ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyrok w sprawie Opal może poprawić pozycję negocjacyjną Rosjan, bo podniesie ceny gazu w Europie
17.09.2019r. 08:38

Media rosyjskie pierwotnie informowały o zaskakującym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie OPAL na korzyść Polski, który uderzy w pozycję negocjacyjną Rosji w rozmowach o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Teraz piszą na odwrót - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jeszcze 11 września rosyjski Kommiersant przyznawał, że wyrok nakazujący Gazpromowi obniżenie dostaw przez odnogę Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL to precedens, który może zaszkodzić Nord Stream 2 i mieć wpływ na negocjacje tzw. procesu trójstronnego z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji.

Rosyjscy eksperci cytowani przez TASS w dniu 16 września mają już inne zdanie. Według Aleksieja Griwacza z Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego wyrok Trybunału może wręcz poprawić pozycję negocjacyjną Rosjan, bo podniesie ceny gazu w Europie i może zostać uznany za niesprawiedliwy. Analityk Finam Aleksiej Kałaczew twierdzi, że wyrok nie był zaskoczeniem dla stron rosyjskiej, bo zgoda na większe dostawy Gazpromu przez OPAL była warunkowa, a zatem można się było spodziewać jej wycofania. Maria belova z Vygon Consulting wskazuje, że ewentualne odwołanie Komisji Europejskiej od wyroku może nastąpić dopiero po sformowaniu nowego składu tej instytucji jesienią tego roku.
Griwacz przekonuje, że dalszy ciąg sporu zależy także od wpływu USA, które realizują interesy geopolityczne i komercyjne wywołując "kryzys gazowy" w Europie. Nie wspomina o tym, że kryzysy tego typu wybuchają w Europie za każdym razem, gdy Gazprom ograniczy lub przerwie dostawy przez Ukrainę i dlatego konieczne są rozmowy o ich warunkach po zakończeniu umowy przesyłowej z końcem 2019 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
TASS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 17.09.2019r. 16:56
Ruscy nie chcą się przyznać do swojej porażki i gazem dlatego znowu odwracają kota ogonem i już straszą podwyżkami cen gazu. To jest kompletną bzdurą bo ceny są niskie z powodu coraz większej konkurencji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE