ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Panele fotowoltaiczne z grafenem na pierwszej farmie PV w Polsce
01.10.2019r. 10:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, pod Sochaczewem powstała pierwsza w kraju elektrownia fotowoltaiczna złożona z modułów fotowoltaicznych z warstwą grefenową. To technologia opatentowana przez polską firmę FreeVolt.

W Feliksowie koło Sochaczewa w ubiegłym tygodniu oficjalnie uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,8 MW, na którą składają się dwa projekty po 0,9 MW każdy.

Obecnie w kraju najczęściej realizowane są naziemne farmy fotowoltaiczne o mocy nieprzekraczającej 1 MW z uwagi na kryteria systemu aukcyjnego, w którym inwestorzy uzyskują 15-letnie gwarancje sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w aukcjach i dodatkowo indeksowanych co roku o inflację.

Jednak w przypadku farmy fotowoltaicznej, która powstała pod Sochaczewem, jest inaczej. Inwestor - firma PHU Jeznach - nie zdecydowała się na realizację swoich dwóch projektów w systemie aukcyjnym.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl inwestor Adam Jeznach, dla realizowanych projektów zabezpieczono unijną dotację, co oznaczałoby konieczność pomniejszenia ceny oferowanej w aukcji o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej kosztowała 7,7 mln zł netto, z czego 3 mln zł stanowiło dofinansowanie z działania 4.1 Odnawialne źródła energii, typ projektów "Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W związku z posiadaną dotacją inwestor uzyskałby w aukcji niską cenę, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obserwowany wzrost cen energii na rynku hurtowym i możliwość generowania większych zysków ze sprzedaży energii poza rządowym systemem wsparcia, na warunkach wynegocjowanych na rynku.

W tym celu inwestor zawarł umowę z Energą-Obrót, która będzie kupować energię, rozliczając ją w trybie godzinowym. Ta sama spółka będzie świadczyć usługę bilansowania handlowego.
Fot. PHU Jeznach

Panele fotowoltaiczne z grafenem

Farma fotowoltaiczna pod Sochaczewem zajmuje powierzchnię 4,5 hektarów i składa się na nią 6666 monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych PVGraf marki FreeVolt obsługiwanych przez 90 falowników Froniusa.

- Elektrownie fotowoltaiczne są najbardziej niedewastującymi środowisko instalacjami, ponieważ wyłączają z powierzchni biologicznie czynnej tylko 0,13 proc. gruntów - podkreśla w rozmowie z Gramwzielone.pl Adam Jeznach.

Parametry wykorzystanych modułów, w tym w zakresie wyższych uzysków energii i mniejszej degradacji ma zapewnić dodatkowa warstwa grafenowa.

Jak mówi w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Adam Jeznach, nowe moduły fotowoltaiczne mają zapewnić ponadprzeciętną produkcję energii na poziomie 1,3 MWh z 1 kW w skali roku, a ich dodatkową zaletą ma być potwierdzona w procesie certyfikacji niska degradacja mająca wynosić rocznie poniżej 0,1 proc.

Fot. PHU Jeznach

Technologia modułów fotowoltaicznych z warstwą grefenową PVGraf została opatentowana przez bydgoską firmę FreeVolt, która obecnie finalizuje prace nad opatentowaniem jej dodatkowo na rynku amerykańskim.

To pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie elektrowni fotowoltaicznych, w których wykorzystano panele fotowoltaiczne posiadajace warstwę grafenu.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 01.10.2019r. 14:44
A czy układ sterowania tego nowoczesnego źródła pozwoli przetrwać bliskie zwarcie wyłączone w czasie do 150 ms, oraz... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-10-2019r. 09:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: mirosławek 02.10.2019r. 08:00
Jest oczywiste, że I PV i wiatraki (morskie, lądowe, a nawet te które miałyby być zawieszone ponad lądem) nie są w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-10-2019r. 20:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 09.10.2019r. 08:56
Firmie FreeVolt życzę powodzenia i rozwoju technologii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE