ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: rząd PiS opóźniał OZE, bo czekał na zgodę na rynek mocy
26.09.2019r. 11:08

Przez półtora roku rząd PiS hamował rozwój OZE, bo czekał na zgodę KE na rynek mocy, czyli zabezpieczenie dostaw przez elektrownie węglowe - oświadczył w czwartek w Siedlcach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Teraz rząd otwiera się na OZE - dodał.

Jak mówił Tchórzewski, otwierając Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Siedlcach "przez pierwsze półtora roku wstrzymywaliśmy rozwój OZE, bo była niepewność co do przyszłości źródeł węglowych". Jak wyjaśnił, dopiero zgoda KE - po kilkuletniej "batalii" o rynek mocy otworzyła drogę źródłom odnawialnym. "Nie można powiedzieć, że z powodu chwilowej przerwy w działaniach zostaliśmy w tyle" - stwierdził minister.

"Dziś możemy powiedzieć, że możemy startować z energetyką odnawialną, bo jest zabezpieczona. Stąd otwartość rządu i duże aukcje dla OZE" - mówił. Jak dodał, "idziemy wartkim krokiem, jeśli chodzi o budowę OZE" i wszystko wskazuje na to, że Polska będzie wypełniać swoje zobowiązania wobec Komisji Europejskiej.

Rynek mocy to mechanizm wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, dla których ceny energii na rynku hurtowym w długim okresie nie gwarantują spłaty inwestycji w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze, potrzebne dla utrzymania bezpiecznego funkcjonowania systemu energetycznego i zapewnienia dostaw energii elektrycznej. Zgodnie z ustawą moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Jednostki - wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia - będą wynagradzane. Koszty poniosą końcowi odbiorcy prądu, w postaci tzw. opłaty mocowej, która pojawi się na ich rachunkach od 2021 r.
Tchórzewski podkreślił w czwartek, że stale należy pamiętać o cenach energii i o tym, by pozostawały na racjonalnym poziomie.

Minister powiedział też, że na wtorkowej radzie ministrów ds. energii UE przedstawił swoje stanowisko, z którego wynika, że przyspieszenie polityki klimatycznej będzie skutkowało wzrostem cen. Jak dodał, stawiał pytania o to, jak Europa ma pozostać konkurencyjna bez hamowania wzrostu cen energii i jak ma się bronić przed odpływem przemysłu z powodu wysokich cen.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Jaro 26.09.2019r. 18:26
Czy to oznacza, że naszą strategią było nie inwestowanie w nowe źródła (OZE) dopóty, dopóki nie dostaniemy zgody na rynek mocy, który ma wspierać źródła istniejące? Czy z tego wynika, że jeśli nie otrzymalibyśmy zgody na rynek mocy, to nie zainwestowalibyśmy w rozwój OZE? Albo zwyczajnie nie rozumiem (bo brak mi wiedzy) albo ociera się to o logikę rozmytą (której zresztą też nie rozumiem).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 27.09.2019r. 10:48
Musisz mieć 100 % mocy sterowalnych, albowiem słońce w nocy prądu nie da, a wiatr we flaucie. Poruszyłeś problem założycielski systemu z OZE, który plącze się w zielonych eko wypowiedziach od jego stworzenia. Ja od 20 lat nie rozumiem, jak można tego nie rozumieć. Timmermans może dać 4 razy więcej pieniędzy na wiatraki, a elektrownie sterowalne i tak muszą być w 100 %. Tyle, że rządowe i dotowane, bo to logika zielonego socjalizmu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: markazm 03.10.2019r. 13:04
ci zieloni są faktycznie jak arbuz, trochę zielonej powłoki, a w środku pełni czerwonego...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andre 08.10.2019r. 08:58
A słyszałeś o wszelkiego rodzaju magazynach energii??? nie musisz mieć 100%. Trzeba tylko być mądrym przed szkodą!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE