ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE zaktualizował rejestr małych wytwórców OZE
18.09.2019r. 10:15

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował rejestr wytwórców energii w małej instalacji. Powinny w nim znajdować się wszystkie odnawialne źródła energii o zainstalowanej mocy elektrycznej od 50 kW do 500 kW.

Rejestr wytwórców energii w małej instalacji prowadzi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który wpisu do rejestru dokonuje na wniosek przedsiębiorcy składny we właściwym, terenowym oddziale URE. Wiąże się to z opłatą skarbową w wysokości 616 zł.

W wersji ustawy o odnawialnych źródłach energii obowiązującej do połowy ubiegłego roku określono niższe progi mocowe małych instalacji.

Zgodnie z wcześniejszą wersją ustawy o OZE, mała instalacja była rozumiana jako "instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW".

Natomiast zgodnie z aktualną definicją zawartą w ustawie o odnawialnych źródłach energii, przez małą instalację należy rozumieć instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW.

W aktualnym rejestrze, który opublikował URE, według stanu na 13 września br., znajduje się 680 wytwórców energii w małej instalacji.

Obowiązkiem wytwórców zaliczanych do tej grupy jest przekazywanie do Urzędu Regulacji Energetyki kwartalnych sprawozdań nt. ilości wytworzonej energii elektrycznej, w tym sprzedanej sprzedawcy zobowiązanemu i odbiorom końcowym.

Sprawozdania należy składać w terminie 30 dni od dnia zakończenia każdego kwartału.

Niedopełnienie obowiązku wysłania kwartalnego sprawozdania w terminie grozi karą pieniężną w wysokości 1 tys. zł.
Wcześniej w tym roku URE zaktualizował listę wszystkich wytwórców energii odnawialnej.

W opublikowanym zestawieniu, odzwierciedlającym stan na koniec 2018 r., znajdziemy 3043 instalacje OZE o łącznej mocy 8 514,2 MW.

W tym liczba elektrowni wiatrowych wynosi 1198, a instalacji fotowoltaicznych 671.

W zestawieniu znajdziemy ponadto 586 instalacji wykorzystujących hydroenergię o mocy zainstalowanej elektrycznej do 0,3 MW, 98 elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW, a także 68 hydroelektrowni o mocy zainstalowanej elektrycznej do 5 MW.

Do tego dochodzi 109 biogazowni wykorzystujących biogaz z oczyszczalni ścieków, 97 biogazowni wykorzystujących biogaz składowiskowy, 95 wykorzystujących biogaz rolniczy, a także dwie biogazownie wykorzystujące biogaz mieszany.

Ponadto w zestawieniu znajdziemy 20 elektrowni wykorzystujących biomasę mieszaną, 18 jednostek wykorzystujących biomasę pochodzenia leśnego albo rolnego, a także 4 wykorzystujące biomasę z odpadów przemysłowych drewnopochodnych i celulozowo-papierniczych.

URE wymienia jeszcze 30 instalacji wykorzystujących technologię współspalania biomasy lub biopłynów z innymi paliwami (paliwa kopalne i biomasa/biopłyny), 6 instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także 2 instalacje wykorzystujące technologię współspalania biogazu lub biogazu rolniczego z innymi paliwami (paliwa kopalne i biogaz).

Powyższe dane Urząd Regulacji Energetyki nie uwzględniają przy tym rosnącego potencjału instalacji OZE zrealizowanych w modelu prosumenckim, które nie posiadają koncesji, nie są wpisane do rejestru wytwórców energii w małych instalacjach czy rejestru wytwórców biogazu rolniczego. URE uwzględnia jedynie mikroinstalacje objęte jeszcze systemem zielonych certyfikatów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE