ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Indiach ma powstać największa na świecie elektrownia słoneczna
19.09.2019r. 10:36

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, jeden z największych producentów energii w Indiach ogłosił plany budowy wielkiej elektrowni fotowoltaicznej, której moc ma kilkukrotnie przekraczać moc obecnie największej na świecie elektrowni słonecznej. A to nie jedyny taki projekt PV planowany w tym kraju.

Koncern energetyczny NTPC chce wybudować w indyjskim stanie Gujarat wielką elektrownię fotowoltaiczną o mocy aż 5 GW.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w roku 2024, a cała inwestycja ma kosztować około 3,5 mld dolarów.

Projekt jest elementem strategii grupy NTPC, która do 2032 roku chce wybudować odnawialne źródła energii o mocy wynoszącej 32 GW, redukując udział węgla w swoim miksie energetycznym z obecnych 96 proc. do 70 proc.

Wiadomo, że w planach NTPC jest także m.in. budowa elektrowni wodnej o mocy 0,5 GW, która ma powstać w stanie Himachal Pradesh, w pobliżu innej hydroelektrowni o podobnej mocy.

Inwestycje NTPC wpisują się w strategię rządu Indii, który chce zbudować do 2022 r. potencjał odnawialnych źródeł energii sięgający aż 175 GW.

Realizację tego celu powinna przybliżyć także inna wielka farma fotowoltaiczna, która powstanie w Indiach. Chodzi o realizowany na północy kraju, w pobliżu miasta Leh, projekt o podobnej mocy 5 GW, który ma zostać sfinalizowany w roku 2023. Energia ma popłynąć na odległość aż 900 km do miasta Kaithal w stanie Hariana.
Tylko w pierwszej połowie 2019 r. w Indiach powstały odnawialne źródła energii o mocy 7,8 GW, w tym 3,5 GW wykonano w technologii fotowoltaicznej.

Na koniec czerwca br. zainstalowany potencjał OZE w Indiach sięgał 80,5 GW, co stanowiło 1/5 całkowitych mocy w elektroenergetyce tego kraju.

Obecnie największa na świecie jest uruchomiona oficjalnie kilka miesięcy temu w Abu Dhabi wielka elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,77 GW. Składa się na nią 3,2 mln paneli fotowoltaicznych, rozmieszczonych na obszarze 8 km 2 i obsługiwanych przez 402 centralne falowniki o jednostkowej mocy 2,33 MW(AC).

Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum utworzone przez japońskie Marubeni oraz chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, a także przez lokalny, rządowy koncern Abu Dhabi Water and Electricity Authority (ADWEA), który posiada 60 proc. Pozostałe 40 proc. dzielą Marubeni i JinkoSolar.

Obecnie trwa już jednak budowa jeszcze większej farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Egipcie i której całkowita moc ma wynieść 1,8 GW. Taką moc podawała na początku 2016 roku egipska rządowa agencja New and Renewable Energy Authority (NREA).

Do początku maja br. w ramach projektu realizowanego w Egipcie uruchomiono instalacje o łącznej mocy 780 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 20.09.2019r. 11:45
Błąd, w tamtych warunkach sprawdziłaby się elektrownia heliocentryczna, czyli ta z lusterkami i turbiną parową. Owszem droższa, ale ma wbudowany magazyn energii - jedyna technologia OZE, która w ogóle taki magazyn ma !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE