ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: atom jest jednym z ośmiu kierunków polityki energetycznej Polski
17.09.2019r. 11:10

Wdrożenie energetyki jądrowej jest jednym z ośmiu głównych kierunków, określonych w projekcie Polityki Energetycznej Polski - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski na konferencji MAEA w Wiedniu.

Polska delegacja uczestniczy w 63. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbywa się w dniach 16-20 września 2019 r. w Wiedniu. Nasz kraj reprezentują: Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Michał Kurtyka, p.o Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz oraz Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Tomasz Nowacki.


Naimski przedstawił w poniedziałek stanowisko Polski na dorocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Pełnomocnik oświadczył, że polski rząd przygotowuje transformację sektora energetycznego w Polsce, a "wdrożenie energetyki jądrowej jest jednym z ośmiu filarów określonych w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r."

Jak oświadczył Piotr Naimski, pierwszy reaktor o mocy 1-1,5 GW zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne pięć - w odstępach dwuletnich do 2043 r. "Polska wybrała ten kierunek, ponieważ elektrownie jądrowe zapewniają stabilność wytwarzania energii przy praktycznie zerowej emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych" - mówił. Dodał, że w tym samym czasie, dzięki energetyce jądrowej, możliwa będzie dywersyfikacja struktury produkcji energii elektrycznej po rozsądnych kosztach, co zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność gospodarki.
Projekt Polityki zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. "Potrzebujemy takiego pewnego źródła, by odpowiedzieć na przewidywany wzrost konsumpcji energii i zastąpić wycofywane moce wytwórcze" - dodał Naimski.

Pełnomocnik przypomniał, że przed miesiącem dobiegła końca symulacja procesu licencjonowania bloku jądrowego, przeprowadzona przez zespół z polskiego regulatora jądrowego PAA (Państwowa Agencja Atomistyki). Zgromadzono dużą liczbę uwag i doświadczeń, które zostaną użyte do ulepszenia planu działań.

W corocznej Konferencji Generalnej MAEA uczestniczą wysocy przedstawiciele 171 krajów członkowskich. Podczas spotkania następuje podsumowanie działań podjętych w ostatnim roku oraz ustalenie priorytetów w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na kolejnych 12 miesięcy. W imieniu polskiego rządu Piotr Naimski zadeklarował pełne poparcie dla obecnej działalności MAEA.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Choczewo 17.09.2019r. 12:08
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski na konferencji MAEA w Wiedniu przedstawił swoje marzenia o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Niestety, zapomniał poinformować, że pierwsza elektrownia jądrowa będzie Nas kosztowała około 150 mld PLN. O tym wiedzieliśmy już w 2017 roku. Teraz, dzięki wystąpieniu ministra Tchórzewskiego, który potwierdził tę wielkość w roku 2019, wie o tym każdy podatnik w Polsce. Za tę kolosalną sumę można zbudować system energetyczny bez problemów indukowanych przez atom. Tylko trzeba zapytać fachowców - szanowny Panie Naimski !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 17.09.2019r. 14:47
Ciekawe gdzie użytkownik Choczewo znalazł kwotę 150 mld PLN.
Tak, koszt budowy jest około dwa-dwa i pół (nie cztery) razy droższy, ale pozostałe koszty są pomijalne - w przeciwieństwie do węgla czy gazu.
Ciekawe jaki pomysł ma użytkownik Choczewo na rozwój energetyki...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 18.09.2019r. 12:06
Spieszę z wyjaśnieniem, rachunek jest bardzo prosty: już w roku 2017, podczas seminarium zorganizowanego przez prof. Strupczewskiego w NCBJ, ekspert Naszego stowarzyszenia "Lubiatowska Wydma" przedstawił oszacowanie kosztów 2*EPR 3200MW, które ostatnio zostały potwierdzone przez Ministerstwo Energii, poprzez wystąpienie ministra Tchórzewskiego (30 mld USD). Wyraźnie widać, w tym aspekcie, doskonałe przygotowanie ekspertów "Lubiatowskiej Wydmy". Zapytaliśmy naszych ekspertów, ile będzie kosztowała ta elektrownia wraz z dodatkowymi kosztami ? 1) Wyprowadzenie energii na południe Polski to 10 mld PLN, 2) budowa trwałego składowiska odpadów średnio i wysoko radioaktywnych to dalsze 20 mld PLN. Sumarycznie daje to 150 mld PLN. Sądzę, że zaspokoiłem ciekawość ENERGETYKA i innych internautów, zainteresowanych ekonomiką "polskiego atomu".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obrabowany przez nieRząd 20.09.2019r. 08:03
Już wydano blisko 2 000 000 000 zł na elektrownie jądrową a dalej nie wiemy gdzie, ta pierwsza wymarzona/przeklęta może (mam nadzieję nie może) być zlokalizowana.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hakon 17.09.2019r. 13:21
Atom z węgla?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE