ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE GiEK po raz kolejny uczestnikiem Szkoły Górnictwa Odkrywkowego
19.09.2019r. 11:26

Ponad 80 prezentacji i przeszło 24 godziny wykładów oraz dyskusji. Tak w skrócie można opisać tegoroczną edycję konferencji Szkoła Górnictwa Odkrywkowego (SGO), która miała miejsce od 9 do 11 września w Kielcach. Była to już siódma edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę niemal 300 uczestników - reprezentantów instytucji naukowo-badawczych specjalizujących się w górnictwie, przedstawicieli urzędów górniczych, kopalń odkrywkowych oraz firm zaplecza technicznego. Spółkę PGE GiEK reprezentowali między innymi Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK, wiceprezesi Zbigniew Kasztelewicz i Andrzej Kopertowski, Sławomir Wochna, dyrektor KWB Turów, Dariusz Grzesista, dyrektor KWB Bełchatów, przedstawiciele strony społecznej oddziałów spółki oraz szerokie grono pracowników. Nie zabrakło też przedstawiciela ministerstwa energii - Adama Gawędy, wiceministra energii ds. górnictwa.

Konferencję rozpoczął dynamiczny pokaz maszyn Caterpillar w Lafarge Kopalni Dolomitu "Radkowice", podczas którego zaprezentowane zostały nowoczesne wozidła sztywnoramowe, wozidła przegubowe, koparka, ładowarki oraz spycharka. Kolejnym punktem wydarzenia było uroczyste otwarcie konferencji oraz wręczenie okolicznościowych statuetek i podziękowań sponsorom. Jak co roku, uhonorowano także osoby wspierające działalność branży górnictwa odkrywkowego, przyznając im zaszczytny tytuł Przyjaciela Górnictwa Odkrywkowego. W tym roku przyznano również szczególne wyróżnienie Diamentowego Przyjaciela Górnictwa Odkrywkowego, które otrzymał prof. Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes zarządu ds. wydobycia PGE GiEK.

Adam Gawęda, wiceminister energii, w trakcie konferencji poruszył kwestie związane z powstawaniem nowych kopalń odkrywkowych, w tym odkrywki w Złoczewie. W swoim przemówieniu podkreślił, że złoża węgla brunatnego i kamiennego są bardzo ważne i strategiczne z punktu widzenia przyszłości polskiej energetyki.

Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podkreślił natomiast, że spółka PGE GiEK dokłada wszelkich starań, aby sprawy związane z koncesjami przebiegały sprawnie - Uzyskanie koncesji to proces trudny i złożony, jednak w dobrym otoczeniu, ze wsparciem życzliwych ludzi w rządzie i ministerstwie wierzę, że podołamy tym zadaniom - podsumował Robert Ostrowski, prezes PGE GiEK.

Do wyzwań górnictwa odkrywkowego oraz do integracji środowiska związanego z tą branżą odniósł się również w swoim liście skierowanym do uczestników konferencji wiceminister energii Tadeusz Skobel: Polska i Świat potrzebują innowacji oraz kreatywnego podejścia do zmian zachodzących w sektorze górniczym. To właśnie innowacje są kluczowe dla przyszłości górnictwa odkrywkowego i to one determinują dynamikę jego rozwoju. Polska posiada potencjał naukowy i technologiczny do tego, aby skorzystać z pojawiąjących się szans, będących skutkiem nowych trendów w górnictwie odkrywkowym. Sektor górniczy stoi przed ogromnym wyzwaniem, dlatego wymiana doświadczeń i twórcza dyskusja, innowacje i technologiczne rozwiązania przyszłości są bezcenne.

O aktualnych problemach górnictwa odkrywkowego w Polsce mówił również w referacie wprowadzającym prof. Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes ds. wydobycia PGE GiEK. - Kompleksy paliwowo-energetyczne wykorzystujące węgiel brunatny wykazywały dotychczas dodatnią rentowność, także w innych segmentach energetyki. W działalności bieżącej kompleksy nie wymagały i nie korzystały dotychczas z pomocy publicznej w postaci dotacji lub ulg podatkowych, a wręcz generowały nadwyżki umożliwiające finansowanie inwestycji. Dotacje wykorzystane przez te kompleksy dotyczyły wyłącznie nakładów związanych z ochroną środowiska, w szczególności ograniczenia emisyjności instalacji - podkreślił Zbigniew Kasztelewicz, zwracając jednocześnie uwagę, że aby do 2040 roku dostosować produkcję energii z węgla kamiennego i brunatnego do prognozowanego zapotrzebowania na węgiel energetyczny, należy rozpocząć budowę nowych kopalń.Szkoła Górnictwa Odkrywkowego pokazuje, jak wiele zmian i rozwiązań technicznych wdrażanych jest co roku w sektorze górnictwa odkrywkowego. Podczas trzydniowych obrad oprócz zagadnień dotyczących przyszłości węgla brunatnego poruszone zostały między innymi zagadnienia dotyczące barier górnictwa odkrywkowego, nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w górnictwie, ochrony środowiska czy najnowszych uregulowań prawnych związanych z sektorem wydobywczym. W programie nie zabrakło wystąpień pracowników PGE GiEK.

SGO 2019 to konferencja naukowo-techniczna, organizowana przez Katedrę Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie. Jej głównym celem jest rozpowszechnianie aktualnej wiedzy dotyczącej praktycznych zagadnień górnictwa odkrywkowego, a także wymiana doświadczeń, pozwalająca na wypracowanie tzw. "dobrych praktyk w górnictwie". SGO objęta została patronatem honorowym: Krzysztofa Tchórzewskiego - ministra energii, dr inż. Adama Mirka - prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, prof. Tadeusza Słomki - rektora Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Wacława Dziurzyńskiego - przewodniczącego Komitetu Górnictwa PAN oraz prof. Józefa Dubińskiego - prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
PGE GiEK

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE