ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ulicami polskich miast przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
20.09.2019r. 15:13

"Nie chcemy mieszkać na marsie", "Nie czas żałować kasy, gdy płoną lasy", "Nie damy sobie zabrać przyszłości" - z takimi hasłami na ulice polskich miast wyszło w piątek setki tysięcy młodych ludzi w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. To międzynarodowa akcja, w której bierze udział blisko 60 miast w Polsce i tysiące miast na całym świecie.

W Warszawie Protest Tysięcy Miast rozpoczął się tuż po godzinie 10. Młodzież zebrała się na Placu Konstytucji, następnie ruszyła ulicą Piękną, przeszła obok Sejmu, następnie przez Plac Trzech Krzyży aż dotarła do Placu Defilad, gdzie o godz. 14 zaplanowano otwarcie Miasteczka Klimatycznego, a na godz. 20 koncerty. Młodzież niosła transparenty z hasłami m.in.: "Nie czas żałować kasy, gdy płoną lasy", czy też "Nie ma rodziny, zwierząt i wakacji na martwej planecie".

Jedna z uczestniczek protestu mówiła na scenie do zgromadzonych, że "brak skutecznego systemu retencyjnego wody nie pomaga w walce z obecnym w naszym kraju kryzysem wodnym, co jest bezpośrednio związane z katastrofą klimatyczną". Podkreślała, że "przekonali się o tym mieszkańcy Skierniewic", gdzie latem zabrakło wody w kranach. I wskazywała, że jest to jedynie część problemu, bo - jak wyliczała - na świecie mamy do czynienia z pożarami w Arktyce, na Syberii, czy Południowej Afryce. "Jedynie ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz międzynarodowa mobilizacja pozwolą nam ograniczyć katastrofalne w skutkach zmiany klimatu" - wskazywała.

Inna z uczestniczek wskazywała na rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych ekstremalnej fali upałów. "To dzieje się już teraz i będzie się nasilać. Polska od lat znajduje się na niechlubnym podium krajów europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu" - dodała. "Kryzys klimatyczny to kryzys zdrowia publicznego" - apelowała. "Walka o klimat to walka o zdrowie - odpowiedział tłum młodzieży.

"W 2025 r. ponad połowie ludzi na świecie będzie brakować wody pitnej. To już za sześć lat" - wskazywała inna dziewczyna ze sceny. Zaznaczała, że "dostępność wody pitnej na mieszkańca Polski jest trzy razy niższa niż średnia w Europie" i przypomniała, że "w Skierniewicach latem zwołano w czerwcu sztab kryzysowy, bo w kranach zabrakło wody".

Sylwester Marczak ze stołecznej policji powiedział PAP, że zgromadzenie przebiegło bez zakłóceń.

Poza stolicą manifestowała także młodzież w innych miastach Polski. Około 100 osób wzięło udział w marszu w Rzeszowie, ulicami Kielc przeszło blisko 300 osób, podobna liczba manifestantów była w Lublinie, Łodzi i Katowicach. W Poznaniu było tysiąc osób, a w Krakowie ok. 2 tys. osób.
"Ludzie to bagatelizują, bo myślą, że to ich nie dotyczy, bo żyjemy w innej szerokości geograficznej albo w innym kraju. To wszystko naprawdę dotyczy też nas i to wszystko dzieje się już teraz. I jeśli teraz nie zaczniemy temu zapobiegać, to zaraz będzie za późno" - mówiła dziennikarzom uczennica I LO w Białymstoku Magda Radzieszewska.

Współorganizatorka poznańskiej pikiety Wiktoria Jędroszkowiak powiedziała PAP, że protestujący oczekują m.in. ogłoszenia w Polsce "stanu kryzysu klimatycznego". "Irlandia przyjęła taki stan, wiemy, że to działa i wpływa np. na legislację w danym państwie" - dodała Jędroszkowiak.

W dniach 21-23 września w Nowym Jorku odbędzie się Szczyt Klimatyczny ONZ, który - jak podkreślali uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - ma zadecydować o dalszych losach naszej planety.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wypracował sześć głównych postulatów, w których m.in. wzywa rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego; domaga się prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Miedzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), powołanego przez ONZ; domaga się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, a także przyjecia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercka i niezalezna Rade Klimatyczna, której zadaniem bedzie opracowanie strategii osiagniecia neutralnosci klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta miałaby byc stworzona przy aprobacie srodowiska naukowego i przy szerokich konsultacjach społecznych.

Cały ruch zainspirowała szwedzka nastoletnia aktywistka, działająca na rzecz ochrony środowiska, Greta Thunberg, która w 2018 roku co piątek pikietowała przed szwedzkim parlamentem z transparentem "Strajk szkolny dla klimatu". "Nie jesteśmy organizacją, tylko ruchem społecznym" - powiedziała PAP Ewa Rewers z MSK. "My, w Polsce działamy od grudnia, choć taka akcja, jak dzisiaj, odbywa się w naszym kraju już czwarty raz" - dodała.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Uważny 20.09.2019r. 21:10
Dbałóść o klimat i środowisko to realny obowiązek każdego rządu i przedsiębiorców oraz obywateli, skutkujący obniżeniem umieralności i poprawa zdrowotności każdego Polaka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ec 23.09.2019r. 11:28
Dbałość o klimat, a dbałość o środowisko to dwie różne sprawy i odnoszenie skutków dbałości o środowisko (poprawa zdrowotności) do spraw klimatu w jednym zdaniu jest nadużyciem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 23.09.2019r. 14:17
Dokładnie tak...... tzw. "ochrona klimatu" z ochroną środowiska nie ma nic wspólnego. "Ochrona klimatu" to nowa religia ze swoimi kapłanami i dość sprawnie działajacą strukturą administracyjną której podstawowym zadaniem jest wydzieranie publicznych środków. Jeżeli chodzi o ochrone środowiska to też należy rozróżnić poszczególne działania : - blokada budowy drogi bo jakieś "motylki" czy "żabki" v/s - tysiące samochodów stojace w korkach bo tej drogi o motylki nie wybudowano...... co jest bardziej szkodliwe ? Ludzkość jest też częścią środowiska i musi się rozwijać a aktywiści "ekoterroryści" niech nie włażą na dzwigi portowe tylko na drzewa i niech własnym przykładem budują "ekologiczna cywilizację" cofając sie najpierw do epoki kamiennej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE