ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ile płacimy za energię w porównaniu do odbiorców z innych państw UE?
07.10.2019r. 09:04

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Komisja Europejska opublikowała najnowszą edycję raportu na temat rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Tym razem wzięto pod lupę sytuację w drugim kwartale 2019 r. W tym czasie cena energii na rynku hurtowym w Polsce wyraźnie wzrosła i była jedną z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Inaczej wygląda jednak nadal sytuacja jeśli chodzi o ceny dla odbiorców końcowych.

W najnowszej, kwartalnej analizie rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej czytamy, że w pierwszej połowie br. w europejskiej energetyce widać było trend przechodzenia z węgla na mniej emisyjny gaz.

W drugim kwartale br. produkcja energii elektrycznej z węgla w Unii Europejskiej spadła o 17 TWh (16 proc.) w porównaniu do generacji węglowej w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie wytwarzanie energii z gazu wzrosło o 34 TWh, czyli o 39 proc., a udział elektrowni gazowych w unijnym miksie wyniósł 18,4 proc.

Spadek produkcji energii z węgla w czerwcu doprowadził nawet do odnotowania najniższego udziału tego paliwa w unijnym miksie wytwarzania, wynoszącego tylko 13 proc.

W efekcie koszt importu węgla do Unii Europejskiej w drugim kwartale wyniósł 1,7 mld euro i był o 22 proc. niższy niż rok wcześniej. Najwięcej węgla, bo aż 65 proc. przywieziono na teren UE z Rosji.

Co ciekawe, spadkowi produkcji energii z węgla, w ujęciu rok do roku, nie towarzyszył w drugim kwartale br. wzrost generacji ze źródeł odnawialnych.

Udział OZE w unijnym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł w tym czasie 35,1 proc. i był niższy w porównaniu do udziału przed rokiem (36,6 proc.), co miało być wynikiem głównie mniejszego wykorzystania elektrowni wodnych zlokalizowanych na południu Europy.

Udział elektrowni wodnych w unijnym miksie wytwarzania energii spadł z 16,1 proc. w drugim kwartale ubiegłego roku do 13,2 proc. w drugim kwartale br., co Komisja Europejska tłumaczy gorszą sytuacją hydrologiczną w Hiszpanii, Portugalii, Francji i we Włoszech.

Natomiast produkcja energii wyłącznie z elektrowni wiatrowych, słonecznych i biomasowych w Unii Europejskiej w drugim kwartale br. wzrosła, w ujęciu rok do roku, o 7,5 proc. do poziomu 145 TWh, w tym udział energetyki wiatrowej w unijnym miksie wyniósł 12,4 proc., a fotowoltaiki 6,1 proc.

Wysokie hurtowe ceny energii w Polsce

Komisja Europejska w swoim raporcie za drugi kwartał 2019 r. odnotowuje spadek średniej, hurtowej ceny energii w Unii Europejskiej o 1 proc. w ujęciu rok do roku do poziomu 43,3 EUR/MWh, natomiast w porównaniu do pierwszego kwartału br. spadek był wyraźniejszy i wyniósł 11,5 proc.

W tym najniższą hurtową cenę energii odnotowano w drugim kwartale br. w Szwecji (33,4 EUR/MWh), co Komisja tłumaczy dobrymi warunkami hydrologicznymi i wiatrowymi. Na drugim biegunie Bruksela wskazuje Grecję i Polskę, czyli kraje, które szczególnie odczuły rosnące koszty emisji CO2.

KE wylicza, że cena uprawnień do emisji CO2 wzrosła w drugim kwartale do średniego poziomu 25,44 EUR za tonę i była o 75 proc. wyższa niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Najwyższą średnią cenę za drugi kwartał br. odnotowano w Grecji (65,5 EUR/MWh), następnie na Malcie (63,9 EUR/MWh) i w Polsce (56,4 EUR/MWh).
Polska była również na trzecim miejscu pod względem największego wzrostu cen hurtowych w ujęciu rok do roku. Najbardziej ceny wzrosły w Bułgarii (22 proc.) i Grecji (17 proc.), a w przypadku naszego kraju wzrost wyniósł 14 proc.

W efekcie cena energii na polskim rynku hurtowym była wyższa niż we wszystkich krajach naszego regionu. Najniższe ceny wśród sąsiadów z UE mieli Niemcy (35,7 EUR/MWh), następnie Czesi (36,6 EUR/MWh), Słowacy (37,2 EUR/MWh), a na Litwie średnia wyniosła 44,1 EUR/MWh.

KE podkreśla, że podczas czerwcowych upałów w naszym kraju cena energii w hurcie kilkukrotnie przebiła poziom 70 EUR/MWh. - Wpływ upałów został zrównoważony dzięki zwiększeniu importu z Czech i Niemiec, rosnącej generacji z fotowoltaiki i uruchomieniu nowych bloków węglowych w Opolu - czytamy na temat czerwcowych wydarzeń w polskim systemie elektroenergetycznym.

Hurtowe ceny energii w 2 kw. 2019 r. Dane w euro/MWh. Źródło: Komisja Europejska.

Kraje z najwyższymi cenami energii w hurcie nie znalazły się jednak w drugim kwartale br. w czołówce jeśli chodzi o wysokość cen dla odbiorców końcowych.

W przypadku odbiorców przemysłowych najwyższe ceny mieli Niemcy (180 EUR/MWh), Włosi i Brytyjczycy - po 174 EUR/MWh, Irlandczycy (168 EUR/MWh) oraz Belgowie (157 EUR/MWh) - nie licząc cen na niemającym połączeń transgranicznych Cyprze.

Najniższe ceny dla przemysłu w drugim kwartale mieli w Unii Europejskiej Szwedzi i Finowie - odpowiednio 80 EUR/MWh i 93 EUR/MWh.

Z kolei najbardziej energochłonne firmy płaciły za energię najwięcej w Wielkiej Brytanii (130 EUR/MWh), a najmniej ci odbiorcy płacili na Słowacji, w Irlandii, Niemczech i Luksemburgu - po około 37 EUR/MWh.

Niemcy posiadający wyjątkowo niskie ceny dla przemysłu energochłonnego przerzucają część kosztów dopłat do energii odnawialnej czy kogeneracji na rachunki gospodarstw domowych, stąd, a także z powodu wyższych podatków - najwyższa w Europie cena energii w niemieckie "taryfie G", wynosząca około 310 EUR/MWh.

Poza Niemcami największe koszty energii w drugim kwartale na terenie Unii Europejskiej ponosiły gospodarstwa domowe w Belgii (300 EUR/MWh) oraz Danii (295 EUR/MWh), gdzie płacono niemal 3 razy więcej niż w Bułgarii (100,5 EUR/MWh), czyli w kraju z najtańszą energią dla gospodarstw domowych w całej UE.

Polska - mimo wysokich cen energii na rynku hurtowym - w drugim kwartale miała relatywnie niskie ceny energii dla gospodarstw domowych, wynoszące wraz ze wszystkimi podatkami przeciętnie około 131,6 EUR/MWh.

Więcej wśród naszych sąsiadów, nie licząc Niemców, płaciły jeszcze gospodarstwa domowe w Czechach (175,1 EUR/MWh) i na Słowacji (157,2 EUR/MWh), natomiast mniej płacili Litwini (126 EUR/MWh).

Niższe koszty energii, wliczając wszystkie opłaty i podatki, w Unii Europejskiej ponosiły jeszcze w drugim kwartale gospodarstwa domowe na Węgrzech (111,8 EUR/MWh), natomiast niewiele wyższe od kosztów w Polsce były koszty w Estonii (133 EUR/MWh), Chorwacji (133,5 EUR/MWh) i Rumunii (136,5 EUR/MWh).

Ceny energii z wszystkimi opłatami i podatkami dla gospodartw domowych w 2 kw. 2019 r. Dane w eurocentach/kWh. Źródło: Komisja Europejska.

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 07.10.2019r. 11:49
To wybierajmy: model francuski, 100 % mocy do 100 % zapotrzebowania i znikoma emisja CO2, czy też model niemiecki... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-10-2019r. 15:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 07.10.2019r. 11:51
I jak to się ma do przeciętnego wynagrodzenia, a inaczej mówiąc do siły nabywczej naszej waluty...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 07.10.2019r. 14:08
Mamy już najdroższą w UE po Grecji energię hurtową i najtańszą w regionie po Litwie energię w taryfie G. Obie ceny... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 9 | Najnowsza odpowiedź: 16-10-2019r. 11:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rasta 16.10.2019r. 11:44
No i mamy kolejny sukces czyli zwyciestwo ideologii nad ekonomia> Jak w ZSRR
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE