ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert "Miasto Pamięci" w ramach projektu "Tablice Pamięci" do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
04.10.2019r. 13:19

5 października o godzinie 15:30 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się koncert "Miasto Pamięci" zorganizowany w hołdzie ofiarom cywilnym II Wojny Światowej. Na scenie wystąpią Bartas Szymoniak, Piotr Karpienia oraz zespół Luxtorpeda.

Koncert "Miasto Pamięci" to wydarzenie odbywające się w ramach projektu "Tablice Pamięci", który jest realizowany przez PGE Energia Ciepła, spółkę należącą do Grupy PGE, we współpracy z IPN i pod patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Ideą projektu, przypadającego w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, jest wyeksponowanie i nadanie należnej czci miejscom pamięci (tablicom i pomnikom) opisującym dramatyczne wydarzenia czasów wojny, a także dotarcie z informacją historyczną do zagranicznych turystów. W tym celu 167 pomników z 450 ocalałych, dzieła warszawskiego rzeźbiarza Karola Tchorka, przeszło kwerendę historyczną, otrzymało nową tablicę z informacjami w języku polskim i angielskim, a także kod QR za pomocą którego można zlokalizować każdy punkt na mapie Warszawy, w którym znajduje się tablica z jej zdjęciem oraz informacją o danym miejscu pamięci.

"Zależało nam na upamiętnieniu ofiar ludności cywilnej Warszawy, bestialsko zamordowanej przez Niemców, jej heroizmu, jakim wykazała się w tych nieludzkich, wojennych czasach" - mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła - "Szukając nazwy dla projektu odnieśliśmy się do pamięci, aby wydarzenia wojenne przetrwały wśród kolejnych pokoleń, stąd nazwa projektu Tablice Pamięci. Do współpracy przy koncercie zaprosiliśmy muzyków młodego pokolenia: Bartasa Szymoniaka, Piotra Karpienia oraz zespół Luxtorpeda. W ten sposób chcemy dotrzeć z ideą projektu do młodych ludzi, aby pamiętali o tych bohaterach, aby wiedzieli co upamiętniają te tablice na murach Warszawy. Ponieważ są to "Tablice" naszej pamięci" - dodaje Wojciech Dąbrowski.

Koncertowi "Miasto Pamięci" towarzyszyć będzie widowisko muzyczne podczas którego Kombatanci wydarzeń wojennych otrzymają medale Tablic Pamięci. Odznaczeni Kombatanci to: Kazimiera Mika, która okupację i śmierć siostry przeżyła będąc 12-letnia dziewczyną; Wanda Rawska, będąca 13-letnim świadkiem wydarzeń wojennych oraz Janusz Maksymowicz, który miał 9 lat kiedy wybuchła II Wojna Światowa, a jako 13-letni harcerz brał czynny udział w konspiracji.

5 października podczas koncertu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie premierę będzie mieć specjalnie utworzona aplikacja mobilna dzięki której każdy znajdzie mapę Tablic, zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat zdarzeń każdej z lokalizacji. Aplikacja będzie wielojęzyczna.

Również od 5 października w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dostępna będzie dla odwiedzających dwujęzyczna wystawa plenerowa dotycząca zbrodni niemieckich na ludności Warszawy w latach II Wojny Światowej specjalnie przygotowana we współpracy z historykami pracującymi przy kwerendzie historycznej Tablic Tchorka.Patronat medialny nad projektem "Tablice Pamięci" objęło Polskie Radio. Koncert realizowany będzie przez TVP3 i retransmitowany na antenie TVP3.

Projekt "Tablice Pamięci" jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje montaż nowych tablic na warszawskich pomnikach pamięci. W drugim etapie tablice trafią do miejsc pamięci w innych miastach Polski, w których PGE Energia Ciepła posiada swoje oddziały i spółki zależne (m.in.
w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Krakowie, Rybniku).
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE