ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW rozpoczęła przenoszenie pracowników do nowo budowanej kopalni Bzie-Dębina
19.09.2019r. 10:51

Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczęła proces przenoszenia pracowników do nowo budowanej kopalni Bzie-Dębina. Obecnie zakład zatrudnia 223 osoby, a do końca roku ich liczba wzrośnie do 300. W ciągu kolejnych niespełna trzech lat zatrudnienie w kopalni sięgnie 800 osób.

"Kopalnia z roku na rok będzie zwiększać zatrudnienie - do roku 2022 będzie zatrudniała niemal 800 osób. Docelowo w kopalni Bzie-Dębina ma pracować ponad 2 tys. osób. Będą to głównie osoby przenoszone z innych zakładów spółki" - poinformowała w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Wszyscy obecni pracownicy nowej kopalni zostali do niej przeniesieni z innych zakładów JSW, głównie z kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie oraz spółki JSW Szkolenie i Górnictwo.

Przeniesieni pracownicy pracują głównie w oddziale robót przygotowawczych oraz oddziałach elektrycznym i maszynowym. Zajmują się drążeniem dwóch przodków: badawczo-transportowego oraz tzw. przecinki.

"Do końca roku dołączą do nas kolejne trzy brygady przodkowe z ruchu Jastrzębie - będzie ich już dziewięć. W przyszłym roku wchodzi do nas Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (spółka przejęta w ostatnich miesiącach przez JSW - PAP), które rozpocznie roboty związane z drążeniem wyrobisk przyszybowych" - poinformował dyrektor kopalni Bzie-Dębina w budowie Marian Zmarzły.

Na początku tego roku zarząd JSW zdecydował o wydzieleniu ze struktur kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nowej kopalni, noszącej nazwę - od nazwy złoża węgla - Bzie-Dębina. Decyzja zarządu ma pomóc w zintensyfikowaniu robót górniczych w tym rejonie, by możliwie jak najszybciej rozpocząć tam wydobycie węgla koksowego. Pierwsza ściana w kopalni Bzie-Dębina ma zostać uruchomiona w 2022 r.
Jak poinformował ponad tydzień temu PAP prezes JSW Włodzimierz Hereźniak, 25 września spółka zamierza formalnie zainaugurować działalność będącej w budowie kopalni Bzie-Dębina. Pierwszy węgiel z tego zakładu spodziewany jest za 2-3 lata - przypomniał prezes.

Budowana z myślą o wydobyciu wysokiej jakości węgla koksowego kopalnia Bzie-Dębina będzie pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w Polsce od blisko 30 lat, po budowanej w latach 1979-1994 kopalni Budryk - dziś również wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kluczowa dla kopalni Bzie-Dębina była tegoroczna decyzja ministra środowiska o przyznaniu JSW koncesji na wydobywanie węgla ze złoża Bzie Dębina 1-Zachód. Od 11 lat firma ma już koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 2-Zachód, gdzie zasoby węgla szacowane są na 113,8 mln ton. W drugiej części złoża, na które koncesja została udzielona w tym roku, jest prawie 71,5 mln ton węgla. Około 95 proc. zasobów w obu złożach Bzie-Dębina stanowi węgiel koksowy typu 35 - najlepszy węgiel do produkcji koksu, osiągający najwyższe ceny.

Uruchomienie kopalni Bzie-Dębina znacząco zwiększy zdolności produkcyjne JSW. Kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln ton węgla koksowego rocznie. Jej żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE