ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Miodobranie w sąsiedztwie płockiej rafinerii
25.09.2019r. 12:43

Blisko milion pszczół zamieszkało w pasiece ustawionej na pograniczu Zakładu Produkcyjnego PKN Orlen i terenu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku. Miód z pasieki został pozytywnie oceniony przez ekspertów z międzynarodowego akredytowanego laboratorium badawczego. Kilkukrotna ekspertyza wykonana przez laboratorium potwierdziła, że miód jest nie tylko smaczny, ale spełnia także normy europejskie pod względem właściwości fizykochemicznych.

Pszczoły rasy Kraińskiej osiedlone w 16 ulach powstałych dzięki dofinansowaniu Fundacji Orlen, która wsparła także utworzenie i wyposażenie pracowni pasiecznej, wyprodukowały dotychczas niemal 160 kilogramów miodu. Zdaniem opiekującego się pasieką specjalisty z Zespołu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska MODR wynik jest zadowalająco dobry zwłaszcza, że w tym roku deszczu było bardzo mało.

- Pierwsze 10 uli postawiliśmy późną jesienią 2017 r., a w tym roku dostawiliśmy jeszcze sześć. Nie wykluczamy, że pasieka zostanie rozbudowana o kolejne ule, które będziemy chcieli postawić w pobliżu ogrodzenia rafinerii od strony rzeki Brzeźnicy. Wiemy, że są to tereny o wysokich walorach środowiskowych. W naszej ocenie jest to bardzo dobre miejsce gdzie pszczoły miałyby możliwość korzystania z roślin rosnących na tym obszarze. Przy tej okazji można byłoby ocenić zasobność pożytkową tego obszaru, a także kontynuować badania dotyczące wpływu terenów przemysłowych na organizm pszczeli oraz produkty pochodzenia pszczelego - powiedział dr inż. Piotr Michalik, główny specjalista Zespołu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Warszawa oddział w Płocku.

Niestety, w Płocku jest bardzo mało miejsc bogatych przyrodniczo i takich gdzie pasieka nie przeszkadzałaby osobom postronnym, a jednocześnie spełniała potrzeby i wymagania pszczół - dodaje Michalik. W jego ocenie pszczoły mając w pobliżu zakładu w jarze rzeki Brzeźnicy kilkadziesiąt hektarów różnorodnych roślin owadopylnych, jak zdziczałe drzewa owocowe, nawłoć, klony i inne rośliny kwiatowe, czułyby się dobrze.

- Badania terenowe przeprowadzone przez przyrodników różnych specjalizacji wokół zakładu wskazały niezwykłe bogactwo gatunkowe tego obszaru. Zidentyfikowano siedliska cenne przyrodniczo oraz gatunki ptaków i ssaków, które tworzą specyficzny ekosystem. Na terenach PKN ORLEN można spotkać m.in. sarny, bobry, łosie, a także sokoły. Odwiedzają nas inne wyjątkowo cenne gatunki ptaków w tym raróg, błotniak stawowy, a nawet niezwykle rzadko spotykana uszatka błotna. Cieszy nas fakt, że nasze inwestycje w ograniczenie wpływu na środowisko przynoszą wymierne efekty, które zostały docenione przez przyrodę. To najlepsza wizytówka dla firmy o takiej skali produkcji - mówi Adam Tworkowski, dyrektor Biura Ochrony Środowiska z PKN Orlen.

Pszczoły są owadami niezbędnymi do zapylania wielu upraw rolniczych oraz bardzo przydatnymi dla zdrowia człowieka ponieważ produkują nie tylko miód, ale także propolis, czy pyłek pszczeli wykorzystywany w sektorze medycznym oraz spożywczym.

Płocka spółka angażuje się w wiele projektów służących środowisku i zachowaniu bioróżnorodności w tym także akcje edukacyjne. W czerwcu br. dla najmłodszych mieszkańców Płocka Biuro Ochrony Środowiska zorganizowało cykl warsztatów pszczelarskich podczas których dzieci dowiedziały się o roli jaką pełnią pszczoły, samodzielnie wykonały świece z wosku pszczelego oraz przyglądały się życiu pszczelej rodziny w przezroczystym ulu. W sierpniu zaproszono podopiecznych z rodzinnych domów dziecka do EkoMiasteczka, gdzie jedną z atrakcji była możliwość wykonania przez dzieci hoteli dla owadów zapylających.

- Problem ochrony pszczół jest dla nas bardzo ważny, dlatego też wspólnie z MODR organizujemy w Płocku bezpłatną konferencję "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona", adresowaną do uczniów płockich szkół średnich, szczególnie klas o profilu biologicznym. Wierzymy, że popularyzacja wiedzy dotyczącej roli zapylaczy w środowisku naturalnym, oraz możliwości ich funkcjonowania w industrialnej rzeczywistości, zachęci młodych ludzi do poznania i obserwowania życia tych niezwykle ważnych i pożytecznych owadów - podkreśla dyrektor Tworkowski.

Jak dodaje, obecność prelegentów oraz tematyka jaka zostanie przez nich po raz pierwszy poruszona w Płocku, będzie także ogromnym wsparciem w edukacji szkolnej. - Mając na uwadze chęć uświadomienia młodzieży znaczenia roli pszczół dla człowieka oraz środowiska naturalnego wierzymy, że znajdziemy zrozumienie i wzbudzimy zainteresowanie wśród kadry pedagogicznej - podkreśla dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKN Orlen.Dwudniowa konferencja "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona", odbędzie się w Domu Technika w dniach 27-28 września br. Patronat nad wydarzeniem objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Polski Związek Pszczelarski.

Wzbogacanie środowiska naturalnego w rodziny pszczele jest jedną z wielu inicjatyw Koncernu w zakresie bioróżnorodności. PKN Orlen posiada także pasieki pszczele w spółkach grupy kapitałowej w Niemczech oraz Czechach. Produkowany w nich miód nie tylko spełnia wszystkie wymagania jakościowe, ale zdobywa także nagrody. Czeska Spolana za wyjątkowy smak i jakość produktu otrzymała złoty medal w konkursie Czech Honey 2018, pokonując ponad 350 konkurentów.
PKN Orlen

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE