ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Marszałek woj. śląskiego: ochrona środowiska jednym z priorytetów regionu
07.10.2019r. 13:46

Ochrona środowiska będzie jednym z fundamentów aktualizowanej strategii rozwoju woj. śląskiego - powiedział w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Wskazał, że w ciągu ostatnich miesięcy na ten cel przeznaczono w regionie 300-400 mln zł.

Odnosząc się w poniedziałkowej rozmowie w Radio Katowice do jednego z pierwszych w tym roku przymrozków w woj. śląskim i związanej z sezonem grzewczym kwestii jakości powietrza marszałek ocenił, że obecnie w dziedzinie ochrony środowiska wiele dzieje się w całym kraju.

"Jako priorytet województwa, w przyszłej strategii, którą przyjmiemy myślę w I kw. 2020 r., szeroko pojęta ochrona środowiska będzie jeden z fundamentów, filarów, jak chcemy wydatkować unijne środki. Ale my nie czekamy na te dokumenty, podejmujemy działania, które służą temu, by mieszkańcom naszego regionu żyło się lepiej - żeby w zakresie ochrony środowiska ta poprawa była znacznie bardziej widoczna" - mówił Chełstowski.

"Kluczowym aspektem dzisiaj jest jakość życia" - ocenił marszałek wyjaśniając, że służą temu realizowane już projekty. Chociaż określił je jako "cząstkowe" zaznaczył, że zebrane w całość konsumują "duże zainwestowane pieniądze".

Wskazał, że woj. śląskie pod koniec czerwca br. jako jedyny region w kraju podpisało umowę z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju oraz z pełnomocnikiem rządu ds. Programu Czyste Powietrze, zgodnie z którą będzie ze środków regionalnych wspierało gminy woj. śląskiego, które chcą uczestniczyć w finansowanym z budżetu państwa programie StopSmog.

"W ramach naszego programu wyszukaliśmy 15 mln euro, strona rządowa dołożyła 35 mln euro - to jest 50 mln zł, czyli ponad 200 mln zł na poprawę jakości powietrza w małych miastach, poniżej 100 tys. mieszkańców. Jesteśmy tutaj chwaleni i przez Komisję Europejską, i przez stronę rządową, że jesteśmy bardzo aktywni i bardzo do tego podchodzimy pragmatycznie" - mówił Chełstowski.

Wśród innych przedsięwzięć wymienił wsparcie dla inwestycji odnawialnych źródeł energii. Zaznaczył, że pierwotny budżet jednego z ostatnich konkursów wynosił 75,9 mln zł, natomiast napłynęło w nim 125 wniosków o wsparcie na łączną kwotę przekraczającą 800 mln zł. Marszałek wskazał, że dzięki uruchomieniu rezerw i zgodzie ministerstw rozwoju oraz finansów udało się pulę środków zwiększyć do 147,5 mln zł, co pozwoliło skierować wsparcie zamiast do 6 gmin - do 27.
"To jest realna walka z tą niską emisją, ale tych projektów jest bardzo dużo, bo zapotrzebowanie ze strony samorządów było na poziomie 840 mln zł" - zastrzegł Chełstowski. "My w przeciągu paru miesięcy wpompowaliśmy w walkę z niską emisją 300-400 mln zł" - dodał.

Chełstowski zwrócił też uwagę na zorganizowaną tego dnia w Katowicach konferencję "Ekologiczne i niskoemisyjne woj. śląskie" dotyczącą działań na rzecz ochrony środowiska. Konferencję zorganizowano w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2020+" oraz przygotowywania dokumentu sektorowego "Polityka gospodarki niskoemisyjnej dla Województwa Śląskiego. Regionalna polityka energetyczna do roku 2030 r.".

O aktualizacji strategii rozwoju woj. śląskiego Chełstowski mówił też w ub. tygodniu na konferencji Kongres Programu dla Śląska. Jak wyjaśniał wówczas, wizją dla regionu jest budowa Śląskiej Doliny Innowacji, służącej zarówno tradycyjnemu przemysłowi, jak i nowym technologiom.

Marszałek wyjaśniał na Kongresie Programu dla Śląska, że fundamentem śląskiej gospodarki są i będą przede wszystkim przemysły wydobywczy i motoryzacyjny, natomiast kolejnymi dźwigniami rozwoju mają być m.in. nowoczesne technologie medyczne, informatyczne, lotnicze oraz środowiskowe.

"Filarami woj. śląskiego - i to jest bezsporne - jest segment górniczy, wydobywczy, motoryzacyjny. Ale nie możemy być jak amerykańskie Detroit, które skupiło się na jednym segmencie motoryzacyjnym i w wyniku +niewidzialnej ręki rynku+ zbankrutowało. (...) Dlatego w naszej strategii wiążemy przyszłość z medycyną, z IT, z przemysłem lotniczym, ochroną środowiska, które mogą być dziedzinami domykającymi transformację gospodarczą na przyszłość" - mówił w ub. tygodniu marszałek woj. śląskiego.

W jego ocenie kluczowym elementem strategii muszą być działania nastawione na poprawę jakości życia w regionie, a to oznacza nie tylko zapewnienie mieszkańcom stabilnych i dobrze płatnych miejsc pracy, przyciąganie wartościowych inwestycji, ale także poprawę jakości środowiska, przestrzeni publicznej czy zaproponowanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE