ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Umowy na dotacje do modernizacji oświetlenia ulicznego na Śląsku
16.09.2019r. 15:03

Umowy na modernizacje oświetlenia ulicznego w jedenastu miastach i gminach woj. śląskiego podpisano w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego. W największym z tych przedsięwzięć, przy dotacji prawie 23 mln zł, Tychy m.in. wymienią 2,3 tys. zł lamp.

Jak poinformował w poniedziałek urząd marszałkowski, tego dnia w Katowicach podpisano jedenaście umów na realizacje projektów z zakresu efektywności energetycznej oświetlenia.

Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 otrzymają na ich podstawie: Suszec, Bieruń, Siemianowice Śląskie, Orzesze, Ciasna, Sosnowiec, Tychy, Gierałtowice, Ornontowice, Bytom oraz Chorzów.

Jak informował już na początku lipca br. koordynujący procedurę przyznania tych dotacji Związek Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, był to jeden z konkursów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego śląskiego RPO (ZIT to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

W ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej w tzw. poddziałaniu 4.5.1 ZIT prowadzone są konkursy w zakresie niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz oświetlenia ulicznego.

W rozstrzygniętym w ostatnich miesiącach konkursie dotyczącym oświetlenia ulicznego do dofinansowania łączną kwotą 56,04 mln zł wybrano 15 projektów o łącznej wartości 74,4 mln zł.

Projekt z najwyższą kwotą dofinansowania (prawie 23 mln zł) przygotowały Tychy. Tamtejszy samorząd w dwóch obszarach miasta wymieni istniejące oprawy oświetleniowe na nowe, energooszczędne, w technologii LED, wymieni większość słupów oświetleniowych, ułoży nowe linie kablowe i zabuduje nowe szafy oświetleniowe.

W jednym z tych obszarów Tychów zamontowanych zostanie 1631 opraw (w miejsce dotychczasowych 1463 opraw), w drugim zaplanowano montaż 677 opraw (w miejsce obecnych 615 opraw). Zwiększenie liczby opraw wynika ze zmiany sposobu oświetlenia ulic oraz doświetlenia przejść dla pieszych.
Drugi pod względem kwoty dofinansowania (ponad 19 mln zł) jest projekt Sosnowca obejmujący modernizację 6071 punktów oświetleniowych oraz 1021 słupów. Miasto to, przy wsparciu prawie 16,5 mln zł z RPO poprawić efektywność energetyczną swojego oświetlenia, zwiększy bezpieczeństwo i sprzyjać zmianie charakteru gospodarki lokalnej na niskoemisyjny.

Nabór wniosków do tego konkursu trwał od końca sierpnia ub. roku do 11 stycznia br. Budżet naboru wynosił 56,08 mln zł. Zarejestrowano 17 wniosków, do dofinansowania wybrano 15.

Prócz Tychów i Sosnowca pozytywny wynik oceny formalnej w tym naborze otrzymały wnioski Rudy Śląskiej, Bytomia, Mikołowa, Gierałtowic, Ornontowic, Bierunia, Chorzowa, Orzesza, Ciasnej, Siemianowic Śląskich, Pawłowic oraz Suszca.

Był to już kolejny konkurs wniosków o dotacje do modernizacji oświetlenia ulicznego w centralnej części woj. śląskiego. W jednym z wcześniejszych naborów, rozstrzygniętym przed dwoma laty, o budżecie 37,7 mln zł, wpłynęło 10 wniosków na łączne dofinansowanie 22,4 mln zł. Dofinansowanie dostało pięć z nich - na łączną kwotę dotacji 13,3 mln zł.

Narzędzie ZIT zakłada znaczny udział w wyborze projektów samorządów lokalnych. W woj. śląskim wykorzystywane jest we wszystkich subregionach (w największym subregionie centralnym pod nazwą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - ZIT; w pozostałych jako Regionalne Inwestycje Terytorialne - RIT).

W woj. śląskim poprzez lokalne samorządy wdrażające ZIT i RIT rozdzielanych jest ok. 32 proc. środków tamtejszego RPO na lata 2014-2020 (RPO). Dostały one do podziału łącznie 1,1 mld euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 17.09.2019r. 09:23
Czy kogoś naprawdę pokręciło ??? . Sam fakt wymiany oprawy sodowej na LED daje wymierne korzyści w kosztach eksploatacji - dotować to jeszcze ? totalna głupota.
Już lepiej było by jakby dotowali wymianę starych kopciuchów...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE