzie-Dębina buduje Jastrzębska Spółka Węglowa. Pytany o złoże węgla Imielin, które - przy protestach mieszkańców i samorządowców - chce eksploatować Polska Grupa Górnicza, Gawęda przypomniał, że sprawa Imielina "jest w procesie" (koncesyjnym i środowiskowym - PAP). Ocenił, że także podczas przyszłej eksploatacji tego złoża mają być stosowane "technologie, które w maksymalny sposób ograniczą niekorzystne oddziaływania na powierzchnię".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE