ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Krakowska Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła i MPEC będą ściślej współpracowały
17.09.2019r. 15:02

PGE Energia Ciepła oraz MPEC w Krakowie zawarły dwie umowy, które wzmacniają dotychczasową współpracę na linii producent - dystrybutor i pozytywnie wpłyną na dalsze aktywne kształtowanie rozwoju rynku ciepła sieciowego w drugim największym mieście w Polsce.

Priorytetem dla obu Partnerów jest zagwarantowanie mieszkańcom nieprzerwanych dostaw ciepła sieciowego, które może zostać wykorzystane do celów grzewczych, jak i ciepłej wody użytkowej. Podpisana dzisiaj "Wieloletnia umowa na sprzedaż ciepła" zapewnia bezpieczeństwo dostaw ciepła w długim horyzoncie czasowym oraz pozwala na optymalne zaplanowanie zarówno rozwoju sieci ciepłowniczej (po stronie dystrybutora), jak i zapotrzebowania na urządzenia wytwórcze (po stronie producenta). Postanowienia "Umowy wsparcia rozwoju rynku energii cieplnej" stwarzają możliwość dalszego skoordynowanego rozwoju infrastruktury przesyłowo-dystrybucyjnej i wytwórczej w najbliższych latach.

- Zawarte dzisiaj umowy wpisują się w realizację Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE. Co więcej wpisują się także w realizację celów umowy zrównoważonego rozwoju, która została podpisana w czerwcu z Gminą Miasto Kraków. PGE Energia Ciepła jest liderem w sektorze ciepłowniczym i jako producent ciepła i energii elektrycznej jest stałym i niezbędnym elementem infrastruktury miast i życia ich mieszkańców. Dostęp do ciepła sieciowego jest jednym z czynników wpływającym na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój miasta, poprawiający jakość powietrza w regionie, a także jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i przedsiębiorstw - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.- Niewątpliwie największym sukcesem MPEC jest dynamiczny rozwój rynku ciepła systemowego w Krakowie i 95 procent klientów zadowolonych z jakości świadczonych przez przedsiębiorstwo usług, a warto podkreślić, że ciepło dostarczane jest do ponad 65% mieszkańców. To najlepsze potwierdzenie, że miejski system ciepłowniczy jest nowoczesny i niezawodny, a usługi świadczone są na najwyższym poziomie. System ciepłowniczy jest rozbudowywany w taki sposób, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii cieplnej, co znajduje odzwierciedlenie w zawartych dzisiaj umowach - mówi Marian Łyko, prezes zarządu MPEC.
- Rozwój współpracy z MPEC w Krakowie to kolejny ważny krok w naszej długoletniej współpracy. Dynamiczny rozwój Krakowa, skutkuje także wzrostem zapotrzebowania na ciepło sieciowe - a to wymaga skoordynowanego rozwoju infrastruktury zarówno producenta jak również dystrybutora ciepła w długim horyzoncie czasu - dodaje Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

W ostatnim czasie Kraków dynamicznie się rozwija, co wiąże się z rosnącą liczbą mieszkańców oraz nowo budowanych obiektów zarówno mieszkalnych jak i komercyjnych. W 2018 r. MPEC we współpracy z PGE Energia Ciepła zrealizował wspólnie rekordową liczbę nowych przyłączeń - ponad 50 MWt, to więcej ciepła niż potrzebne jest dla mieszkańców Wieliczki i Bochni. Wiosną obchodzono jubileusz programu "Ciepła woda bez piecyka", w zakresie którego w ciągu 15 lat zlikwidowano piecyki gazowe w ponad 870 budynkach w Krakowie.

W ramach współpracy pomiędzy PGE Energia Ciepła i MPEC w Krakowie opracowana została długoterminowa wizja rozwoju rynku ciepła sieciowego w Krakowie do roku 2040. Obecnie trwają prace nad określeniem uwarunkowań techniczno-ekonomicznych rozwoju sieci ciepłowniczej w zidentyfikowanych obszarach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE