ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

LCOE, czyli jak zmienia się cena energii na przestrzeni lat
25.09.2019r. 05:16

mgr inż. Wojciech Sikorski ("Energia i Recykling" - wrzesień 2019)
Obecnie na świecie wykorzystuje się mnóstwo różnorodnych form generowania energii, co najbardziej widoczne jest w przypadku odnawialnych źródeł. Być może nie jest to wzrost w tempie wykładniczym, jednak z roku na rok naukowcy z całego globu zaskakują nas kolejnymi pomysłami. Nie zawsze są one efektywne, jednak często wystarczy sama idea, by zachęcić innych do działania i rozwijania koncepcji. Wszak w ten właśnie sposób powstało wiele powszechnie stosowanych dziś wynalazków.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: antymonopol 25.09.2019r. 12:47
Z przedstawionego zestawienia cen energii wynika że drugą w kolejności najdroższą jest energia atomowa co nie jest zaskoczeniem. Natomiast potwierdza się że cena energii z węgla jest wyższa niż z większości OZE bo wiatru, słońca a nawet geotermii oraz układów CCGT .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 25.09.2019r. 19:46
Do do kosztów związanych z energią z węgla należy doliczyć koszty społeczne, których nie ma w przypadku innych źródeł, tj. wcześniejszych emerytur górniczych, zwiększonych nakładów na służbę zdrowia. Nigdzie nie spotkałem się z taką analizą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 25.09.2019r. 20:09
Błędne założenia, OZE korzysta z techniki magazynowania energii ukrytej w technologii elektrowni sterowalnych. Połowę kosztów z el.sterowalnych trzeba by wrzucić pod OZE. Albo inaczej, OZE i sterowalne są nieporównywalne, dopóki nie postawi się jednakowych warunków. Można nawet dojść do układu 70 zł OZE i 1500 zł regulacyjne, to to i tak nic nie zmieni. OZE jest niesamodzielne, a sens ma tylko analiza kosztów całego systemu. A te wyglądają fatalnie patrz Niemcy, gdzie energia jest tania, ale cena jednoczłonowa dwa razy wyższa. Niemcy zbudowały 107 GW mocy zainstalowanej OZE, mają z tego średnio 17 GW zielonego prądu, i owszem, jeden ze składników cenowych, czyli koszty paliwa są zerowe. A całość kosztów niemieckiego mixu przeczy całkowicie teorii o taniej zielonej energii z powodu łącznych kosztów utrzymania 300 % mocy. Po zamianie sterowalnych na magazyny struktura się nie zmieni, pozostanie 300 % mocy, czyli wiatr słońce i elektrownie przymagazynowe plus koszty magazynów, czyli grubo powyżej 300 %.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jj 26.09.2019r. 07:28
Żadnych błędnych założeń tutaj nie ma. Przedstawiono LCOE, które ma w głębokim poważaniu całkowity koszt funkcjonowania systemu energetycznego. Gdyby autor powiedział, że jego teoretyczny system składa się w 80% z wiatru i 20% z węgla (nie wnikając w szczegóły) a następnie powiedział, że cena finalna to 0.8* LCOE (OZE) - 0.2 * LCOE (węgla) to rzeczywiście byłby to błąd. A tak to podano wartości LCOE, które z definicji liczy się tak jak się liczy. Nie musi Pan za każdym razem wtrącać swoich mądrości. Niezależnie od tego czy ma Pan w tym konkretnym wypadku rację czy też nie. Proszę zwrócić uwagę, jak zauważył słusznie Obserwator, nikt do naszej ceny energii elektrycznej jakoś nie wlicza* kosztów środowiskowych i społecznych... przejedź się Pan Panie zgryźliwy autostradą A1, która na skutek szkód górniczych jest momentami kolejką górską. Ile płaczu jest w tym kraju nad każdym kilometrem drogi a jak już się uda to całość idzie w piach bo kolejna wałki kręcą inne dychawiczne sektory...

*niewątpliwie zakłady wydobywcze, przetwórcze itp pewne koszty środowiskowe jednak ponoszą / filtry, rekultwyacja itp.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 26.09.2019r. 10:57
W takim razie słuszne obliczenie LCOE jest tylko cząstkową oceną sytuacji, ale może zostać mylnie rozpowszechniane, jako analiza kompleksowa. Jednak według "mojej mądrości", to system z elektrowniami konwencjonalnymi ma strukturę kosztów 40 % koszty stałe i 60 % koszty paliwa. Po zbudowaniu OZE, jak w Niemczech trzeba utrzymać 3 x więcej mocy, czyli ta część stała rośnie trzykrotnie. A koszty paliwa przy udziale OZE 1/3 spadają do 40 %. Z prostej proporcji system z OZE jest 1,6 razy droższy, a w praktyce więcej. Nie pozostaje mi nic innego, jak codzienne, cierpliwe krytykowanie czegoś, co szkodzi naszej gospodarce i zabiera środki, które można by przeznaczyć na ekologię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 26.09.2019r. 16:22
Panie Zgryźliwy, błąd w rozumowaniu. Czy jeżeli coś jest 3 razy większe to generuje koszty stałe 3 razy większe? Dziwna logika. Jeżeli stacja transformatorowa jest 3 razy większa od innej stacji to ma koszty stałe 3 razy większe? A linia kablowa większa i mniejsza to jak się ma do krotności kosztów stałych? A agregat prądotwórczy, a kogenerator? W oparciu o błędne założenia można dowolny problem "udowodnić" na swoja modłę. Tak wiec jak ktoś błędnie zakłada to lepiej nie starać się go przekonywać, że nie ma racji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anty-zgryz 22.12.2019r. 14:56
Jeżeli OZE ukradnie rynek drogim w CAPEX węglówkom, to tym samym spowoduje, że tańsze w CAPEXie gazówki będą bardziej korzystnym rozwiązanem na zmienionym rynku.
Potem się okaże, że magazyny energii przewalczą również gazówki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE