ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kandydat PiS do Sejmu: zgadzam się z Grzegorzem Schetyną w sprawie różnic między PO a PiS
21.09.2019r. 14:24

Janusz Kowalski (PiS) zarzucił Grzegorzowi Schetynie (PO), że liderowi opozycji nie przeszkadza sprzedaż przez samorządy udziałów w spółkach zagranicznym firmom. "Zgadzam się z Grzegorzem Schetyną, że PiS ma na ten temat inne zdanie" - powiedział Kowalski.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Opolu Schetyna odniósł się do propozycji kandydującego do Sejmu z list PiS Janusza Kowalskiego, który zaproponował, żeby polskie firmy branży energetycznej odkupiły od niemieckiego koncernu E.ON aktywa spółek ciepłowniczych w Polsce. E.ON jest m.in. właścicielem blisko połowy akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, działającej na terenie 10 województw i większościowym udziałowcem w szczecińskim SEC-u. Zdaniem Kowalskiego, przejęcie udziałów E.ON-u przez np. PGE zapobiegnie przejęciu ich przez rosyjski Gazprom i pozwoli na prowadzenie polityki mającej na celu dostarczanie obywatelom taniego i ekologicznego ciepła, w przeciwieństwie do stosowanej obecnie polityki wypłaty wysokich dywidend akcjonariuszom.

"Samorząd powinien się rządzić swoimi prawami i to samorząd powinien decydować, czy spółka cieplna powinna być prywatyzowana, doinwestować ją czy też nie. Na tym polega różnica pomiędzy Platformą Obywatelską, a PiS-em, że o tym chciałby decydować prezes Kaczyński, co należy robić z poszczególnymi spółkami komunalnymi. A ja uważam, że powinni to robić burmistrzowie i prezydenci, którzy odpowiadają przed mieszkańcami" - powiedział Schetyna.

W sobotę konfrencję prasową pod hasłem "Zgadzam się z G. Schetyną" zorganizował Kowalski. Jego zdaniem, to m.in. przez działania Platformy Obywatelskiej, która przyzwalała na sprzedaż przez gminy udziałów spółek komunalnych zagranicznym koncernom, dzisiaj ich mieszkańcy mogą mieć problem z gwarancją dostaw taniej energii czy odbioru ścieków.

"Panie Grzegorzu Schetyno, informuję pana, że samorząd Opola nie ma 400 mln złotych na wykupienie akcji ECO od niemieckiego E.ON-u. To zadaniem państwa jest reagowanie w takich sytuacjach i dbać o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców miast obsługiwanych przez ECO. (...) Pan Schetyna nie rozumie samorządu, bo nigdy w samorządzie nie pracował. Rolą polskiego państwa jest kontrola strategicznych dla bezpieczeństwa Polaków takich dziedzin jak m.in. produkcja energii, lotniska czy drogi. Państwo nie może rejterować, nie może być z tego obowiązku w żaden sposób zwolnione" - powiedział Kowalski.
Kandydat zwrócił uwagę, że problem sprzedaży aktywów firm ciepłowniczych, wodociągowych czy zajmujących się gospodarką odpadami dotyczy głównie małych samorządów, które otrzymały od państwa majątek w postaci firm komunalnych, a następnie - często poszukując dodatkowych dochodów - sprzedawały je zagranicznym koncernom.

"Deklaracja Grzegorza Schetyny oznacza, ze Platforma Obywatelska pozwala na wyprzedaż majątku samorządowego.(...) Platforma Obywatelska dała zielone światło do dalszej wyprzedaży polskiego majątku, a pamiętajmy, że ekspansja różnych grup ekspansjonistycznych dotyczy nie tylko produkcji energii, ale i wody, ścieków czy odpadów. Deklaracja Schetyny pokazuje sposób myślenia o państwie. To PO w czasie swoich rządów likwidowała państwo, likwidując posterunki policji, placówki Poczty Polskiej czy sprzedając aktywa firmy, które nigdy nie powinny być prywatyzowane. To jest fundamentalna różnica między PO a PiS. Grzegorz Schetyna nie rozumie, że bez pomocy państwa samorządy nie mogą sobie same poradzić w tak ważnych kwestiach jak bezpieczeństwo. Repolonizacja tych aktywów jest kluczowym elementem bezpieczeństwa dla setek tysięcy Polaków" - uważa Kowalski.

Kowalski przypomniał, że w 2014 roku władze rządzonego wówczas przez PO Opola chciały sprzedać swój pakiet większościowy akcji w ECO. Jednym z zainteresowanych kupnem był drugi główny akcjonariusz - niemiecki E.ON, reprezentowany w Polsce przez spółkę E.ON edis energia. Niemcy chcieli także kupić udziały w opolskich Wodociągach i Kanalizacji. Jak podkreśla Kowalski, z planów tych zrezygnowano m.in. pod naciskiem prowadzonej przez niego akcji. W jego ocenie, należy poważnie zająć się możliwością repolonizacji spółek komunalnych, polegającej na odzyskaniu majątku, kiedy w przeszłości został przekazany przez państwo samorządom, a następnie sprzedany zagranicznym firmom. Jako przykład takiego działania podał kupno aktywów polskich firm od francuskiej EdF przez państwową PGE w 2017 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Jose 22.09.2019r. 22:37
Tak, by Kowalski czy inny polityk mógł więcej wyciągnąć dla siebie i swoich słabych kolegów?

Wolę już, by zagraniczne koncerny konkurowały z polskimi - to znacznie zdrowsza sytuacja. Nasze koncerny energetyczne też mogłyby być obecne zagranicą - gdyby tylko były zarządzane przez menadżerów, a nie polityków.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE