ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd szykuje dopłaty do stacji ładowania. Na jakich warunkach?
18.09.2019r. 10:12

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje projektu sprawozdania z realizacji tzw. Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Dokument wskazuje zachęty, których wdrożenie ma się przyczynić do wzrostu wykorzystania pojazdów z alternatywnym napędem. Chodzi m.in. o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych i stacji ładowania.

Zgodnie z planami przedstawionymi przez Ministerstwo Energii, do końca 2020 roku w 32 wybranych aglomeracjach w Polsce ma być rozmieszczonych 6 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych o normalnej mocy, 400 punktów ładowania o dużej mocy, a także 70 punktów tankowania gazu ziemnego CNG.

Ministerstwo wylicza, że na koniec lipca br. w naszym kraju istniało 971 punktów ładowania o normalnej mocy, 486 punktów ładowania o dużej mocy, a także 28 stacji tankowania gazu ziemnego CNG.

W tym czasie w Polsce używanych było 4009 pojazdów elektrycznych, 2321 pojazdów hybrydowych typu plug- in, a także 4900 pojazdów napędzanych gazem ziemnym CNG.

Rozwój infrastruktury paliw alternatywnych oraz pojazdów zasilanych takimi paliwami ma być finansowany ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, powołanego nowelizacją ustawy o biopaliwach i biokomponentach z 6 czerwca 2018 r.

Ministerstwo Energii deklaruje, że ze środków Funduszu wspierani będą m.in. przedsiębiorcy budujący punkty ładowania oraz tankowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, producenci ekologicznych środków transportu, samorządy inwestujące w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów, jak i podmioty chcące zakupić nowe pojazdy zero- i niskoemisyjne.

Zarządzanie FNT powierzono Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzecim uczestnikiem wspierającym działanie Funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który zapewnia obsługę bankową FNT.

Ministerstwo Energii chce dofinansować ze środków Funduszu m.in. budowę infrastruktury ładowania pojazdów energią elektryczną, CNG, LNG lub wodorem. Beneficjentem takiego wsparcia mają być przedsiębiorcy.

Wysokość dofinansowania w przypadku stacji ładowania energią elektryczną o mocy do 22 kW ma wynosić do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25,5 tys. zł na jedną stację. W przypadku stacji ładowania o mocy powyżej 22 kW przewidziano również dopłatę do 50 proc., ale nie więcej niż 150 tys. zł na jedną stację.

Przewidziano też dopłaty do stacji ładowania energią elektryczną pojazdów transportu publicznego. Maksymalna dopłata wyniesie w tym przypadku 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 240 tys. zł na jedną stację.

W przypadku stacji ładowania CNG, LNG i wodorem przewidziano również 50-procentowe dopłaty przy zachowaniu maksymalnych kosztów kwalifikowanych na poziomie odpowiednio 750 tys. zł, 1,2 mln zł oraz 3 mln zł.

Oprócz dopłat do instalacji stacji ładowania w przekazanym do konsultacji dokumencie Ministerstwo Energii potwierdza plan wprowadzenia dopłat do zakupu samochodów napędzanych energią elektryczną, CNG, LNG, lub wodorem.

W przypadku elektrycznych samochodów osobowych z kategorii M1 (przewóz osób do 8 miejsc, DMC poniżej 3,5 t ) proponowana jest dopłata do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 36 tys. zł na jeden pojazd. Maksymalna cena samochodu ma wynosić 125 tys. zł.
W przypadku elektrycznych pojazdów z kategorii M2 (przewóz osób powyżej 8 miejsc, DMC od 3,5 do 5 t), a także N1 (przewóz ładunków, DMC do 3,5 t) proponowana jest dopłata również do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 70 tys. zł na jeden pojazd.

W przypadku kategorii N2 (przewóz ładunków, DMC od 3,5 do 12 t) proponowana jest dopłata również do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 150 tys. zł na jeden pojazd.

W przypadku kategorii N3 (przewóz ładunków, DMC powyżej 12 t) proponowana jest dopłata również do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 200 tys. zł na jeden pojazd.

Natomiast w przypadku elektrycznych pojazdów z kategorii L (pojazdy dwu- lub trójkołowe, niektóre pojazdy czterokołowe; motorowery, motocykle) zaproponowano dopłatę do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na pojazd.

Również 30-procentowe dopłaty, ale przy niższych maksymalnych kosztach kwalifikowanych zaproponowano w przypadku pojazdów zasilanych CNG/LNG. W przypadku pojazdów z grupy M1 zaproponowano 30-procentową dopłatę, ale przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym 20 tys. zł na pojazd i przy maksymalnej cenie pojazdu 125 tys. zł.

Z kolei w grupie pojazdów M1 zasilanych wodorem Ministerstwo Energii proponuje wsparcie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 100 tys. zł na jeden pojazd.

Ministerstwo Energii podkreśla, że oprócz dopłat przewiduje się dodatkowe zachęty mające przyczynić się do popularyzacji pojazdów z alternatywnym napędem.

Chodzi o możliwość poruszania się po buspasach przez pojazdy elektryczne, możliwość wjazdu do strefy czystego transportu, bezpłatne parkowanie oraz miejsca parkowania przeznaczone tylko dla pojazdów elektrycznych, brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę stacji ładowania, zwiększenie informacji o dostępności infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, a także obowiązki nałożone na samorządy w zakresie minimalnej liczby stacji ładowania.

Jak czytamy w dokumencie opracowanym przez resort energii, jeśli wyniki monitorowania zakończonego na przełomie 2019/2020 r. wykażą, że liczba ogólnodostępnych stacji ładowania w danej gminie nie odpowiada minimalnej liczbie określonej w przepisach projektowanej ustaw dla gminy danej wielkości, władze takiej gminy będą zobowiązane do przygotowania planu rozwoju infrastruktury. Za budowę punktów ładowania w tym przypadku będzie odpowiadał operator sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej.

Dodatkowym narzędziem ma być obowiązek wyposażenia urzędowych flot pojazdów w pojazdy elektryczne.

Ustawa o elektromobilności nałożyła na centralne organy administracji państwowej obowiązek wyposażenia floty pojazdów w obsługującym je urzędach w pojazdy elektryczne, których udział od dnia 1 stycznia 2025 r. będzie wynosił co najmniej 50 proc.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego, których liczba mieszkańców przekracza 50 tys., udział procentowego udziału pojazdów elektrycznych we flocie pojazdów służących do obsługi urzędu od początku 2025 r. ma wynosić co najmniej 30 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE