ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Departament Energii USA finansuje innowacje jądrowe
18.09.2019r. 12:03

Projekt wytwarzania wodoru - w zintegrowanych systemach energetycznych amerykańskich elektrowni jądrowych - jest jednym z trzech wybranych przez Departament Energii USA (DOE), który otrzyma część funduszu w wysokości 15 mln USD. W tym samym czasie amerykański regulator (Komisja Dozoru Jądrowego - NRC) przyznał 15 mln USD dotacji na wsparcie rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej.

Idaho National Laboratory (INL) będzie współpracować przy projekcie z trzema właścicielami elektrowni - FirstEnergy Solutions z Ohio (przemysłowy lider projektu), Xcel Energy of Minnesota oraz Arizona Public Service (APS) - w celu opracowania i demonstracji zintegrowanego hybrydowego systemu energetycznego z lekkowodnym reaktorem, który otrzymał 9,2 mln USD przy łącznej wartości projektu 11,5 mln USD. Dwuletni projekt w początkowej fazie zademonstruje i wdroży niskotemperaturową jednostkę elektrolizy o mocy 1-3 MWe do produkcji komercyjnych ilości wodoru.

Pierwsze urządzenie planowane jest do zainstalowania w 2020 roku w elektrowni jądrowej Davis - Besse firmy FirstEnergy. Wytworzony wodór będzie można wykorzystać do zasilania transportu publicznego w Ohio, a także w komercyjnych zastosowaniach przemysłowych.

"Ten pierwszy w swoim rodzaju projekt stanowi znaczący postęp w poprawie długoterminowej konkurencyjności ekonomicznej przemysłu lekkowodnych reaktorów" - powiedział Bruce Hallbert, dyrektor realizowanego przez INL Programu DOE Zrównoważonego Reaktora Lekkowodnego. "Umożliwią one produkcję w komercyjnych elektrowniach jądrowych, nie tylko energii elektrycznej, ale także wodoru. Ten projekt przyspiesza też transformację krajowej gospodarki, przyczyniając się do wykorzystania wodoru jako nośnika do produkcji energii elektrycznej, zeroemisyjne paliwo dla transportu lub zamiennik procesów przemysłowych, które obecnie wykorzystują źródła emitujące dwutlenek węgla do produkcji wodoru."

Firma FirstEnergy Solutions w lipcu br. wycofała zawiadomienie o zamknięciu elektrowni Davis-Besse po tym, jak władze Stanu Ohio uchwaliły ustawę przyznającą kredyty na czystą energię producentom energii o zerowej emisji.

"Dzięki wsparciu udzielonemu naszym elektrowniom jądrowym przez stan Ohio jesteśmy w stanie współpracować z DOE w celu zbadania nowych metod utrzymania konkurencyjności elektrowni jądrowych w każdym środowisku gospod arczym" - powiedział Raymond Lieb, starszy wiceprezes ds. Inżynierii flotowej w FirstEnergy Solutions. "To świetna okazja, aby pokazać, że wodór można skutecznie wytwarzać w bezemisyjny i bezpieczny sposób".

Przekierowanie energetyki jądrowej z wytwarzania energii elektrycznej na produkcję wodoru może również pomóc zrównoważyć elektryczną sieć przesyłową ze wzrostem ilości energii wiatrowej i słonecznej w systemie, tworząc jednocześnie nowy strumień wartości. Xcel Energy, która jest właścicielem elektrowni jądrowych Monticello i Prairie Island, testuje elastyczne działanie swoich elektrowni jądrowych i weźmie udział w projekcie, aby pomóc ustalić, czy produkcja wodoru może jeszcze bardziej zwiększyć ich bezemisyjność.

Należąca do APS elektrownia jądrowa Palo Verde weźmie udział w demonstracji w celu zbadania potencjalnego wykorzystania wodoru wytwarzanego w elektrowni jądrowej jako magazynu energii do wykorzystania w odwrotnej elektrolizie lub szczytowych turbinach gazowych w porze dnia, gdy fotowoltaiczne źródła energii słonecznej są niedostępne a regionalne rezerwy energii są małe. Doświadczenie z tego pilotażowego projektu dostarczy cennych informacji na temat metod elastycznej wymiany między wytwarzaniem energii elektrycznej i wodoru na rynkach energii elektrycznej zdominowanych przez energię słoneczną. Ponadto projekt pokaże, w jaki sposób wodór może być wykorzystywany jako magazyn energii w celu dostarczenia energii elektrycznej w okresach, gdy energia słoneczna nie jest dostępna - informuje INL.
Dotacje DOE to szósta runda dofinansowania Biura Energii Jądrowej DEO w ramach programu "Szanse amerykańskiego przemysłu w zakresie zaawansowanego rozwoju technologii jądrowej". Ogółem, tzn. od pierwszej rundy dofinansowania w 2018 roku Biuro przyznało dotacje w wysokości 195 milionów USD. Kolejne kwartalne konkursy wniosków w ramach programu będą realizowane przez najbliższe trzy lata.

Innymi projektami wybranymi do dofinansowania w bieżącym konkursie są: propozycja Blue Wave Capital and Consulting dotycząca opracowania i dostarczenia rozwiązań w zakresie uczenia maszynowego w celu poprawy diagnostyki i zdolności prognostycznych w zakresie konserwacji predykcyjnej w elektrowniach jądrowych - projekt ten otrzyma 5,5 mln USD przy całkowitej wartości projektu 7 mln USD; oraz propozycja TerraPower LLC dotycząca opracowania zaawansowanej metodologii kwalifikacji dla paliwa do Travelling Wave Reactor, która będzie przekazana do przeglądu i zatwierdzenia przez NRC, i otrzyma 492 tys. USD dofinansowania DOE przy całkowitej wartości projektu 984 tys. USD.

Program oparty na podziale kosztów zachęca kierowane przez przemysł zespoły, agencje federalne, publiczne i prywatne laboratoria, instytucje szkolnictwa wyższego oraz społeczność biznesową do współpracy w celu zwiększenia potencjału jądrowego USA.

"Kilka amerykańskich firm pracuje nad nowymi technologiami, aby kolejna generacja reaktorów jądrowych była wysoce konkurencyjna, a partnerstwa publiczno-prywatne będą miały kluczowe znaczenie dla pomyślnego opracowania innowacyjnych krajowych technologii jądrowych" - powiedział amerykański sekretarz ds. Energii Rick Perry.

NRC przyznała 45 grantów o łącznej wartości 15 milionów USD w roku podatkowym 2019 na podstawie upoważnienia Kongresu do udzielania federalnego wsparcia wybranym instytucjom akademickim, aby zachęcić do planowania kariery i prowadzenia badań w dziedzinie inżynierii jądrowej, mechanicznej i elektrycznej, medycynie nuklearnej i dziedzinach pokrewnych w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb kadrowych dla sektora jądrowego.

Beneficjenci muszą wykorzystać granty na stypendia, praktyki i rozwój wydziałów uczelnianych.

"W ramach tego programu NRC sfinansowała wiele projektów badawczo-rozwojowych, edukacyjnych i szkoleniowych oraz projektów uczenia się opartego na doświadczeniu, aby zwiększyć doskonałość akademicką i stworzyć wykwalifikowaną kadrę w przyszłości" - informuje regulator. Ponad
5200 studentów w 35 stanach i Portoryko było odbiorcami programu NRC w okresie jego 10-letniej realizacji.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ggg 19.09.2019r. 09:24
Spotko. My jesteśmy lepsi. W Polsce poszło 18 baniek na reaktor HTR, z projektu którego wycofali się wszyscy najlepsi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE