ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister energii: budowa nowych elektrowni węglowych to były decyzje PO
21.09.2019r. 15:19

Budowa nowych elektrowni węglowych w Jaworznie czy Opolu, to były decyzje Platformy, podejmowane 6-8 lat temu; obecne deklaracje tej partii dotyczące polityki energetycznej są z nimi niespójne - ocenił w sobotę w Katowicach wiceminister energii Adam Gawęda (PiS).

"Przypomnę, to były decyzje Platformy, to są nowe elektrownie, których okres gwarancyjnej pracy jest szacowany na ok. 30-40 lat. A więc, jeżeli dziś Platforma mówi, że do 10 lat chce zlikwidować górnictwo, to pozostaje to w poważnej sprzeczności z decyzjami, które podejmowała jeszcze parę lat wcześniej, 6-8 lat temu" - mówił dziennikarzom w kuluarach sobotniej konwencji PiS wiceminister energii.

"Te zapowiedzi są niespójne i fałszują rzeczywistość. W naszym przekonaniu wolumen produkowanego węgla powinien być tak dopasowany i tak dostosowany, aby odpowiadał potrzebom energetyki zawodowej, zmieniającego się sektora ciepłowniczego, komunalnego i przemysłu, który potrzebuje tego surowca do swego rozwoju" - zaznaczył Gawęda.

W sobotę rano niewiarygodność m.in. w polityce prowadzonej wobec górnictwa i klimatu, a także w sferze walki ze smogiem, zarzucił rządzącym na konwencji Koalicji Obywatelskiej w Sosnowcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

"Jak mogą być wiarygodni ci, którzy przez ostatnie lata sprowadzają węgiel z Rosji - to jest ponad 20 mln ton za ponad 7 mld zł. Gdzie jest ich wiarygodność, gdzie są te obietnice, w których mówią, że będą walczyć o polskie kopalnie i polski węgiel? Oni są po prostu niewiarygodni i dzisiaj to wyraźnie mówimy" - powiedział Schetyna, zarzucając też rządzącym zmarnotrawienie ok. 30 mld zł unijnych środków na walkę ze smogiem.

"To nie jest wiarygodność, to jest ich polityka - polityka, która polega na tym, że jedno to składane obietnice, a drugie - brak ich realizacji. Niewiarygodna ekipa z frazesami, pustymi frazesami i pustymi obietnicami. I mam nadzieję - jestem przekonany - że 13 października wszyscy to z bliska zobaczą - szczególnie tu, w Zagłębiu i na Śląsku" - mówił przewodniczący Platformy.

Poseł PiS Grzegorz Matusiak, pytany po sobotniej po konwencji PiS o pomysły tej partii na górnictwo przypomniał m.in., że w środę w Jastrzębiu-Zdroju zaplanowana jest uroczystość oficjalnego otwarcia i prezentacja kopalni "Bzie-Dębina w budowie". "To bardzo znaczący sukces" - ocenił.
"Jeżeli chodzi o innowacje, wprowadzamy nowe możliwości wydobywania węgla, poprzez nowe zestawy kombajnowe, które mają być zainstalowane w naszych kopalniach. Poza tym są środki na inwestycje i mamy gdzie fedrować, np. kopalnia Zofiówka ma szanse na wydobywanie węgla kamiennego jeszcze przez 70 lat" - zaznaczył Matusiak, występujący na konwencji PiS w mundurze górniczym.

"Warto inwestować w górnictwo, bo górnictwo przynosi z pewnością naszej gospodarce duże korzyści" - dodał poseł.

Pytany o presję płacową w Polskiej Grupie Górniczej Matusiak ocenił, że w okresie wyborczym "każdy chce wywalczyć sobie jak najwięcej, poprzez zadeklarowanie w stosunku do górników z PGG wyższych zarobków". Zaznaczył jednak, że wyższe zarobki muszą wiązać się z możliwościami finansowymi danej spółki. "Dziś ta spółka przynosi korzyści, ale nie wiem czy na tyle, aby można było dźwigać pensje. Trzeba zostawić to zarządowi i stronie społecznej" - uznał.

Wcześniej, podczas debaty w ramach katowickiej konwencji PiS, była premier, europosłanka PiS Beata Szydło akcentowała, że górnictwo jest ważnym elementem polskiej gospodarki. "Oczywiście ono się musi zmieniać, ono musi być dofinansowane, ono musi być nowoczesne; nowoczesne technologie węglowe. Ono musi trwać. Dzisiaj, po tych czterech latach naszych rządów można powiedzieć, że i tego słowa dotrzymaliśmy, górnictwo polskie jest bezpieczne i się rozwija" - mówiła Szydło.

Postulaty Koalicji Obywatelskiej dotyczące walki z zanieczyszczeniem powietrza przypomniała zapowiadając w piątek sobotnią konwencję w Sosnowcu kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. To m.in. likwidacja tzw. kopciuchów i dofinansowanie wymiany pieców na ekologiczne, inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę oraz rezygnacja do 2030 r. z wykorzystania węgla do ogrzewania domów, do 2035 roku - do ogrzewania systemowego, a do 2040 roku - w całym sektorze energetycznym.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zenon 23.09.2019r. 16:14
I zapewne powie, że to wszystko wina Tuska.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE