ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Fundamenty oraz prognozy cen gazu
07.10.2019r. 23:03

W trakcie V Kongresu Energetycznego we Wrocławiu, Iweta Opolska, dyrektor Biura Handlu Gazem w PKN Orlen zaprezentowała analizę cen gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Ostatnie dwa lata to okres szczególnej zmienności cen gazu ziemnego, w którym notowania na TGE osiągnęły swoje historyczne minimum oraz maksimum, dlatego - według dyrektor Biura Handlu Gazem w PKN Orlen - warto przyjrzeć się bliżej czynnikom, które wpływały na poziomy cen. Dodatkowo w ostatnim czasie obserwowaliśmy historycznie duże oderwanie się cen spotowych od wycen kontraktów terminowych, co jest efektem niepewności towarzyszącej dostawom gazu do Europy przez terytorium Ukrainy od stycznia przyszłego roku.

W okresie ostatnich dwóch lat Opolska wyróżniła 6 podokresów, o różnej długości trwania, które kolejno omówiła, podkreślając, jakie znaczenie miały czynniki podażowe, popytowe lub inne w kształtowaniu cen gazu.

Początek okresu jesienno-zimowego w roku 2017/2018 charakteryzowała tradycyjna ujemna korelacja między temperaturą a zapotrzebowaniem na gaz - ceny rosły wraz ze spadkiem temperatury i wzrostem potrzeb grzewczych. Dodatkowym wsparciem dla cen były wzrostowe nastroje na innych rynkach surowcowych (węgla oraz ropy naftowej) oraz awarie na infrastrukturze przesyłowej i wydobywczej.

W połowie grudnia 2017 r. doszło do wybuchu w Baumgarten, który jest ważnym węzłem przesyłowym rosyjskiego gazu do Europy Południowo-Wschodniej i w jego efekcie doszło do jednodniowego wyskoku cenowego o 10 proc., który w kolejnych dniach, po uspokajających komunikatach podażowych, został odwrócony.

Psychologia rynku dała o sobie znać jeszcze raz pod koniec zimy 2017/2018, kiedy to z końcem lutego i początkiem marca fala mrozów objęła swoim zasięgiem większość państw europejskich. - Wówczas - mówiła dyrektor Opolska - zanotowaliśmy rekordowe ceny gazu nie tylko na TGE, ale także na innych, dojrzalszych rynkach gazowych, tj. w Niemczech, Holandii, Francji czy Austrii.

Po normalizacji cen gazu po tym okresie i wejściu w sezon letni 2018 r., który tradycyjnie powinien oznaczać odwilż cenową, ceny gazu na TGE pozostawały w długoterminowym trendzie wzrostowym. W okresie od połowy kwietnia do ostatnich dni września 2018 r. rynek dnia następnego na TGE odnotował wzrost cen o ponad 70 proc., co wynikało z potrzeby uzupełnienia stanów magazynowych gazu po intensywnej końcówce zimy oraz prawie dwukrotnego wzrostu kosztów CO2.

Z kolei od początku sezonu zimowego 2018/2019 aż do połowy tego roku ceny gazu systematycznie obniżają się, co jest efektem m.in. wzrostu napływu LNG do Europy, zawężenia spreadu między cenami w Azji i Europie, spadku kosztów frachtu oraz wysokiego wypełnienia magazynów. Iweta Opolska zauważyła, że na początku września br. odnotowaliśmy na TGE najniższą cenę rozliczeniową dla cen gazu, ale wyceny kontraktów z późniejszym terminem dostawy (kwartał 1 2020 roku czy rok 2020) są wyceniane nawet 80 proc. drożej, z uwagi na niepewność związaną z brakiem umowy tranzytowej między Ukrainą i Rosją.
DISE
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk77 09.10.2019r. 19:55
Taka techniczna analiza post factum niewiele wnosi. Byłoby ciekawiej gdyby była analiza jakie czynniki mogą wpłynąć i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 12-10-2019r. 08:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE