ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W środę mija 10 lat od katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk
17.09.2019r. 14:24

W najbliższą środą mija 10 lat od katastrofy w rudzkiej kopalni Wujek-Śląsk, gdzie w wyniku zapalenia i wybuchu metanu zginęło 20 górników, a ponad 30 zostało rannych. Była to jedna z największych górniczych katastrof w Polsce.

W środę odbędą się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Rano zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, a po niej przy kopalni - przed pomnikiem upamiętniającym ofiary - zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

Do wypadku w rudzkiej kopalni doszło 18 września 2009 r. około godz. 10.10 w wyrobisku 1050 m pod ziemią. W dniu wypadku zginęło 12 górników, ośmiu kolejnych zmarło w następnych dniach w szpitalach. Krótko po katastrofie przypuszczano, że w kopalni doszło do zapalenia metanu. Później okazało się, że gaz ten również wybuchł.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. W postępowaniu przesłuchano około 350 świadków i zasięgnięto opinii wielu biegłych. Śledczy uznali, że w kopalni były liczne nieprawidłowości, za które odpowiada kilkadziesiąt osób, nie znajdując jednak dowodów, że to z ich winy doszło do tragedii. Dlatego w lipcu 2012 r. umorzyli śledztwo w sprawie samej katastrofy, kontynuując jednocześnie postępowanie dotyczące nieprawidłowości w kopalni w okresie przed wypadkiem i stawiając w tej sprawie zarzuty ok. 80 osobom, m.in. z kierownictwa kopalni.

Z decyzją o umorzeniu śledztwa nie zgodziła się część pokrzywdzonych. Złożonego przez nich zażalenia nie uwzględnił katowicki sąd okręgowy, utrzymując postanowienie prokuratury.

Z opinii biegłych wynika, że zapalenie i wybuch metanu miały charakter naturalny. Gaz zgromadził się w dużej pustce powstałej po eksploatacji węgla, skąd - w wyniku ruchu górotworu - uwolnił się do wyrobiska; tam doszło do jego samozapłonu i wybuchu - także iskra zapalająca mogła być następstwem tarcia górotworu. Wszystko trwało najwyżej półtorej sekundy. Górników zabiły płomienie, sięgająca tysiąca stopni Celsjusza temperatura, podmuch i przemieszczająca się fala ciśnienia oraz atmosfera, która nie nadawała się do oddychania.
Decyzja o umorzeniu śledztwa ws. katastrofy spotkała się w regionie z zaskoczeniem. Postępowanie prowadzone przez nadzór górniczy wykazało bowiem wcześniej, że do katastrofy przyczyniły się ludzkie błędy i naruszenie przepisów. W wyrobisku 1050 m pod ziemią przebywało zbyt wielu pracowników, rejon był nieodpowiednio przewietrzany, a chodniki przebiegające w pobliżu ściany wydobywczej - zbyt długie. W złym stanie były urządzenia, przede wszystkim przewody elektryczne. Ustalenia nadzoru górniczego w dużej części znalazły potwierdzenie w śledztwie prokuratorskim.

Budowa kopalni Śląsk rozpoczęła się w 1968 r. W roku 1993 stała się zakładem górniczym Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Ze względu na jej trudną sytuację finansową, na początku 2005 połączono ją z kopalnią Wujek. Jako Wujek-Śląsk zakład prowadził działalność do marca 2017.

W kwietniu 2017 zakłady górnicze KHW zostały przejęte przez Polską Grupę Górniczą (PGG). Ze względu na pogarszanie się wyników ekonomicznych oraz problemy z bezpieczeństwem - zagrożenie metanowe, tąpaniami, wodne oraz trudne warunki klimatyczne - PGG wydzieliła kopalnię Śląsk ze struktury Wujka i jako samodzielny oddział w styczniu 2018 r. przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), zajmującej się m.in. likwidacją kopalń i pogórniczego majątku.

Jak przypomina rzecznik SRK Wojciech Jaros, w styczniu 2018 rozpoczęły się działania prowadzące do likwidacji czterech szybów oraz wyrobisk dołowych kopalni. Prace związane z szybami rozpoczną się w roku 2020, ich zakończenie przewidywane jest na połowę 2021 r. Obecnie trwają prace projektowe - przygotowawcze do przetargów, a także usuwanie kolejnych budynków, budowli na powierzchni.

Rekultywacja terenów pogórnicznych obejmie ponad 50 ha. Później tereny po kopalni mają być wystawione na sprzedaż. Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy ma zostać przeniesiony do centrum dzielnicy Kochłowice. "Jutrzejsza uroczystość powinna być ostatnią przeprowadzaną na terenie kopalni" - wskazał Jaros.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE