ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Japoński sąd uniewinnił byłych prezesów TEPCO
19.09.2019r. 12:59

Po ponad 8 lat od awarii w elektrowni jądrowej Fukushima japoński sąd oczyścił z zarzutów niedopełnienia obowiązków trzech byłych dyrektorów operatora instalacji. Decyzja sądu oznacza, że na razie nikt nie poniesie odpowiedzialności karnej - czytamy w BiznesAlert.pl.

11 marca w wyniku silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 9 stopni w skali Richtera powstało tsunami, którego fale o wysokości 14-15 metrów uderzyły w okolice elektrowni Fukushima. Woda pokonała mur chroniący instalacje. Doszło do zalania generatorów awaryjnych, służących do chłodzenia reaktorów. Po przekroczeniu temperatury 600 stopni Celsjusza dochodzi do reakcji cyrkonu z wydzielającą się parą wodną. W efekcie powoduje to wydzielenie się wodoru, który jest silnie wybuchowym gazem. W dniu tsunami w Fukushimie wybuchł reaktor nr 1. Dwa dni później do identycznej sytuacji doszło w bloku nr 3, a trzy dni później w bloku nr 4.

W rezultacie ewakuowano ponad 470 tys. mieszkańców. W wyniku tsunami 18,5 tys. osób poniosło śmierć lub zostało uznanych za zaginione. Trzech byłych członków ścisłego kierownictwa TEPCO (operatora elektrowni Fukushima - przyp. red.): były prezes Tsunehisa Katsumata oraz wiceprezesi Sakae Muto i Ichiro Takekuro zostało oskarżonych o niedopełnienie obowiązków zabezpieczenia instalacji w Fukushimie, co doprowadziło do śmierci 44 osób. Mimo, że w elektrowni nikt nie zginął, to w rezultacie ewakuacji ze strefy zagrożenia w szpitalach zmarło ponad 40 osób. W wyniku wybuchu wodoru, rannych zostało 13 osób. Śledczy wnioskowali o karę 5 lat pozbawienia wolności. Zdaniem prokuratury, już w 2002 roku kierownictwo TEPCO było ostrzegane o możliwości wystąpienia tsunami, którego fale mogą przekroczyć 15 metrów. Mimo to mieli zignorować ostrzeżenia.
Sąd w Tokio postanowił jednak oczyścić z zarzutów byłych prezesów TEPCO. Uzasadnienie wyroku nie zostało jeszcze opublikowane. Nie kończy ono jednak postępowania w sprawie awarii w Fukushimie - czytamy w BiznesAlert.pl.
BBC/Al Jazeera , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: PS 19.09.2019r. 19:07
Ten wyrok to cios dla projektów jądrowych w wielu normalnych i demokratycznych krajach. Widać, jak potem wszyscy unikną odpowiedzialności. Może od razu w ustawie Prawo atomowe zapisać, ze prezesi i dyrektorzy firm z branży jądrowej nie podlegają zapisom ustawy Kodeks karny i mają całkowity immunitet w tym zakresie. to natychmiast będziemy mieli z pięc projektów jądrowych.
PS
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: TTt 20.09.2019r. 08:50
w USA jest The Price-Anderson Nuclear Industries Indemnity Act (commonly called the Price-Anderson Act) is a United States federal law, first passed in 1957 , ograniczajacy odpowiedzialnosc FINANSOWA za odszkodowania do 121 mil USD za reactor
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE