ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Nowakowski: Czas na Narodowy Projekt Rozwoju Morskich Farm Wiatrowych
20.09.2019r. 12:46

- W Polsce, wzorem Danii, powinien powstać Narodowy Projekt Rozwoju Morskich Farm Wiatrowych, który pomógłby wytyczać kierunki pracy poszczególnych ministerstw. Najlepiej, aby udało się przekonać partie polityczne i społeczeństwo do tego rozwiązania tak, aby znalazło miejsce w wizji rozwoju i polityki energetycznej kraju - powiedział Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, w komentarzu dla portalu BiznesAlert.pl.

Aukcje pomogą w realizacji celu OZE na 2020 rok

Remigiusz Nowakowski pytany o rolę tegorocznych aukcji dla systemu energetycznego podkreślił, że są one pozytywnym zjawiskiem. - Nowela OZE i ogłoszenie tegorocznych aukcji to krok w dobrą stronę dla polskiej energetyki. Jeśli popatrzymy na udział OZE w wytwarzaniu i energii elektrycznej w Polsce, to w 2018 roku było to ponad 14 procent. W 2017 roku było to ok. 12 procent, co oznacza spadek rok do roku. Teraz widzimy perspektywę powrotu na ścieżkę trendu wzrostowego, a nowe aukcje OZE, głównie w wietrze, mogą tylko poprawić ten współczynnik w kolejnych latach i doprowadzić Polskę do realizacji unijnego celu 15-procentowego udziału OZE w zużyciu energii pierwotnej do 2020 roku - powiedział prezes DISE. Dodał jednak, że trudno rozpatrywać ubiegłoroczną oraz tegoroczną aukcję jako przełom w zakresie redukcji emisyjności polskiej energetyki. Jego zdaniem jest to pozytywny sygnał, że od OZE nie ma odwrotu, a dyskusja toczy się raczej o tempie rozwoju. Podkreśla, że należy pamiętać, iż nowela OZE nie zmieniła zapisów tzw. ustawy odległościowej, która ogranicza rozwój nowych farm wiatrowych w Polsce.
Offshore to przełom

- Prawdziwym przełomem będą morskie farmy wiatrowe. Będzie to prawdopodobnie poziom rzędu 10 GW do 2040 roku, a więc zauważalny pod względem mocy i istotny dla polskiego systemu energetycznego - powiedział Nowakowski.

Pytany o ustawę offshore, która pierwotnie miała pojawić się jeszcze przed wyborami, a - według deklaracji - pojawi się bliżej końca tego roku, Nowakowski powiedział, że w przypadku legislacji, warto pamiętać o jej jakości i takim przygotowaniu przepisów, aby zapewnić skuteczność realizacji dużych inwestycji w OZE, które wynikają również z konieczności wymiany parku wytwórczego, na nowe moce. - Czas decyzji w sprawie starych bloków węglowych zbliża się nieubłaganie. Potrzebujemy więc sprawnych decyzji, które pozwolą, aby to m.in. offshore zastąpił w części wycofywane z eksploatacji bloki węglowe, które będziemy wyłączać w kolejnych latach. Ważne jest możliwie jak najszybsze uchwalenie nowych przepisów, ale z drugiej jednak strony pośpiech nie jest wskazany, bo powoduje ryzyko wad prawnych. Przyjmowanie kolejnych nowelizacji do ustawy offshore tylko dlatego, że przygotowano ją w pośpiechu może negatywnie wpłynąć na branżę i jej rozwój. Jego zdaniem to dobrze, że ustawa o morskich farmach wiatrowych będzie miała prawdopodobnie formę specustawy. - Forma specustawy dla inwestycji linowych, takich jak sieci elektroenergetyczne, gazociągi i ropociągi, pokazują, że ona się sprawdza, a inwestycje są realizowane sprawnie. Bez specustawy, jak w elektroenergetyce pokazuje budowa sieci 110 kV, inwestycje napotykają duże trudności, co powoduje opóźnienia i pojawienie się dodatkowych problemów w ich realizacji na czas - wskazał rozmówca BiznesAlert.pl.

Pytania o ustawę offshore

Nowakowski dodał, że wciąż do rozstrzygnięcia jest system wsparcia dla branży offshore. - Opcje, które są na stole to aukcje, mechanizm różnicowy lub umowy bilateralne typu PPA, ale raczej nie system certyfikatów. Kolejna ważna kwestia to udział Polskich Sieci Elektroenergetycznych w rozwoju infrastruktury przyłączeniowej. Chodzi o model podłączenia morskich farm do systemu i wyprowadzenie mocy do KSE: czy będzie to "hub przyłączeniowy" do wyprowadzenia mocy, do którego będą przyłączać się inwestorzy posiadający koncesje na różnych obszarach, czy przyłączenia będą realizowane przez inwestorów indywidualnie i to będzie leżeć w ich gestii - wyjaśnił prezes DISE. Dodał, że kalendarz wyborczy wpłynie na tempo prac nad tą ustawą.

Pytany o rolę portów przy rozwoju offshore i dostosowanie ich obsługi, Nowakowski powiedział, że specustawa powinna regulować także inwestycje w portach. - Im bardziej poszerzamy łańcuch wartości, aby zrealizować morskie farmy wiatrowe, tym lepiej dla samej branży i dla polskiej gospodarki. Usprawni i przyspieszy to inwestycje, także w portach obsługujących branżę offshore.

Pełnomocnik ds. offshore?

Podkreślił, że wiatraki na morzu potrzebują pewności inwestycyjnej, a tę może dać ponadpartyjna zgoda na realizację. - W Danii w ubiegłym roku wszystkie partie polityczne zgodziły się co do budowy nowych farm wiatrowych o mocy około 1GW, z planowanym przyłączeniem do sieci do 2030 roku. W Polsce, wzorem Danii, powinien powstać Narodowy Projekt Rozwoju Morskich Farm, który pomógłby wytyczać kierunki pracy poszczególnych ministerstw. Najlepiej, aby udało się przekonać partie polityczne i społeczeństwo do tego rozwiązania, tak aby znalazło miejsce w wizji rozwoju i polityki energetycznej kraju. Warto także rozważyć powołanie pełnomocnika ds. morskiej energetyki, który mógłby koordynować pracę nad rozwojem sektora na poziomie rządowym - zakończył.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE