ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fundusz Trójmorza ma dysponować od 3 do 5 mld euro
20.09.2019r. 05:13

Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje w infrastrukturę energetyczną, transportową i cyfrową w Krajach Europy Środkowo - Wschodniej docelowo dysponować będzie 3 - 5 mld euro - powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.

"Puls Biznesu" przypomniał, że zainicjowany przez BGK Fundusz Trójmorza ma finansować projekty transgraniczne obejmujące co najmniej dwa państwa. Poza Polską powołaną w 2015 r., grupę Trójmorza tworzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Obecnie pracuje ona nad wspólnym funduszem, który ma mieć do dyspozycji 3-5 mld zł. Fundusz będzie funkcjonował jak podmiot prywatny i angażował się w projekty przynoszące zysk.

"Fundusz Trójmorza ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne w latach 2021-2027, a także środki budżetowe 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej" - wskazała prezes BGK. Celem funduszu - jak zaznaczyła - jest budowa infrastruktury transportowej, logistycznej, energetycznej i cyfrowej.

"Poszczególne inwestycje krajów Trójmorza są za małe, żeby przyciągnąć kapitał, dlatego postanowiliśmy stworzyć wspólną strategię inwestycyjną i wspólny wehikuł finansowy" - powiedziała Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro a środki, które przeznaczyła Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej są niewystarczające. "Przy 6 mld euro rocznie, które KE przeznaczyła na inwestycje dla Trójmorza, ta część Europy dogoni kraje zachodnie za 100 lat" - wskazała.

- Polityka inwestycyjna Funduszu Trójmorza nie będzie wykluczać finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi - powiedział z kolei cytowany przez "Puls Biznesu" Paweł Nierada, wiceprezes BGK

Pod koniec maja tego roku nastąpiło podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza, a 17 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu. Drugie planowane jest na 11 października.
Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym.

Pytana o to, jaka ma być forma finansowania przez fundusz inwestycji, powiedziała, że "będzie on przejmował udziały w poszczególnych przedsięwzięciach".

Na razie w puli, którą dysponuje fundusz jest 500 mln euro wyłożone przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński Exim Bank. Z wstępnych wyliczeń inicjatorów instrumentu wynika, że za rok fundusz będzie dysponować ok. miliardem euro, a docelowo ma to być 3-5 mld euro.

Obecnie - jak zaznaczyła - trwa proces wyboru firmy zarządzającej funduszem. "Zależy nam na tym, żeby była to międzynarodowa grupa menadżerów mająca bardzo duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach" - powiedziała. Dodała, że to zarządzający funduszem będą typowali projekty do realizacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE