ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Poprawa powietrza dzięki rozwojowi sieci geotermalnej na Podhalu
20.09.2019r. 16:33

120 odbiorców ciepła geotermalnego zyskało podłączenie do podhalańskiej sieci w ostatnim roku, a kolejnych 150 obiektów będzie przyłączonych do niej w najbliższym czasie - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok.

Nowe przyłącza w Zakopanem oraz na terenie gmin Poronin, Biały Dunajec i Szaflary powstały dzięki funduszom unijnym. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 9 mln zł, z czego połowa pochodzi z funduszy. Oprócz nowych podłączy wykonano także m.in. nową przepompownię.

"W najbliższym czasie podłączymy kolejnych 150 odbiorców na tym obszarze. Obecnie spółka Geotermia Podhalańska ma duże plany rozwoju w kierunku Nowego Targu, dlatego też powstaje najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny o głębokości 7000 m w Szaflarach. Nasza spółka prowadzi politykę rozwojową dwutorowo. Z jednej strony podłączamy odbiorców, ale inwestujemy też w zwiększenie mocy produkcyjnej i wykonujemy nowe odwierty, aby zabezpieczyć źródło ciepła" - wyjaśniał Ignacok.

Dodał on, że największą grupą odbiorców ciepła geotermalnego na Podhalu są klienci indywidualni, korzystający z sieci na potrzeby ogrzania domów jednorodzinnych. Ignacok wyjaśnił, że za ogrzanie ciepłem geotermalnym domu o przykładowej wielkości 200 m oraz wody użytkowej, statystyczny odbiorca płaci w skali roku około 5 tys. zł.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko stwierdził, że jeszcze w 2007 roku Zakopane borykało się z dużym zanieczyszczeniem powietrza.

"Teraz Zakopane jest w absolutnej awangardzie w Polsce, jeżeli chodzi o czystość powietrza. Nastąpił największy regres, czyli zmniejszenie emisji do powietrza i najbardziej gwałtowna poprawa jakości powietrza w ciągu ostatnich lat. To właśnie dzięki rozwojowi sieci geotermalnej. Jeżeli w takim tempie będą nowe podłączenia budynków do sieci geotermalnej i będziemy tutaj korzystać z dobrodziejstwa naturalnego, którym jest geotermia, Zakopane będzie mogło stać się uzdrowiskiem" - mówił Ciećko.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE