ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

LCOE, czyli jak zmienia się cena energii na przestrzeni lat
25.09.2019r. 05:16

mgr inż. Wojciech Sikorski ("Energia i Recykling" - wrzesień 2019)
Obecnie na świecie wykorzystuje się mnóstwo różnorodnych form generowania energii, co najbardziej widoczne jest w przypadku odnawialnych źródeł. Być może nie jest to wzrost w tempie wykładniczym, jednak z roku na rok naukowcy z całego globu zaskakują nas kolejnymi pomysłami. Nie zawsze są one efektywne, jednak często wystarczy sama idea, by zachęcić innych do działania i rozwijania koncepcji. Wszak w ten właśnie sposób powstało wiele powszechnie stosowanych dziś wynalazków.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 26.09.2019r. 10:57
W takim razie słuszne obliczenie LCOE jest tylko cząstkową oceną sytuacji, ale może zostać mylnie rozpowszechniane, jako analiza kompleksowa. Jednak według "mojej mądrości", to system z elektrowniami konwencjonalnymi ma strukturę kosztów 40 % koszty stałe i 60 % koszty paliwa. Po zbudowaniu OZE, jak w Niemczech trzeba utrzymać 3 x więcej mocy, czyli ta część stała rośnie trzykrotnie. A koszty paliwa przy udziale OZE 1/3 spadają do 40 %. Z prostej proporcji system z OZE jest 1,6 razy droższy, a w praktyce więcej. Nie pozostaje mi nic innego, jak codzienne, cierpliwe krytykowanie czegoś, co szkodzi naszej gospodarce i zabiera środki, które można by przeznaczyć na ekologię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 26.09.2019r. 16:22
Panie Zgryźliwy, błąd w rozumowaniu. Czy jeżeli coś jest 3 razy większe to generuje koszty stałe 3 razy większe? Dziwna logika. Jeżeli stacja transformatorowa jest 3 razy większa od innej stacji to ma koszty stałe 3 razy większe? A linia kablowa większa i mniejsza to jak się ma do krotności kosztów stałych? A agregat prądotwórczy, a kogenerator? W oparciu o błędne założenia można dowolny problem "udowodnić" na swoja modłę. Tak wiec jak ktoś błędnie zakłada to lepiej nie starać się go przekonywać, że nie ma racji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anty-zgryz 22.12.2019r. 14:56
Jeżeli OZE ukradnie rynek drogim w CAPEX węglówkom, to tym samym spowoduje, że tańsze w CAPEXie gazówki będą bardziej korzystnym rozwiązanem na zmienionym rynku.
Potem się okaże, że magazyny energii przewalczą również gazówki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE